Několik zásad čínské etikety

20:00 | 17.02.2013 Mei 8
Čína je zemí, která si dlouhé věky zakládá na své etiketě. Podívejme se v tomto článku na něco z každodenního chování a některé zdvořilostní zásady.
Ilustrační foto
Ilustrační foto FOTO: Shutterstock.com
CHODCI vs. AUTA
 
Nikdy nepředpokládejte, že chodci mají přednost. Auta kvůli vám nebudou stále nutně zastavovat. Jděte se skupinou a pokud možno po přechodu pro chodce. Auta totiž nezastaví jen jedné osobě, ale pokud půjdete se skupinou, zastaví, protože řidiči si nechtějí poničit svá auta. Číňané mají svá auta opravdu rádi.
 
 
ZVYŠOVÁNÍ HLASU
 
Nikdy nekřičte, i když někdo udělal něco špatně. Nejlepší je se usmívat a tvářit se vřele a požádat osobu, aby vám pomohla problém objasnit, bez ohledu na to, kdo za něj mohl. Když budete na někoho křičet, druhá osoba se může cítit, jakoby ztratila svou tvář, svou důstojnost, a často se může stát, že osoba odmítne přijmout zodpovědnost za problém.
 
 
ÚCTA KE STARŠÍM
 
Je v pořádku otevřít dveře či nechat místo v autobuse starší osobě, ať už jakéhokoliv pohlaví. A nebuďte uraženi, když vám mladší Číňan či Číňanka nabídne pomoc, při chůzi do schodů a podobně, pokud jste starší než oni. Oni si nemyslí, že jste nemohoucí, jen se snaží být slušní.
 
 
VÝRAZ TVÁŘE
 
Vzhledem k tomu, že Číňané se snaží usilovat o harmonii, spoléhají se na výraz tváře, tón hlasu a držení těla. Což jim řekne, jak se kdo cítí. Pokud se zamračíte, když někdo mluví, interpretujete tím nesouhlas. Proto většina Číňanů při rozhovoru udržuje netečný výraz.
 
 
DÍVÁNÍ SE DO OČÍ
 
Je považováno za nezdvořilé, zírat někomu do očí. Mezi mnoha lidmi se snaží Číňané vyhnout očnímu kontaktu, aby získali soukromí.
 
 
DARY
 
Co se týče dárků, není vhodné dávat někomu nože, nůžky a jiné ostré předměty, protože to poukazuje na rozřezání vztahu. Také není vhodné dávat někomu kapesníky, hodinky nebo slaměné sandály, je to totiž spojováno s pohřby a smrtí. I květiny si mnozí Číňané mohou spojovat s pohřbem. Také by se neměli dárky balit do černého, bílého nebo modrého papíru. Dárky podávejte vždy oběma rukama. Jakmile Číňan váš dárek přijme, neotevře ho hned, ale až potom někdy později o samotě. Pokud je váš dar odmítnut, vůbec se ničemu nedivte. Je zvykem, že dar můžete 3x odmítnou, než ho přijmete. Prostě a jednoduše, neskočíte po něm hned při prvním podání.
 
 
NÁVSTĚVA
 
Číňan se rádi baví na veřejných místech, než ve svých domovech. Zvláště pak, když si chtějí užít zábavu s cizinci. Pokud vás pozvou do svého domu, považujte to za velkou čest. Pokud musíte pozvání z nějakého důvodu odmítnout, měli byste to co nejzdvořileji vysvětlit. Na návštěvu dorazte vždy včas. Před vstupem do domu si sundejte boty. Je zvykem, že host by měl hostiteli přinést malý dárek. Také se snažte dobře jíst, abyste prokázali, že jste se na jídlo těšili. Počkejte, až vám hostitel řekne, kam si máte sednout. Čestným hostům bude přiděleno místo s výhledem na dveře.
 
 
U STOLU
 
Je zvykem, že hostitel vždy začne jíst jako první. Slušnost je okusit z jídla vše, co je k dispozici. Rozhodně ale nikdy nejezte poslední kus, který na servírovacím podnose zbyl. Hostitel také jako první nabízí přípitek. Pokud máte jídlo, které obsahuje kosti, nedávejte je do své misky. Dejte je buď na stůl anebo do misky, která je k tomu předem vyhrazena. Pokud jíte rýži, držte si misku s ní blízko úst, když ji jíte. Pokud Číňané krkají či dělají různé divné zvuky, neurážejte se. Oni tím pouze naznačují, že se z jídla těší a že jim chutná. Dobrá zpráva je, že nejsou žádná pravidla o tom, že byste museli sníst vše, co máte v misce.
 
 
SPROPITNÉ
 
Co se týče spropitného, u mladších pracovníků se stává běžným jevem, převzatým ze západu. Ale starší pracovníci to stále považují za urážku.
 
 
ZDROJE: today.com, kwintessential.co.uk

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9