Maneki neko - kočka, která nosí štěstí

19:31 | 21.02.2013 Eunka 16
Tuto kočičí sošku najdete téměř v každé japonské domácnosti. A také obchody se suvenýry jsou jich plné. Možná ji máte doma i vy. Ale proč je tak oblíbená? O tom se dozvíte v článku.
Maneki neko - kočky se zdviženou tlapkou
Maneki neko - kočky se zdviženou tlapkou FOTO: Günter Fremuth / wikimedia.org
Roztomilé kočičky se zdviženou tlapkou často najdete v obchodech a v různých podnicích. Nechybí ani v domácnostech a ve firmách. Nazývají se Maneki neko (招き猫), což by se dalo přeložit jako kočka, která zve. V Japonsku je tato micka populárním talismanem, který má přinést štěstí. Říká se, že ta, která zvedá pravou tlapku, přivábí majiteli peníze a ta, která mává levou, zase zve zákazníky. Občas má zdvihnuté obě tlapky, ale to nebývá moc časté.

Už od dávných časů byla kočka pro japonské domácnosti přínosem. Likvidovala potkany a chránila tak svému majiteli úrodu. A asi v 18. století přišly na scénu Maneki neko. O původu těchto koček existuje spousta zajímavých legend.Tady je jedna z nich:
Stará žena, která bydlela v Tokiu (tehdy Edo) musela opustit kvůli chudobě svou milovanou kočku. Nechala ji jít do svatyně Imado. V noci se jí kočka zjevila ve snu a řekla: "Když uděláš sošku s mou podobou, budeš mít štěstí." Tak babička vyráběla kočky z keramiky a prodávala je. Za čas se staly tak oblíbené, že to ženu naplnilo radostí a zbavila se chudoby. 

Jak správná Maneki neko kočka vypadá? Vždycky se usmívá a kolem krku má uvázanou rolničku na červeném obojku a někdy také bryndáček. Dělá se v různých velikostech. Důležitá je i barva. Bílá přináší štěstí a vše pozitivní, černá zahání zlé duchy a zlatá prospívá podnikání. Odstínů je však víc. Najdou se kočky červené, růžové, zelené i modré. Některé však mohou být i tříbarevné. Tyto kočky jsou velmi oblíbené i v Číně a mnoho lidí má za to, že jsou původně odtud. Číňané jim říkají Jinmao.

Každopádně, ať už jejím schopnostem věříte nebo ne, tak je to opravdu pěkný suvenýr a doplněk domácnosti. Mě by se líbila bílá. A vám? Pokud ji někdo z vás má, může nám říct, zda mu opravdu přinesla štěstí.


ZDROJ: jnto.go.jp
FOTO: commons.wikimedia.org

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9