Hisao Kimura - Japonský agent v Tibetu

17:00 | 25.07.2016 Choi Mari 0
Vzpomínky japonského agenta vydávajícího se za mongolského mnicha, který procestoval nejen Mongolsko, ale i Tibet, je určitě něco, na co nenarazíte každý den. Zaujalo Vás to? Čtěte tedy dál!
Přebal knihy
Přebal knihy FOTO: Choi Mari
Profesor Asijské univerzity v Tokiu Hisao Kimura sice není spisovatel, i tak se ale jeho biografie dostala až k nám do České republiky. Narodil se v roce 1922 v Sasebu v Nagasaki. Jako sotva dvacetiletý mladík byl poslán do Mongolska, kde se naučil jazyk a tamější zvyky, aby se později stal tajným agentem japonské armády. Jeho posledním úkolem jako japonského agenta byl přechod Mongolska, což v té době kvůli válce a banditům nebylo jednoduché. Během tohoto úkolu tak nějak "sešel z cesty" a armáda na něj tak trochu zapomněla. Zpět do rodného Japonska se tedy dostal až o celých devět let později a za ta léta úplně zapomněl mluvit japonsky, a tak musel komunikovat psaním, než si svůj rodný jazyk opět osvěžil. Po návratu domů byl pro své jazykové nadání najat americkou vládou na překlad a monitorování mongolských rozhlasových stanic a později se stal profesorem na Asijské univerzitě, kde mimo jiné vyučoval mongolštinu a tibetštinu. Zemřel v roce 1989.

Kniha Japonský agent v Tibetu je autobiografií pana Kimury z doby jeho kariéry jako japonského tajného agenta. První čtyři roky jeho pobytu v Mongolsku byl jeho základnou Kalgan, který se nachází poblíž Velké čínské zdi, kde se občanské sdružení "Asociace sousedů" postarala o něj a jeho čtyři spolužáky. V Kalganu se jim dostalo nejen intenzivní výuky jazyka, ale také si museli osvojit něco z mongolské historie a ekonomiky. Na osvojení těchto znalostí měl Kimura půl roku. Pak jej poslali učit se do malého buddhistického kláštera poblíž vnějších hranic Mongolska. V klášteře strávil rok. Psal se rok 1942 a Japonsko se oficiálně stalo součástí 2. světové války, a tak byl poslední půl rok jeho studia z úsporných důvodů zrušen. Byl tedy poslán na "experimentální farmu", kde se pokoušeli vyšlechtit nové plemeno mongolských ovcí s měkčí a kvalitnější vlnou. 

Na farmě se Kimura spřátelil s Danzanem - bývalým mnichem, který tam byl držen Japonci kvůli podezření ze špionáže. Později byl propuštěn a bylo mu povoleno odejít, ale zůstal a oženil se s tamní dívkou. Kimura na farmě strávil dva roky, než se vydal na svou velkou misi. Říkalo se, že Čína získává zásoby od Ruska přes Kazachstán do Západního Mongolska a pak letecky do Číny. Kimura vymyslel plán, jakým by se takováto zásobovací trasa dala uskutečnit. Tento návrh přednesl svému nadřízenému a nakonec na něj dostal grant. Jeho přítel Danzan a jeho žena Tseren-tso jeli spolu s ním, aby byl méně nápadný. Do Západního Mongolska se ale nakonec nikdy nedostal. Místo toho doputovali do Lhasy. Tou dobou 2. světová válka skončila. Několik let pak Kimura strávil cestováním mezi Tibetem a Indií, aby si vydělal dost peněz na cestu zpátky do Japonska. Nakonec se v Indii přihlásil jako japonský agent a byl nějakou dobu vyslýchán, než mu povolili návrat zpět do rodné země.

Kniha byla jiná, než jaká jsem podle popisu myslela, že bude. I tak ale byla velmi zajímavá. Kimura nás nejen provedl Mongolskem a Tibetem s jeho krásami ale i stinnými stránkami, ale také podal vztahy mezi jednotlivými zeměmi před a během války objektivně a bez příkras také zkritizoval tehdejší tibetskou vládu. Pokud se zajímáte o Tibet či Mongolsko, tuhle knihu určitě doporučuji.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9