Festival hladových duchů

13:00 | 07.09.2020 Kali 0
Se začátkem sedmého lunárního měsíce se opět otevřely brány pekla a po světě se začali toulat duchové předků, kteří jsou hladoví! Alespoň tak tomu je, podle tradičního čínského svátku Hladových duchů, který právě teď Číňané slaví.  
Pálení papírových peněz pro duchy
Pálení papírových peněz pro duchy FOTO: flickr.com/Sowhuan
Začátek letošního sedmého lunárního měsíce připadl na 19. srpen. V Číně se jako každoročně začalo i s oslavami tohoto starého svátku, který je jedním z tradičních svátků uctívající předky.

Přesto, že celý měsíc je ve znamení duchů a připomínání si zesnulých, hlavní oslavy probíhají vždy čtrnáctý den lunárního měsíce. Ty se letos konaly 2. září. Napříč Čínou a mnoha dalšími asijskými zeměmi tak lidé pálili speciální peníze duchů, obětovali jídlo, vzpomínali na své zesnulé předky a jak to často u čínských svátků bývá, hodovali.
 
Obětiny duchům předků a vonné tyčinky 
 

Čínský Halloween?

Proč měsíc duchů? Věří se, že prvního dne tohoto měsíce se otevírají pekelné brány a z nich vystupují duchové předků. Ti se pak potulují po našem světě a hledají rozptýlení. Ale pozor, duchové mohou být naštvaní či zlomyslní a mohou útočit na své nepřátele nebo jim vyvádí různé šprýmy. Proto se v rámci měsíce Hladových duchů mnoho Číňanů snaží vyhnout například plavání a neradi v této době zůstávají samotni přes noc z obavy, že by je přišel navštívit nějaký zlý duch. Obecně také platí, že jde o nejstrašidelnější měsíc v roce, který lze vzdáleně přirovnat k západnímu Halloweenu.

A jelikož duchové jsou naštvaní a z dlouhého bloudění také hladoví, je potřeba si je udobřit. Proto se provádí různé ceremonie. Ty hlavní se konají právě čtrnáctý den měsíce za soumraku. Lidé si na stoly pokládají fotografie a obrázky svých zesnulých předků, či významných osobností a blízko nich pálí kadidlo. A duchům, kteří jsou tak přítomni u stolu, pak nabídnou talíře s jídlem. Před obrázky předků se pak lidé mohou klanět a hlásit své chování, za které si od nich vyslouží buď požehnání nebo trest.

Pálení speciáních peněz pro duchy


Peníze do posmrtného života

Další velmi populární tradicí spojenou s měsícem Hladových duchů, je pak pálení speciálních papírových peněz. Lidé tak před svými domy a podniky pálí hromádky peněz, u kterých věří, že se budou duchům hodit v průběhu jejich měsíce a nechají je na pokoji.

Krom čtrnáctého dne měsíce jsou významné i první a poslední. Krom pálení papírových peněz (a občas i oblečení, u kterého se věří, že duchům poslouží v posmrtném životě), je také tradicí poslední den pouštět na vodu lucerny plující na malých loďkách. Ty budou duchové následovat a spolu s nimi odplují zpět do pekelných bran, které se za nimi zavřou, aby za rok opět mohli vyjít do světa smrtelníků.


FOTO: commons.wikipedia.org, flickr.com/Daniel Chong Kah

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9