Tradiční vietnamské oblečení: Od Ao Dai po Ao Ba Ba

15:27 | 01.06.2020 Host 0
Vietnam se řadí mezi multikulturní země s 54 různě odlišnými etnickými skupinami. Každá tato skupina má přitom vlastní kulturní dědictví a specifické styly oblékání.
Ao Dai
Ao Dai FOTO: Asie vzdálená a blízká

Ao Dai

 
Jedná se o nejoblíbenější a nejčastěji nošený tradiční kroj ve Vietnamu. V dnešní době preferují ao dao více ženy než muži a můžete se s vietnamskými ženami v ao dai setkat téměř na každém rohu země.
 

Ao dai, doslova znamená dlouhé šaty. Má dlouhé široké kalhoty, přes které se nosí tunika. Tunika bývá převážně z hedvábí, se dvěma klopami různých barev a vzorů. Barva vypovídá o věku a stavu nostitele. Mladé dívky se odívají do bílých šatů, které jsou symbolem jejich čistoty. Starší dívky, ale svobodné, nosí světlé pastelové odstíny. Vdané ženy již volí ao dai ve výrazných barvách s různým zdobením.


Moderní vietnamské ženy obvykle nosí ao dai pro zvláštní příležitosti, jako je Tet (vietnamský Nový rok), svatby, festivaly a ceremonie. Na veřejných středních školách musí školačky nosit bílou ao dai dvakrát týdně, v pondělí a ve volitelný pracovní den. Učitelky středních škol musejí také nosit ao dai, když jsou ve třídě, ale mohou si vybrat barvu a styl.
 

Zajímavostí je, že v minulosti barva ao dai ve Vietnamu naznačovala postavení člověka ve společnosti. Zlato bylo barvou, které představovalo královskou hodnost ve starověkém Vietnamu. Královský Ao Dai byl vyšíván draky, aby reprezentoval jejich sílu. Vysoce postavení představitelé mívali na sobě fialové ao dai, občané potom nosili různé modré odstíny.

Klobouky Non La


Kuželovité klobouky vyráběné z listů palem chrání vietnamské obyvatelstvo před horkem slunce, nebo před deštěm. Jsou ale využívány také jako ozdobný módní doplněk a tedy ideálním suvenýrem, který můžete přivézt domů z Vietnamu.
 

Říká se, že první Non La byl vyroben ve městě Hue. Díky tomu je město vysoce doporučováno pro nákup této pokrývky hlavy.

Tradiční dámské oblečení v deltě Mekongu


Ženy v deltě řeky Mekong nosí poněkud odlišný druh tradičního oblečení - tzv. Ao Ba Ba.
 

Ao Ba Ba je košile bez límce. Zadní část se skládá z jednoho rovného kusu látky, přední ze dvou kusů a uprostřed jsou dva popruhy vedené shora dolů. Tato košile se často nosí s dlouhými bílými nebo černými kalhotami.

Místní etnické skupiny a jejich tradiční oděvy

Kromě nejznámějších tradičních oděvů ve Vietnamu mají i místní etnické skupiny své vlastní styly a šaty.
 

Thajské etnické šaty ve Vietnamu se řadí mezi elegantní kusy oblečení. Skládají se z prosté halenky a dlouhé sukně, které jsou vyšívané s motivy slunce, květin a draků. Kostým je obohacen opaskem, šátky Pieu a několika kousky stříbrných šperků.
 

Hmongové ve Vietnamu raději oblékají sofistikovanější, ale zářivější a pestřejší módou s bohémským vkusem. Jejich oblečení je vyrobeno ze lnu a skládá se z mnoha barev a vyšívaných motivů. Výstroj je vyrobena z černé košile, barevné sukně, legín a pokrývky hlavy. Ženy často připevňují ke svým šatům stříbrné korálky a šperky.
 

V horských oblastech patří mezi nejčastěji nošené kostýmy kalhoty nebo sukně a vesty indigo s motivy lučních květů nebo zvířat. Tyto kalhoty a sukně jsou navrženy tak, aby umožňovaly snadný pohyb po horských svazích a ulehčovali hospodaření. Většina tradičních vietnamských šatů je vyráběna pracně ručně a místní obyvatelé je často prodávají turistům.
 

Díky západnímu vlivu prošly tradiční vietnamské oděvy mnoha změnami. I přes to si však zachovaly velkou část svého tradičního kouzla a vkusu. Vietnamci se stále pyšní svým jedinečním oblékacím smyslem a svou rozličnou kulturou.

TIP: Vydejte se na zájezd do Vietnamu a obdivujte místní kulturu a památky. Můžete si vybrat poznávací nebo kombinovaný zájezd.


AUTOR: Veronika Juriková

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9