Chtěli byste nosit asijský klobouk?

18:08 | 03.02.2013 Eunka 4
Taky se vám tyto klobouky líbí? Asi je vám jasné, že nejsou jenom nějakým módním doplňkem. Ale o tom už si více povíme v článku.
Klobouk sluší všem věkovým kategoriím
Klobouk sluší všem věkovým kategoriím FOTO: Ben / flickr.com
V Asii se nosí různé pokrývky hlavy, ale tento klobouk kónického tvaru je nejznámější. Používají ho zejména v Číně, ve Vietnamu, v Koreji a v Indonésii. Najít ho však můžete v různých obměnách po celé Jihovýchodní Asii. V Japonsku se mu říká sugegasa (菅笠), v Číně dǒulì (斗笠) a v Koreji satgat (삿갓). Vietnamci ten svůj nazývají nón lá. 

Většinou se vyrábí ze slámy a je vyztužen pevnými rostlinnými vlákny. Díky podbradníku drží na hlavě, aby tak snadno nespadl. Je to univerzální předmět denní potřeby, zejména na venkově a v horkých dnech. Chrání člověka před sluncem i deštěm. Může se i namočit a pak v palčivém žáru příjemně chladí. Pro práci na rýžových polích je prostě ideální.

V některých oblastech je nosí i buddhističtí mniši a na Filipínách dokonce i šlechta. Ty pro šlechtu jsou však noblesní a bohatě zdobené drahokamy. Nebo jsou vyrobeny z želvích krunýřů.Zajímavé je, že některé ženy v něm nosí i svá nemluvňata. Tedy pokud jsou hodně malinkatá. A vietnamský klobouk Nón lá je i součástí ženského kroje zvaného Ao Dai. Krása klobouku vynikne i při tanci. Tanec s klobouky je totiž velmi půvabný a působivý. 

 Tyto klobouky bývají většinou jednobarevné, ale nemyslete si, že je to tak vždy. Existují i ve zdobených a barevných variantách. Na některé se psaly pomocí stehů dokonce i verše. Takový klobouk musí být opravdovým klenotem. Zvlášť pro nadšence, kteří je sbírají.

U nás se tyto klobouky využívají i jako dekorace do asijských restaurací. Působí exoticky a lidem se líbí. Přiznám se, že i já bych si ho ráda pořídila. A asi nebudu sama. Mnozí z vás ho možná doma máte anebo si ho plánujete koupit. A já se vsadím, že vám určitě sluší.

ZDROJ & FOTO: en.wikipedia.org

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9