Jak moc významné je v Číně číslo 9

15:51 | 02.01.2013 Mei 4
Devítka (čínsky: jiu 九) je v čínské kultuře považována za dobré číslo, protože zní stejně jako slovo „dlouhotrvající“ (čínsky: jiu 久). Podívejme se, kde všude na ní můžeme v Číně narazit a jaký má pro Číňany význam.
Zakázané město
Zakázané město FOTO: Shutterstock.com
Devítka je silně propojená s čínským drakem, symbolem magie a moci. K dispozici je devět forem draka, popsaných v devíti atributech a má devět dětí. Má 117 šupin – 81 yang (mužské, nebeské) a 36 yin (ženské, pozemské). Všechny tři tato čísla jsou násobkem devíti (9x13=117, 9x9=81, 9x4=36), stejně jako, když jejich části jednotlivě sečteme, získáme opět číslo devět (1+1+7=9, 8+1=9, 3+6=9).
 
Drak také často symbolizuje císaře a číslo devět lze nalézt na mnoha ornamentech v Zakázaném městě.

V Zakázaném městě je 9999 místností a v každém malém detailu se vyskytuje devítka nebo její násobek. A to například i co se týče počtu střešních hřebenáčů, dveří či střešních nosníků. Síň nejvyšší harmonie dokonce znázorňuje devítku na střeše.
 
Kruhový oltář (Earthly Mount) v Nebeském chrámu má ve středu jednu kruhovou mramorovou desku, která je obklopena prstencem devíti desek, pak kruhem osmnácti desek a tak dále. Celkem devět kroužků. (81=9×9)
 
Název oblasti zvané Kowloon v HongKongu doslova znamená „Devět draků“.

V dračím tanci se pořádá i tanec devíti draků, ale jen velmi vzácně, protože je k němu potřeba mnoho secvičených lidí. Draka pro dračí tanec v normální velikosti většinou nese devět lidí.


Zeď v Zakázaném městě s devíti draky


ZDROJE: wikipedia.org, levanta.cz
FOTO: wikimedia.org

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9