Nenechte si na konci srpna ujít Festival japonské kultury!

17:00 | 18.08.2016 Erik 0
Poslední srpnový víkend proběhne v neděli 28.8. na nádvoří Náprstkova muzea celodenní festival věnovaný Japonsku a japonské kultuře vůbec. Akci provází bohatý doprovodný program včetně ukázek bojových umění a ochutnávky kulinářských specialit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto FOTO: Shutterstock.com
Na Festivalu japonské kultury budete moci poznat Zemi vycházejícího slunce světa všemi smysly. Součástí programu jsou ochutnávky japonských gastronomických specialit, tradičního japonského cukroví i čaje. Shlédnout můžete několik tanečních představení inspirovaných tradičními japonskými tanci ve stylu nihon buyo a odori. Během dne budete mít možnost seznámit se i s bojovým uměním a to prostřednictvím představení aikido a ukázky boje s naginatou, zbraní patřící k výzbroji samurajů (a tradičně také japonských žen). Těšit se můžete i na výtvarné dílny pro děti, které budou probíhat zdarma po celý den, hraní strategické hry Shogi a workshopy pro dospělé, kde se naučíte základům japonské kaligrafie či tušové malby. Chybět nebude ukázka umění přípravy čaje, cestovatelská přednáška o Japonsku ani stánky s knihami a drobnostmi na památku. Na festival je jako vždy vstup zdarma.
 

Kompletní program akce:
 

11.00 Umění kaligrafie
Během tohoto workshopu mají začátečníci i pokročilí možnost naučit se či vylepšit své dovednosti v tradičním japonském krasopisu. Umění kaligrafie vás bude učit japonská lektorka Mari Kučera z Česko-japonské společnosti.
Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz. Vstupné: 80 Kč/osoba.

13.00 Fuyo no sakura (Sakura ve větru)                                              
Japonské taneční představení členek souboru Trn v oku v tancích inspirovaných tradičními japonskými tanci ve stylu nihon buyo a odori. Japonské tance v původních tancích a adaptovaných choreografiích Ajny Kenning, studentky tradičního japonského tance - nihon buyo a profesionální tanečnice původem z Prahy a působící v San Franciscu.

13.20 Aikido                                                                                                   
Embukai (neboli ukázka) aikido v podání dojo Aikido Hostivař. V rámci ukázky budou předvedeny sestavy s jo (tyčí), bokenem (dřevěným mečem) a také technik bez zbraní.

14.00 Cesta čaje                             
Komentovaná ukázka tradičního japonského umění Cesty čaje (čadó) v podání České asociace cesty čaje Urasenke. Po skončení ukázky budete mít možnost si japonský čaj mačča zakoupit a ochutnat.

14.50 Harukaze (Jarní vánek)                                                                  
Další japonské taneční představení členek souboru Trn v oku.

15.15 Naginata                                                                               
Naginata je jednou z nejstarších jednosečných zbraní. Společně s mečem patřila ke zbroji samurajů. Dnes se řadí k tradičným zbraním japonských bojových umění.  Vystoupení oddílu Naginata Goronkai.

15.30 Tušová malba      
Workshop je zaměřen na tradiční techniky japonské tušové malby, zájemci tak procvičováním základních tahů štětcem proniknou do tajů a krás tohoto umění. Tušovou malbu Vám představí lektorka Harumi Yamada z Česko-japonské společnosti.      
Rezervace míst:
tereza_zbankova@nm.cz. Vstupné: 80 Kč/osoba

15.45 Cesta čaje
Komentovaná ukázka tradičního japonského umění Cesty čaje (čadó) v podání České asociace cesty čaje Urasenke. Po skončení ukázky budete mít možnost si japonský čaj mačča zakoupit a ochutnat.

16.30 Bon Odori (lidové tance svátku Obon)                                                                   
Další japonské taneční představení členek souboru Trn v oku.

16.45 Aikido
Embukai (neboli ukázka) aikido v podání dojo Aikido Hostivař. V rámci ukázky budou předvedeny sestavy s jo (tyčí), bokenem (dřevěným mečem) a také technik bez zbraní.

17.00 Japonsko na kole
Přes všechny čtyři japonské ostrovy za 58 dní. Přírodně bohaté Hokkaidó, tepající a přelidněné Honshú, 88 poutních chrámů na Shikoku či Kyúshú s krásným Nagasaki s velmi tragickou historií.
Přednáší: Monika a Jirka Vackovi
Vstupné: 30 Kč
 

Po celý den vás navíc čekají:
 

Japonské gastronomické speciality
Restaurace Samurai - ochutnejte japonské speciality například sushi, tradiční polévku Misoshiru, sójové boby Edamame či kuřecí maso s domácí teriyaki omáčkou.
Japonská domácí cukrárna – vyzkoušejte tradiční japonské sladkosti zajímavých chutí a barev.
Matcha Tea – ochutnejte japonský jemně mletý bio zelený čaj Matcha a výrobky z něj.

Výtvarné dílny pro děti – děti si budou moci vyzkoušet složit jednodušší origami. Dílny budou probíhat zdarma po celý den.

Hra Shogi – přijďte si zahrát japonskou strategickou hru Shogi. Jedná se o tradiční strategickou hru, která u nás získává na popularitě až v posledních letech. Pravidla hry vás hráči z České asociace Shogi naučí za 5 minut! Hrát mohou dospělí i děti.

Květinářství – zavítejte do tohoto netradičního květinářství a udělejte radost a zlepšete náladu nejen sobě, ale i lidem ve vašem okolí originální maličkostí. V nabídce budou květinové věnečky, prstýnky, ozdoby do vlasů, brože a vše možné co si dokážete představit.

Knižní bazar – knihy s asijskou tematikou z Antikvariátu Zeyer.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9