Vietnamské děti slaví vietnamský dětský den

08:00 | 01.10.2020 Mei 4
Mezinárodní den dětí je sice 1. června, vietnamské děti slaví svůj svátek ale na podzim za úplňku, 15. dne 8. měsíce podle lunárního kalendáře.
Vietnamské děti ve školce
Vietnamské děti ve školce FOTO: Patrik Dietrich / Shutterstock...
Vietnamský dětský den, stejně jako čínské Svátky středu podzimu, letos připadají na 1. října. Ve vietnamštině se tomuto dni říká Tet Trung Thu. Vznikl už před 15 až 20 tisíci lety v jihovýchodní Asii.
 
V dávných dobách Vietnamci věřili, že děti mají nejblíže k posvátnému a nadpřirozenému prostředí, protože jsou nevinné a neposkvrněné. Být v tento den v blízkosti dětí bylo považováno za způsob, jak se spojit s duchy a božstvy. Festival ale také sloužil pro rodiče, jako způsob dohnat ztracený čas, který v období sklizně nestihli trávit se svými dětmi.
 
Kromě příběhu o čínské Chang'e, ve vietnamštině Hang Nga nebo Trang Yi, která po vypití nápoje nesmrtelnosti pro svého manžela, vystoupala na měsíc a stala se jeho bohyní, existují i jiné populární lidové příběhy spojené s tímto festivalem.

První z nich popisuje legendu o Chu Cuoiovi, jehož manželka Chi Hang zapomněla na pravidlo a omylem močila na posvátný banyán. Protože byl posvátný, měli lidé zakázáno na něj močit. Strom se začal vznášet k měsíci a Chu Cuoi se ho snažil tahat zpět na zem a nakonec se na měsíc vznesl s ním. Každý rok, během tohoto festivalu, vytvoří děti lampionový průvod, aby Chu Cuoiovi ukázali cestu zpět na Zem. Někdy se tento příběh vypráví také tak, že Chi Hang močila na strom a seděla na jeho větvi. Strom poté začal růst a rostl a rostl, až dosáhl na měsíc. Od té doby žila Chi Hang za trest, za znesvěcení posvátného stromu, na měsíci.


Lví tance v ulicích Ho Či Minova města   (ducvien / Shutterstock.com)

Druhý příběh se týká Ca hoa Rong, kapra, který se chtěl stát drakem. Snažil se o to několik let. Pracoval na sobě a pracoval, až se mu podařilo transformovat se do draka. Tento příběh rodiče vyprávějí svým dětem, aby na sobě tvrdě pracovaly a mohly se tak stát tím, čím chtějí být.
 
Kromě mnoha sladkostí, měsíčních koláčků, lampionů a různých dětských vystoupení, k tomuto festivalu neodmyslitelně patří také květinové, dračí a lví tance. Lví tance předvádí jak děti, tak profesionální vyškolení lví tanečníci. Tradicí také je, že lvi tančí na ulicích a chodí od domu k domu, kde žádají o povolení tance. Pokud hostitel souhlasí, lev zatančí, což pro domácnost přináší požehnání a štěstí. Na oplátku mu pak hostitel projeví svou vděčnost penězi.
 
Během festivalu děti také nosí masky lva nebo tygra, aby vystrašily mytologickou bytost Ra Hu, která je odpovědná za fáze a zatmění měsíce. Snaží se mu tak zabránit, aby pohltil měsíc v úplňku.


Stánek s lampióny během podzimních svátků (Duy Do / Shutterstock.com)

Součástí festivalu jsou také tradiční ručně vyráběné lampiony. V obchodech se těchto lampionů najde opravdu veliký výběr s nejrůznějšími tvary, ozdůbkami a motivy. Mezi tradiční lampiony patří pěticípá hvězda, která reprezentuje slunce, tvar žáby reprezentuje měsíc a točité lampiony, které jsou poháněny teplem svíčky a otáčí se, představují roční období, sezónní oběh země kolem slunce. Mezi populární motivy patří také motýl.
 
Měsíční koláčky, Banh Trung Thu, tradiční festivalový pokrm, někdy na vnitřní straně obsahují také žloutek, který má symbolizovat měsíc v úplňku. Měsíční koláčky se dávají jako dárek přátelům, sousedům nebo obchodním partnerům.
 
Večer lidé často navštěvují pagody a chrámy, modlí se, přinášejí ovoce a obětiny, zapalují vonné tyčinky a zakončují tak celé oslavy.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9