Festival čínské kultury aneb Říše středu na dosah ruky

17:00 | 06.06.2016 Erik 0
Prvním z oblíbených festivalů dálných kultur pražského Náprstkova muzea v rámci programu Barevné nádvoří bude 19. června Festival čínské kultury. Čekají na vás ukázky tradičních umění, ochutnávky specialit i tvůrčí workshopy.
Pekingská opera - ilustrační foto
Pekingská opera - ilustrační foto FOTO: Shutterstock.com
Brány festivalu se pro návštěvníky otevřou v neděli 19. června v 11 hodin dopoledne a budou pro ně připraveny rozmanité workshopy, ukázky tanců a bojového umění, přednášky s promítáním a mnoho dalších aktivit. Po celou dobu trvání festivalu mohou navíc ochutnat mnoho různých kulinářských specialit připravovaných restaurací BAO ZI WANG. Děti si budou moci v tvůrčí výtvarné dílně vyrobit na památku drobnost s čínskou tématikou a nebude samozřejmě chybět ani čajovna a stránky s dalšími čínskými výrobky a suvenýry. Přichystán bude i knižní bazar se zajímavými tituly. Zároveň budete moci naživo vidět i několik kostýmů tradiční pekingské opery. Vstup na program samotný je krom dvou workshopů zdarma.

V Náprstkově muzeu zároveň probíhá i výstava Říše středu, jejíž exponáty z 3. až 17. století dokumentují kontakty Číny s blízkými i vzdálenějšími zeměmi, vliv buddhismu na život společnosti, technologický a estetický vývoj keramiky a porcelánu, prolínání řemeslných technik v práci s kovem i nádheru tradičního čínského malířství.


Úplný program festivalu je následující:


Nádvoří
 

 • 13.00, 15.30, 16.30, 17.50 – Pražské S´ču
  Koncerty skupiny Pražské S´ču s ukázkami tradiční čínské hudby.
 • 13.40 – Čínský lví tanec
  Ukázka tance, jenž je důležitou součástí tradiční čínské kultury v podání Wushu Centra. Hlavním smyslem tance je zahnat zlé duchy a přivolat štěstí.
 • 14.00 – Taiji a Shaolin
 • Ukázky cvičení tradičního Taiji a Shaolinu představí škola bojových umění Oheň a Voda.
 • 14.40, 17.10 – Čínský tanec
  Představení tradičního čínského tance v podání taneční skupiny Trn v oku.
 • 15.00, 16.00, 17.30 – Wushu
  Různé styly tradičního čínského bojového umění představí v krátkých ukázkách Wushu Centrum.


Prostor "Okénko do světa" – 3. patro
 

 • 11.00 – Malování masek čínské opery – workshop pro dospělé a děti od 12 let
  Přijďte se dozvědět něco o zajímavých maskách v čínské opeře a vyrobit si a namalovat svojí vlastní masku. Lektorem je Josef Čermák.Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz, 224 497 511. Kapacita je omezena na 30 míst. Vstupné 80 Kč. 
 • 13.00 – Umění kaligrafie – workshop pro dospělé
  Během tohoto workshopu mají začátečníci i pokročilí možnost naučit se či vylepšit své dovednosti v tradičním čínském umění kaligrafie. Učit Vás bude lektor Chen Jing Wei, který se čínské kaligrafii věnuje již 30 let. Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz, 224 497 511. Kapacita je omezena na 30 míst. Vstupné 80 Kč.
 • 15.00 – Turistické zajímavosti Číny, které neznáte  
  Přednáška o zajímavostech Číny spojených s turismem, gastronomií a běžným životem v Říši středu (masovost, ale dokonale organizovaná – fotografické služby na vrcholcích hor – kulturní uličky – jazyková bariéra - ráj nakupování – umělecké čtvrti). Přednáší Klára Štiplová, CK China Tours.  
 • 16.30 – Workshop tradičního čínského cvičení Qigong a Taiji
  Povídání o účincích cvičení z pohledu čínské medicíny a úvod do praxe, která je cestou ke zdraví a rovnováze. Workshop vede mistr Qin Fei, Wushu Centrum. 
 • 17.30 – Čína, Tao, Qi, Qi Gong, Wu Ji, Tai Ji, San Cai (3 dary)  
  Přednáška o základních pojmech čínského mysticizmu a filozofie Tao. Představení pojmů a zaměření se na výklad a teorie cvičení Qi Gong (= čchi kung). Přednáší Otakar Chochola, Centrum – Plující oblaka.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9