Namahage Sedo festival v Japonsku 2014

18:05 | 11.02.2014 arashinka 0
Během 7. - 9. února proběhl ve městě Oga v prefektuře Akita tradiční japonský festival japonských "čertů".
Namahage
Namahage FOTO: goldenjipangu.com
Namahage je tradiční japonská démonická postava, dá se říct, že obdoba našeho čerta. Tyto japonské "čerty" vyobrazují mladí muži nosící typické velké masky s parohy a slaměné pláště mino. Namahage o silvestru obcházejí domy ve svých vesnicích a hledají nové členy komunity, jako mladé manželky a děti. Namahage při návštěvách děti pobízejí, aby pilně pracovaly, studovaly a poslouchaly své rodiče. Přitom zbytek rodiny Namahage své děti a příbuzné "chrání" a démonické bytosti přesvědčují, že jsou poslušní. Následně jim nabízejí sake a jídlo, tradičně rýžové koláčky moči.
 


Festival Namahage Sedo vznikl kombinací šintoistického rituálu a lidové tradice Namahage. Festival se pořádá od roku 1964 každý rok druhý pátek, sobotu a neděli v únoru ve svatyni Šinzan.
 
Mladí muži, kteří předvádějí Namahage, jsou před bránou do svatyně nejprve očištěni šintoistickým knězem. Následně obdrží masky, které obsahují ducha božstva, stanou se samotnými Namahage a vrací se zpět do hor. Tato ceremonie je nazývána Namahage njukon.

Následuje kagura tanec Činkamaju no Ma pro tuto oblast příznačný. Nesmí chybět ani dynamický tanec Namahage Odori před plamenem Sedo v centru svatyně, který byl vytvořen v roce 1961 Baku Ishiim a jeho synem Kane Ishiim, a hraní Namahage na bubny Taiko. Ke konci festivalu všech patnáct Namahage schází ze zasněžené hory s hořící pochodní v ruce a celý večer zakončují svým pochodem kolem svatyně a místních návštěvníků doprovázeným hrozivým křikem. Šintoističtí kněží nabízejí Namahage rýžové sezamové koláčky, které jsou opečeny v plamenu Sedo, a bytosti se poté vracejí hluboko do hor. Ohledně významu tohoto rituálu existuje mnoho teorií. Jednou z hlavních je ta, že se jedná o vítání mocných bohů, kteří přinášejí štěstí do nového roku. 
 

Ceremonie se liší region od regionu s rozdílnými kostýmy, maskami a pravidly. Některé jsou předváděny i v hale Kaguraden. Pro oblast Oga je typická právě návštěva domácností bytostmi Namahage a „děšení“ dětí.
 

Níže je několik fotografií z letošního Sedo festivalu. Pokud byste se někdy do města Oga dostali, nezapomeňte navštívit místní folklorní muzeum Oga Šinzan a Namahage muzeum.
 


    


ZDROJ: namahage-oga.akita.jpen.wikipedia.org/wiki/Namahage
FOTO: namahage-oga.akita.jp, japantoday.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9