Novoroční průvody v čínských čtvrtích ve světě

15:13 | 12.02.2013 Mei 3
Čínský Nový rok se neslaví jen v Asii, ale slaví se i všude ve světě. Hlavně v čínských čtvrtích. Pojďme se podívat, jak probíhají slavnostní průvody v čínských čtvrtích v Londýně, San Francisku, Sydney anebo v Honolulu na Havaji.
Lví tanec
Lví tanec FOTO: Shutterstock.com
LONDÝN
 
Zábava začala barevným průvodem čínských mytologických bytostí, které opustily Duncannon Street v 10 hodin a mířily na Charing Cross Road a Shaftesbury Avenue.
 
Od poledne až do 18:00 se na Trafalgar Square, Leicester Square, Shaftesbury Avenue a v čínské čtvrti konala spousta zábavy. Byla vidět například akrobacie, bojová umění, magie, lví tance, vystoupení hostujících umělců z Číny, Emmy the Great a vítěz Británie má talent - Paul Potts.
 
Akci pořádala London Chinatown Chinese Association (Čínská asociace londýnské čínské čtvrti) za podpory londýnského starosty.
 

 
SYDNEY
 
Mimo pevninskou Čínu jsou jedny z největších oslav čínského Nového roku také v Sydney. Toto místo se stalo zemí, kterou o čínský Nový rok prostě musíte navštívit. Život a energie, kterou zde festival má, je jedna z nejpopulárnějších. Je zde více než 80 akcí, včetně živých vystoupení, hudby, her, jídla a mnoha umění.
 
V Sydney vše začalo 8. února, kdy se obyvatelstvo rozloučilo s Drakem a začalo vítat rok Hada. Program nabízí aktivity pro celou rodinu včetně workshopů, umění a řemesel, výstav, mnoha osvětlení a petard.
 
V Sydney se 23. až 24. února pořádá závod dračích tanců, takže lidé fandí svým oblíbeným týmům. Jako v každém městě s větší čínskou populací se pořádá každoroční průvod.
 

 
SAN FRANCISKO
 
V San Francisku tvoří čínští Američané 21,4% populace. Čínští přistěhovalečtí dělníci zde v 19. st. totiž pracovali na vybudování železnice. Proto je San Francisco městem s největší čínskou populací v Americe.
 
První novoroční průvod a oslavy se zde konaly v roce 1858. Tato oslava čínského Nového roku je největší a nejvíce extravagantní v celé Americe. A tato událost je vůbec největší svého druhu, mimo Čínu.
 
Průvod je vždy zahájen Miss Chinatown USA (Miss čínské čtvrti v USA). Je přístupný pro veřejnost a můžeme na něm vidět 200 metrů dlouhého Zlatého draka, kterého nese více než 100 lidí. Odhaduje se, že zde bývá vystřeleno kolem 600 tisíc petard. Každý průvod tu končí ve velkém stylu.
 
Účast na festivalu a průvodu je zdarma, ale pokud chcete na tribuny, musíte zaplatit přibližně 30 amerických dolarů.


 
HONOLULU
 
Velké oslavy čínského Nového roku mají i v Honolulu na Havaji. Tato sláva zde trvá 2 dny. K vidění je mnoho prodavačů jídla, umění, řemeslných stánků a spousta zábavy. Čínští prodejci jídla prodávají oblíbený sortiment, který má přinést štěstí, prosperitu a dlouhý život.
 
Zábava obsahuje spousty lvích tanců, vystoupení místních hudebních skupin a ukázek bojových umění.


 
 

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9