Korea a její zajímavosti

17:00 | 01.07.2015 AdelaEis 9
Zajíma Vás Korea? Pro všechny její milovníky jsme si připravili stručný článek o zajímavostech a faktech této země.
Soul - chrám Bongeunsa
Soul - chrám Bongeunsa FOTO: Shutterstock.com

Korejská kultura (한국문화)

Pokud jste se rozhodli letět do Koreje, dám vám jednu radu. Tou je, nastudovat si alespoň pár věcí o korejské kultuře. Korejci jsou velmi milí a pokorní, ale mají různé zásady, které byste měli respektovat. Mají jiný humor, než my ze západního světa. Také se při každém pozdravu klaní. Velmi ctí starší osoby. Pokud studujete korejštinu, dozvíte se, že mají několik způsobů jak osoby oslovovat dle společenského postavení.

V korejské kultuře je mnoho zajímavostí a my si o několika z nich povíme.
 

Ze zeměpisného hlediska (지리)

Korejský poloostrov se nachází na východě Asie. Rozkládá se mezi Čínou a Japonskem. Od Ruska a Číny je Korea oddělena řekami Yalu a Tuman. Mezi Koreou a Japonskem se nachází Východní moře. Na západě mezi Čínou a Koreu je Žluté moře.

Korea je rozdělena na dvě části. Na severu komunistická Korejská lidová republika a na jihu demokratická Jižní Korea.  Poloostrov se rozdělil na dvě části na konci 2. světové války roku 1948.  Je rozdělena na 38. rovnoběžce. KLDR je velikostně o něco větší než Korejská republika, zatímco populace v Korejské rep. je dvakrát větší než v Severní Koreji.

 

Korejština (한국말)

Korejsky se mluví jak na jihu, tak na severu. I když zde existuje mnoho dialektů, není problém se korejsky domluvit všude. Kolem 65 miliónů lidí mluví korejsky, z čehož 45 miliónů se nachází v Jižní Koreji.

Korejština je jeden z nejlépe promyšlených jazyků. Abeceda se nazývá Hangul (한글). Hangul byl vytvořen králem Sejongem roku 1446. Je velmi lehké se tuto abecedu naučit.

 

Nejhlavnější města Jižní Koreji

Hlavním městem je nádherný Soul, který by mohl být přirovnán k New York City. V Soulu se nikdy nudit nebude, hlavně večer. Kavárny, restaurace, karaoke bary a různé trafiky jsou otevřeny 24 hodin denně..

Mezi další velká města patří Busan, Incheon, Kwangju, Taejon a Taegu.

 FOTO: travel oriented/flickr.com

Tradiční korejská společnost (전통적인 한곡사회)

I navzdory velmi rychlé modernizaci v Jižní Koreji se zde zachovávají různé tradice a zvyklosti. Stejně jako bohaté čtvrti, které se v Jižní Koreji nacházejí, jsou zde i poměrně chudé vesnice. Stále se v nich dodržuje tradiční způsob života. Najdete zde stále i tradiční domy. Kontrast pak tvoří apartmány a moderní vily ve velkoměstech.

Jedna tradice se však dodržuje všude v Koreji a tou je jazyk. Lidé ho velmi ctí a respektují.

 

Náboženství (종교)

 • Buddhismus (불교)
  Jedná se o jedno ze starších náboženství v Korejské republice. Někteří z obyvatel ho stále vyznávají. Samozřejmě tu najdete mnoho buddhistických staveb.
 • Křesťanství (기독교)
  Křesťanství se zde v poslední době stává velice populárním. Tento směr náboženství byl do Jižní Koreje zavlečen čínskými Jezuity. Některé z největších kostelů světa mohou být nalezeny právě v Jižní Koreji.

 

Svátky (공효일)

 • Nový rok (설날)
  V Koreji se slaví dva Nové roky. Jeden stejný jako v západním světě a druhý podle lunárního kalendáře.
  Nový rok podle západního stylu probíhá podobně jako u nás. Během svátků se sejde celá rodina a tráví společně čas. Avšak jsou tu různé korejské tradice. Jedna z nich je návštěva nejstaršího člena rodiny 31. prosince, kterému se všichni klaní. Tím projevují respekt a přejí mu dlouhý a šťastný život. Následující den, 1. ledna, Korejci projevují respekt svým předkům. Nabízí jim jídlo a víno. Tento obřad nese název Jaesa. Na začátku ceremonie jsou jména předků přišpendlena na nástěnku, nejstarší z rodiny se jim pokloní a nabízí víno. Poté jsou jména spálena.
  Později ve stejný den se členové rodiny sejdou u jednoho stolu a jí jídlo typické pro tento svátek, kterým je plévka Duk Gook. Vždy se také podává Kimchi.
  Nový rok dle lunárního kalendáře se slaví koncem ledna či začátkem února, podle toho, na který den podle lunárního kalendáře zrovna připadá. Lidé nosí tradiční oblek zvaný Hanbok. Dále je to den, kdy si lidé dávají dárky a děti dostávají sladkosti a peníze v novoročních obálkách. Všichni si přejí šťastný vstup do nového roku a hodně radosti po celý následující rok.
 • Den nezávislosti (독립기념일)
  Koná se 1. března na počest dne, kdy se Korejci prohlásili nezávislými od japonských pravidel. Vše se událo roku 1919. Japonci měli Koreu pod nadvládou od roku 1910. Po následujících 9 let si Korea procházela velmi tvrdou japonskou kontrolou.

 • Chuseok (추석)
  Koná se 15. den v 8. měsíci podle lunárního kalendáře. Je to den, kdy se Měsíc jeví větší a může se zbarvovat do oranžova.

 • Vánoce (성탄절)
  V Koreji se slaví Vánoce o trochu jinak, než jsme na to zvyklí my. Zde je to den, kdy se chodí na party a všichni slaví. Je to velmi podobné našemu Silvestru.

 • Den dětí (어린이날)
  Slaví se 5. května. Je to velmi podobné jako u nás. Dětem se dávají peníze a berou se na vycházky.

 • Den Hangeulu (한글날)
  V Jižní Koreji se koná 9. října a v KLDR 15. ledna. Je to den, kdy se slaví vznik korejské abecedy.

 • Valentýn, Bílý den, Černý den
  Valentýn je 14. února. Je to den kdy dívky dávají chlapcům čokoládu a další dary.
  14. března je Bílý den, chlapci dávají dívkám dražší dárky a čokolády. Čokolády jsou baleny v bílých krabicích.
  A nakonec je tu Černý den. Ten se koná 14. dubna. Slouží pro nezadané. Nezadaní se sejdou v restauracích a k jídlu si objednají nudle Jajang. Hlavním základem omáčky jsou černé fazole, to dodává nudlím černou barvu. Od toho se také odvozuje název tohoto svátku.
 

FOTO: Republic of Korea/flickr.com

Vzdělávání (교육)

Jak všichni víme, vzdělávací systém v Asii je velmi tvrdý. Především na středních školách jsou studenti vystavováni velkému tlaku. Jak od učitelů, tak především od svých rodičů. Studenti se vrací domů ze škol velmi pozdě. Hodně studentů totiž zamíří po skončení normálního vyučování ještě na mimoškolní hodiny. Takový tlak je na ně vyvíjen proto, aby se student dostal na tu nejlepší univerzitu. Zde už jsou rodiče spokojenější, a hlavně jejich vliv na děti je menší, a nátlak na jejich ratolesti se snižuje.
Základní vzdělání trvá 9 let, poté jsou 3 roky na střední škole a další 4 roky na VŠ. Dále si mohou udělat další nástavbové vzdělání.ZDROJE: learnkoreanlanguage.com, wikipedia.org


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9