Den moře aneb více než jen koupání

13:00 | 25.07.2020 ilonad 0
Na Den moře se mnozí Japonci těší, protože znamená prodloužený víkend s nepřeberným množstvím různorodých akcí. Víte, že se třeba volí i Miss Dne moře nebo se házejí koule bahna do moře? Více o tomto svátku se dozvíte v článku.
Širahama pláž v Japonsku
Širahama pláž v Japonsku FOTO: flickr.com/photos/ingalatvia
Umi no Hi neboli Den moře je japonský letní státní svátek, který v dnešní době připadá na 3. červencové pondělí. To však ale neplatí pro tento rok, který se měl zapsat zlatým písmem do japonské historie. Pro rok 2020 se rozhodlo o tom, že Umi no Hi se posune na čtvrtek 23. července 2020, na který byl naplánovaný zahajovací ceremoniál Letních olympijských her, jejichž pořadatelem mělo být právě rušné Tokio. Kvůli situaci s pandemií COVID-19 se Olympiáda odložila, ale k posunutí tohoto volného dnu již nedošlo. Aby v letošním červenci vznikl prodloužený víkend, který vytváří větší možnost pro rekreačního vyžití, tak se k volnému čtvrtku přidal volný pátek. Ten vznikl přesunutím data Dne sportu, jež je dalším japonským státním svátkem, který se jinak slaví v říjnu.

 
Výše zmíněnému moderně pojatému svátku však předcházel Památný den moře, jehož náplní bylo vyjádřit vděčnost za dary, které oceán přináší a nabízí, a vyzdvihnout důležitost, ba dokonce  nepostradatelnost moře pro Japonce. Jeho založení sahá do roku 1941, kdy Šózó Murata (1878-1957),  ministr pro komunikaci, ustanovil Památný den moře k příležitosti 65. výročí od návratu císaře Meidži, který absolvoval plavbu okolo oblasti Tóhoku (nacházející se na severovýchodě Japonska) a přiléhajícího ostrova Hokkaidó. Zajímavostí je, že loď Meidži maru, na které se plavil, byla vyrobena ve Skotsku a je nejstarším dochovaným parníkem ze železa v Japonsku.
 
Tento svátek, který byl zpočátku ve znamení modliteb za prosperitu Japonska jakožto námořní velmoce, se pravidelně slavil 20. července s tím, že až roku 1996 přešel ve známost jako celostátně slavený Den moře. Od roku 2003 se rozhodlo pro pohyblivé datum, pro které bylo zvoleno 3. pondělí v červenci.


Den moře, který hraničí s koncem období dešťů, považují mnozí za začátek léta a daný den se vydávají nejčastěji na pláž, aby se oddali plavání, surfování nebo šnorchlování. Jistou tradicí se stalo také házení vysušených koulí bahna, jež obsahuje blahodárné mikroorganismy, které pomáhají čistit moře. Na dané  období jsou připraveny také soutěže ve vodních sportech, ohňostroje, festivaly (kterými se proslavilo například město Kóbe nebo Fukuoka) a mnohé akce, jejichž cílem je přiblížit různá témata, která se týkající moře. A pokud by počasí náhodou nepřálo, tak se lidé mohou vždy vypravit do akvárií a mořských světů.

 

ZDROJ: favy-jp.com, officeholidays.com
FOTO: commons.wikimedia.org, yokota.af.mil, instagram / __hgnm___, yokota.af.mil, s_kaiko120, keeeesan1108

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9