Kirie: Umění z papíru Akira Nagaya

14:01 | 21.11.2014 Teér-chan 1
Umění řezání papíru není v Japonsku žádnou novinkou. Umělec Akira Nagaya se jí zabývá téměř 30 let.
Luffy (anime One Piece)
Luffy (anime One Piece) FOTO: facebook.com/akira.nagaya.52
Co je vlastně kirie? Jedná se o japonské umění řezání papíru.

Akira Nagaya je umělec samouk, jehož tvůrčí kořeny začínají překvapivě v kulinářském světě sushi. Před zhruba 30 lety pracoval Nagaya v sushi obchodě. Jedním z jeho prvních úkolů bylo naučit se sasabaran - technika k vytvoření dekorací řezání plátků do bambusových listů. Nagaya se doma snažil cvičit pomocí papíru a nože. Zjistil, že tato technika je zcela přirozená, a užíval si toho, co dělá.

Nagaya pokračoval s různými jemnými a složitými kreacemi, které jsou opravdu pouze z papíru. Jemné linie pera, rozkládající se listí, hudební nástroje a mnoho dalšího. Sedmačtyřicetiletý umělec nakonec otevřel i svou vlastní restauraci, kde pro zábavu vystavoval své kirie umění. Jednou se tam objevili lidé z místních novin, především kvůli jeho umění, a povzbudili ho k vystavení jeho práce v galerii. "To bylo poprvé, kdy jsem dokonce uvažoval, že jsem dělal něco jako umění," vzpomíná Nagaya.

Všechny fotografie jeho tvorby kirie si můžete prohlédnout na jeho facebook profilu bez nutnosti mít Nagayu v přátelích.


ZDROJ: spoon-tamago.com, en.wikipedia.org
FOTO: ​facebook.com/akira.nagaya.52

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9