Japonské hotely rjokan II

18:00 | 15.11.2013 tsal 8
V minulém článku jsme si řekli, jak tradiční hotely rjokan vypadají. Dnes se proto podíváme na to, jak to v nich chodí a s čím se jako host můžete setkat.
V Japonsku je příroda vždy na dosah ruky
V Japonsku je příroda vždy na dosah ruky FOTO: Giant Ginkgo / Flickr.com
Příjezd

Příjezd hosta je pro rjokan velká událost a každý zaměstnanec je proto veden k tomu, aby se k hostu choval co nejvstřícněji a již od prvního momentu v něm vzbudil pocit, že je zde vítaný a že mu bude splněno každé přání. V menších podnicích bývá host dokonce vítán hned u dveří, jako kdyby přijela přátelská návštěva.

Právě proto je při zařizování podniku věnována velká pozornost vstupní části zvané genkan, v níž si hosté odkládají svou obuv. Je to to první věc, kterou host uvidí při vstupu dovnitř a pomáhá mu to utvářet si první a možná i konečný názor na ubytování. Genkan tedy bývá zařízen reprezentativně a honosně.

Jako v běžném hotelu, i v rjokanu vás čeká na začátku i na konci pobytu menší úřední formalitka. Zapsání se bývá možné od 15:00 hodin a již od prvního dne se s vámi počítá na večeři (18:00-19:00 hod.). Doporučuje se tedy přijet minimálně hodinu před podáváním jídla, abyste se v klidu stihli zapsat, ubytovat, zorientovat se a trochu si odpočinout v lázni. Některé rjokany jsou k pozdním příjezdům vstřícné a večeři vám zruší nebo přesunou na pozdější hodinu. Musíte je však včas informovat a nejlépe se i vyzbrojit nějakým pořádným důvodem, proč že to vlastně přijedete později.Zapsání probíhá na třech místech. Buď hned po příjezdu dojdete přímo k recepci, kde s vámi recepční probere vše potřebné, nebo vás zavedou do haly či přímo do vašeho pokoje a tam s vámi vše vyřídí. V každém případě budete požádáni o vyplnění krátkého formuláře, v němž se vás budou ptát na vaše jméno, adresu a telefonní číslo. U zahraničních hostů je také ze zákona vyžadován pas, který si zaměstnanci okopírují.

A právě již při této proceduře vám rjokan ukáže, jak mu záleží na vašem pohodlí. V hale nebo ve vašem pokoji na vás totiž čeká šálek čaje a něco malého k zakousnutí. Kromě toho, že je host obvykle po cestě unaven, počítá se s tím, že jeho první kroky povedou do lázně, aby ze sebe smyl prach z cest. Pokud by však do lázně vlezl hladový, mohla by se mu snadno zamotat hlava.

Ať už se zapisujete kdekoliv, do pokoje vás vždy doprovodí někdo ze zaměstnanců. Na místě vám pak ukáže, kam si můžete uložit zavazadla, kde najdete jukatu a další propriety, které jsou vám volně k dispozici, případně jak zacházet se zařízením na pokoji. Informuje vás také o chodu hotelu, v kolik a kde se bude podávat jaké jídlo, kde najdete lázně a v jakou dobu jsou přístupné, či jaké další možnosti má podnik k dispozici. Také od vás vezme první objednávku.

Bydlíte-li v menším podniku, dobře si zapamatujte člověka, který vás uvedl do pokoje. Během celého pobytu vás totiž bude mít na starosti právě on.

Zvyklosti a na co si dát pozor

V japonských domácnostech bývá stejně jako u nás zvykem zouvání. Nejinak je tomu v rjokanech. Již při vašem prvním příchodu do rjokanu se musíte ve vstupním prostoru přezout do pantoflí, které jsou zde volně k zapůjčení, a v nich se po hotelu pohybovat. Pokud se budete chtít projít po okolí, můžete si vzít své vlastní boty, které na vás budou čekat v botníku, kam jste je uložili, nebo si můžete půjčit japonské dřeváky geta. Před vstupem do pokoje si musíte zout dokonce i pantofle. Na tatami se vstupuje pouze v ponožkách nebo bosky.

Pokud jde o oblečení, nemají rjokany žádné zvláštní předpisy. Jestliže tedy budete dodržovat všeobecně uznávané zásady slušného vychování, nenarazíte na problém. Chcete-li si však připadat více japonsky, najdete na pokoji lehkou, nositelnější verzi kimona – jukatu. Ta se dá využít mnoha způsoby. Můžete ji nosit při cestě do lázně, ale i při jakékoliv jiné cestě po hotelu, včetně večeře v jídelně. V lázeňských rezortech není výjimkou, že si ji hosté berou i na procházky po městě. Spolu s jukatou je vám k dispozici i kabátek tanzen, který se nosí za chladného počasí, pásek obi a někdy i ponožky. Vše však musíte na konci pobytu vrátit. Pokud váš rjokan nabízí několik velikostí jukat, vyberte si tu, která vám bude splývat ke kotníkům.

O lázních s horkou vodou, které jsou jedním z hlavních lákadel rjokanů, si toho povíme více v příštím článku. Během pobytu je však můžete využívat téměř kdykoliv. Občas bývají oddělné pro muže a ženy, jindy se chodí na „směny“ nebo jsou společné. Přístupné však bývají během celého dne a večera, v některých rjokanech do nich lze jít i v noci. Bývá zvykem se vykoupat hned po příjezdu do hotelu a každý den před večeří. Jinak je ale čistě jen na vás, kolikrát a kdy si budete chtít horkou koupel vychutnat.Snídani a oběd si obvykle vychutnáte v soukromí svého pokoje a v některých rjokanech se tam podává i večeře. Častěji si však na večeři budete muset dojít do společné jídelny. Během večeře nebo po ní vám pak pokojská uklidí na pokoji a rozestele vám futon, který vám po snídani zase přijde uklidit. Sami se o něj tedy většinou nestaráte, a to i když je rozestlaný ve chvíli vašeho odjezdu. Prostě ho tak necháte, on ho někdo složí, až budete pryč.

Největší starosti si člověk z našich končin bude dělat asi se spropitným. Na západě bývá zvykem nechávat nějaké to „poděkování“ na pokoji, případně ho zahrnout do konečného účtu. V Japonsku je to však jiné. Spropitné zde není pravidlem, protože se počítá, že za dobré služby si zaplatíte již běžnou taxou, kterou si podnik účtuje. Pokud tedy nechcete, nic nechávat nemusíte. Co když ale chcete nějak vyjádřit díky zaměstnanci, který se o vás staral? Obzvláště v menších podnicích, kde kolem vás běhá jen jeden člověk, byste mohli mít potřebu ho nějak odměnit. Ta možnost tu je, ovšem trochu odlišná od našich zvyklostí. Spropitné se v Japonsku totiž nebere jako poděkování za služby, které vám již někdo prokázal. Předáváte ho spíše jako žádost, aby o vás v budoucnu bylo dobře postaráno. Dáváte ho tedy na začátku pobytu, nikoliv až na konci. Vhodná částka je 1000 jenů na hosta (200 Kč) a před předáním se ujistěte, že máte peníze do čeho dát. Jestli je vložíte do obálky či zabalíte do čistého papíru, je jen na vás. Nikdy však nedávejte peníze přímo z ruky do ruky a na veřejnosti. Takové předávání peněz je v Japonsku považováno za neslušné. Alternativou k penězům může být na malých rjokanech i nějaký dárek, o který se mohou zaměstnanci mezi sebou podělit.

Zábava

Tak jako my jezdíme na své chaty do lesů, Japonci vyráží do rjokanů. Je to pro ně skvělá příležitost, jak na den, dva zapomenout na problémy v práci i doma, jak se na chvilku odříznout od hektického světa tam venku. Rjokany jsou proto nastavené právě tak, aby jim to mohly dopřát. Většina z nich je klidnými tichými místy, kde vás nic neruší. Ráno se probudíte, nasnídáte, dopoledne se projdete po okolí nebo si dáte lázeň, po obědě to samé a po večeři pár drinků s přáteli nebo rodinou. Od cizinců se proto očekává stejný přístup. Někteří majetnější cestovatelé si třeba mohou zvolit rjokan jako místo k přenocování po dni plném rušného objevování okolí, ale nejspíš jim tak unikne základní kouzlo těchto podniků. Doporučuje se proto zvolit si rjokan třeba i jen na víkend, vychutnat si jeho atmosféru a následně si najít jiné, obvykle lacinější ubytování, u něhož vás nebude mrzet, že jste vlastně celý den pryč.

Na druhou stranu se nedá říct, že by rjokany byly nějaké poustevny. Podniky obvykle mají k dispozici nějaké společenské hry či knihovnu, kterými si mohou hosté ukrátit dlouhou chvíli, a na recepci vás kdykoliv rádi informují o podnicích v rámci rjokanu či v okolí. U velkých komplexů nemusíte obvykle daleko. V budově, v níž bydlíte, najdete vše od heren po bary, diskotéky, restaurace nebo bowling. Malé podniky vám zase rádi doporučí kde v okolí najít, co hledáte. Každé město vám má co nabídnout a v lázeňských resortech si navíc můžete udělat objevnou trasu po různých lázních a hledat ty nejlepší. Podniky na venkově nebo v menších obcích mívají k dispozici krásnou zahradu, v níž se můžete za krásného počasí v klidu procházet. Mezi oblíbenou kratochvíli Japonců pak patří také nakupování.

Zábava v rjokanu tedy nebývá divoká, tedy pokud se vám večerní pitka s přáteli nevymkne z rukou, ale rozhodně je osvěžující a dodá vám sílu do dalšího cestování.Odjezd

Bez ohledu na to, jak moc se vám v rjokanu líbilo, vždy nadejde čas odjezdu. Čas a podmínky odhlášení vám budou sděleny spolu s dalšími informacemi při příjezdu. Recepce v Japonsku zavírají docela brzy a proto se ujistěte, že znáte správný čas, ať něco neprošvihnete. Odhlašování obvykle probíhá v 10:00 nebo v 11:00 hodin a je načasováno tak, abyste si ráno stihli dát ranní koupel a nasnídat se. Před odchodem byste měli na pokoji trochu poklidit. Pokud futon ještě nemáte ustlaný, trochu ho porovnejte, vraťte nádobí na své místo, špinavé ručníky a jukatu složte na jedno místo, aby je pokojská nemusela lovit po celém pokoji.

Odhlášení probíhá v hale nebo na recepci a před odjezdem vám bude opět nabídnut šálek čaje. Většina současných rjokanů přijímá platební karty, s nimiž je to v Japonsku trochu peklo. Chcete-li se však ubytovat v malém podniku, raději se na tuto možnost informujte dopředu, protože by se mohlo stát, že nebudete mít dost hotovosti na zaplacení.

Po zaplacení nastane čas odjezdu. Stejně tak jako vás na začátku pobytu zaměstnanci vítali, tak se s vámi nyní rozloučí. Ten, kdo vás měl na starosti, nebo minimálně jeden člověk z personálu, vás doprovodí až ke vchodu. Pomůžou vám se zavazadly, s obouváním a nakonec se vám ukloní nebo vám zamávají a popřejí šťastnou cestu. Každý host je jim drahý od okamžiku, kdy se objeví na příjezdové cestě, až do chvíle, kdy zmizí v zatáčce.


ZDROJ: Japan-guide.com, Japan-articles.japanican.com, Japaneseguesthouses.com, Japan-talk.com
FOTO: Scott Denny / Flickr.com, w00kie / Flickr.com, noahhhhhhh / Flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9