Nejvýdělečnějším filmem v japonské historii je nově Kimecu no Jaiba

13:00 | 14.01.2021 VIet Tran 0
Dlouhých 19 let si animovaný snímek Cesta do fantazie (Sen to Čihiro no kamikakuši) od studia Ghibli držel pozici nejvýdělečnějšího filmu v historii Japonska. Na kulaté výročí nakonec nedosáhl, překonal ho Kimecu no jaiba: Mugen rešša-hen.
Oficiální plakát k filmu Kimecu no jaiba: Mugen rešša-hen.
Oficiální plakát k filmu Kimecu no jaiba: Mugen rešša-hen. FOTO: Aniplex
Kdo aspoň jedním okem sleduje trendy v anime a manga průmyslu, nejspíše zaregistroval masivní popularitu Kimecu no Jaiba (v anglické mutaci známého jako Demon Slayer). Srdceryvný příběh Tandžira Kamada, jehož rodinu zmasakroval démon vyjma mladší sestry, která sama částečně získala démonické rysy, posbíral v Japonsku i ve zbytku světa obrovský zástup fanoušků. Skvělá akce, dobře napsané postavy, fantastická animace a v neposlední řadě povedený hudební doprovod udělaly z Kimecu no Jaiba jednu z nejvlivnějších franšíz loňska, což vedlo tomu, že se v japonských supermarketech dokola hrála úvodní znělka a že se i jinak průměrný sendvič stal prodejním hitem, pokud zrovna měl na obalu potisk s hlavními postavami.

Nyní si značka, která začala s mangou od autorky Kojoharu Gotóge, může připsat další fenomenální úspěch. Celovečerní snímek Kimecu no jaiba: Mugen rešša-hen, který plynule navazuje na první sérii anime, se stal nejvýdělečnějším filmem v historii Japonska. Nejprve na úspěch upozornili producenti, výsledky následně potvrdil server Box Office Mojo a japonská zpravodajská agentura Kjódó. Po 19 letech tak nový film sesadil z trůnu dosud nejúspěšnější japonský snímek Cesta do fantazie, který má na svědomí legendární studio Ghibli režisér Hajao Mijazaki.Film byl do japonských kin uveden 16. října, koncem loňského roku utržil přes 32 miliard jenů (6,6 miliardy korun) a přilákal na 24 milionů diváků. Naproti tomu Oscarem oceněná Cesta do fantazie z roku 2001 vydělala zhruba 31 miliard jenů (6,4 miliard korun). Mijazakiho překonal hranici 30 miliard jenů za 253 dní, film Kimecu no Jaiba v režii oblíbeného animačního studia Ufotable ji pokořil už za 59 dní.

Lovcům démonů nahrálo několik faktorů. Jednak je film prakticky nezbytným materiálem pro ty, kteří se chtějí dále koukat na anime Kimecu no jaiba, jelikož přímo navazuje na první sérii anime a na dění z filmu bude plynule navazovat i následující seriálová sezóna. Dále se promítání filmu trefilo do vrcholu popularity, jelikož zrovna vycházel poslední svazek mangy (přestože byl příběh dopovězen již dříve v nejprodávanějším manga týdeníku Šúkan Šónen Jump). Znalci filmového průmyslu se také domnívají, že do jisté míry pravděpodobně sehrála roli i pandemie koronaviru. Ta vloni narušila výrobu i distribuci nejednoho snímku, v kinech tedy nebylo co promítat a konkurence se nedala považovat za nejsilnější. Přestože se Japonci obešli bez lockdownu, spousta z nich zůstala doma a měla dost času si projít nejen mangu, ale také dokoukat na anime. Když se znovu otevřela kina, hromadně pak Japonci vyrazili na film. Témata odolnosti, boji dobra se zlem či sourozenecké lásky se dle některých expertů navíc trefila do doby, která nebyla nejveselejší, což řada diváků ocenilo. 

Celá franšíza včetně filmů, komiksů, seriálů či hraček a dalších produktů k 3. prosinci vydělala podle zpravodajské agentury Reuters nejméně 270 miliard jenů (56 miliard korun). Kimecu no jaiba: Mugen rešša-hen by měl dorazit ještě letos do Spojených států i některých zemí Evropy, konkrétní datum se nicméně neví. Stejně tak není jasné, zda se snímek probije i do českých kin, jakkoliv sklízel jeden úspěch za druhým na domácí půdě.

FOTO: Aniplex, Toho

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9