13. ročník Songfestu v Praze [Report]

20:00 | 30.01.2014 starfishzs 1
Přesně před týdnem byl v Praze zahájen každoroční festival k oslavám čínského nového roku, Songfest. Přečtěte si, jak si koncert užila redaktorka AsianStyle.
Jaroslav Dušek a Feng-yűn Song
Jaroslav Dušek a Feng-yűn Song FOTO: facebook.com/Songfestcz
Festival Songfest.cz jsme vám již představovali v dřívějším článku a také jste měli možnost přečíst si exkluzivní rozhovor se zakladatelkou festivalu, Feng-yűn Song. Dne 23. ledna v 16:00 byl v Paláci Akropolis zahájen již 13. ročník, který vítal nadcházející rok Koně. První den na Songfestu 2014 byl skvělým zážitkem, o který se s vámi mohu nyní podělit.
 
Hlavní program všech festivalových dnů začínal v sedm hodin Koncertem roku Koně. Do té doby byl ovšem od 16:00 všem zdarma umožněn vstup do prostor festivalu, aby se zde mohli účastnit doprovodného programu. Bohužel jsem dorazila do Paláce Akropolis až kolem 18. hodiny, takže jsem přišla o představení Ledové královny v Divadélku v jurtě a slyšela už jen dozvuky hudební dílny v Pavilonu V rytmu. Za rytmů bubnů jsem si tedy v klidu prošla celé prostory: Dobrá čajovna zde nabízela ochutnávku svých čajů, u baru bylo možné si zakoupit nějaký ten pamlsek z vegetariánské kuchyně restaurace Góvinda. Svůj stánek zde měla i Konfuciova akademie z Olomouce nebo se návštěvníci mohli osvěžit kokosovou vodou značky Coco Voda z Indie. Všichni ovšem před sedmou hodinou již nedočkavě postávali před dveřmi hlavního sálu, kde nás čekaly 3 hodiny hudby a zábavy.
 
Celým koncertem v Praze i dalších českých městech provázel známý herec Jaroslav Dušek, který v 19:00 nastoupil na scénu s úsměvem a bos. Že se večer ponese v zábavném duchu, bylo jasné již od první chvíle, kdy promluvil - mistr improvizace potvrdil, že tento titul mu náleží právem a spontánní vtípky a slovní hříčky nás rozesmívaly opravdu po celý večer. Po vyjmenování všech partnerů akce přivítal pan Dušek hlavní postavu festivalu, drobnou, ovšem vynikající zpěvačku Feng-yűn Song. Koncert spolu uvedli jako staří přátelé a z "milého Jardy" se v sekundě stala "miliarda".


Vždy usměvavá Feng-yűn Song

Po pár vtípcích už ovšem nastoupilo Trio PUO a v čele s Feng-yűn Song zahájili večer. Nebudu lhát, když řeknu, že s prvními tóny mi z vynikajícího hlasu zpěvačky naskočila po celém těle husí kůže a vyhrkly slzy do očí - tohle byl vynikající start. Všechny tři písně, které Trio odehrálo, byly výborné, ať už se jednalo o tesknou milostnou píseň nebo veselou oslavu života. Došlo i na známý "Orloj snivců", který Feng-yűn Song zmiňovala ve svém rozhovoru pro náš web.
 
Po jazzovém vystoupení přišel na scénu kytarista a "šaman české hudební scény" Vladimír Václavek. Představil nám svou novou píseň a přečetl úryvky ze své knihy Šamanská pohádka. Pak se k němu opět připojila Feng-yűn Song a společně zazpívali a zahráli další dvě písně, druhá byla vlastní tvorby a zpěvačka ji zpívala v češtině. Tímto byl ukončen blok programu Na jedné scéně s Východem.
 
Následovala část programu s názvem Úcta k předkům. Jaroslav Dušek a Feng-yűn Song spolu na scéně přivítali seniorky (nebo jak řekl pan Dušek, señorky) z Divadelního spolku Proměna. Dvě dámy v pokročilejším věku divákům představily vtipnou černobílou pantomimu a určitě by mi všichni přítomní dali zapravdu, že se na scéně napříč svému věku pohybovaly jako dvě laňky. Ještě dojemnější byl ovšem výstup paní Ziny, která tematicky k novému roku Koně nejdříve zazpívala známou dětskou píseň "Já mám koně, vraný koně" a následně do rytmů této skladby začala stepovat. Nikdo v tu chvíli nemohl uvěřit, že dámě je již úctyhodných 84 let. Za svůj perfektní výkon si sklidila bouřlivé ovace a všem nám vykouzlila úsměv na tváři.


Geng Zhe předčítá svou frázi
 
Když jsme všichni utřeli slzy dojetí, objevil se na scéně Hudební host z Číny, operní zpěvák Geng Zhe. Ačkoli přišel po boku Feng-yűn Song, překlad do čínštiny mu vtipnou formou podával Jaroslav Dušek. Když jsme se dostatečně nasmáli, představil se nám Geng Zhe naučenou českou frází a následně mu byl dán prostor pro dvě tradiční písně. Jako operní zpěvák nebylo mikrofonu potřeba a všechny nás ukoval do židlí svými skvělými hlasovými schopnostmi.

Před přestávkou nás ještě čekalo krátké video od Zoo Praha věnované právě koním, bohužel kvůli technickým problémům běžel jen obraz. To ovšem nebránilo opět Jaroslavu Duškovi v improvizaci a zapojili se i lidé z publika, kteří řehtali jako koně. O přestávce jsem nakonec neodolala a zakoupila si něco v obchůdku se sladkostmi - manohar ladu, sladké kuličky z kokosu a dalších ořechů, byly opravdu vynikající.
 
K velkému úspěchu videa o koních jsme jej mohli, tentokrát již se zvukem, ještě jednou zhlédnout po konci přestávky. Pak již na scénu nastoupili Hudební hosté z ČR, zpěvačka Zuzana Lapčíková a uznávaný kontrabasista Josef Fečo. Na 40 minut jsme se tak přesunuli na Moravu, kdy Zuzana Lapčíková nechala znít svůj hlas a paličky jezdit po strunách cimbálu - další slast pro uši.


Květinové bubny
 
Krátce na to všechny diváky v sále čekalo vyhlašování tomboly. Okořeněno opět ostrovtipem Jaroslava Duška se tak rozdávaly různé ceny, zejména čaje a jiné zdravotnické doplňky. Shodou náhod tak například jistá paní vyhrála zubní pastu a následně její manžel další zubní pastu, ovšem pro děti. Také jsme zjistili, kdo v publiku trpí ztrátovostí vlasů, bolestmi kloubů nebo dokonce zažívacími problémy. Když byly všechny ceny rozdány, zakončila koncert a celý večer Zhang Xueting, která předvedla nádherný čínský lidový tanec Květinové bubny. Pak už se na pódium dostavili všichni účinkující, slavnostně se uklonili a s omluvou se poroučeli. Dalo by se říci, že to bylo jediným negativem večera - bohužel pro festival se o půl jedenácté v Paláci pořádal již další program a pořadatele Songfestu značně tlačil čas.
 
Celkově ovšem na koncert a večer strávený v Paláci Akropolis mohu pět jen chvály. Je pravda, že jsem na festival šla s téměř žádným očekáváním, ale ukázalo se, že Songfest je rozhodně akce, kterou by si milovníci asijské hudby, ale vlastně i hudby celkově neměli nechat ujít. Koncertu vládla příjemná rodinná atmosféra a vlastně jediná věc, která mě mrzela, bylo, že se nezúčastním koncertu v mém rodném městě Kroměříži, který bude moderovat Martin Zbrožek a hudebním hostem bude Lenka Dusilová. Jedno je ovšem jisté již teď: další ročník a vítání "mého" roku Ovce si ujít nenechám.
 
Pokud máte čas a zaujal vás tento festival, Songfest pořádá koncerty ještě zítra v Českých Budějovicích, v sobotu 1. 2. v Českém Krumlově, ve čtvrtek 6. 2. v Kroměříži, následný den v Brně a končí své turné 8. 2. ve Znojmě. Za sebe návštěvu vřele doporučuji.


FOTO: ​facebook.com/Songfestcz

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9