Hlavní liščí hodnosti kicune jókaiů - část 1.

13:00 | 26.03.2020 Razjela96 0
V japonské kultuře kicune jókai patří mezi ty nejdůležitější a nejsilnější jókaie v šintoistické tradici vůbec. Vždycky na ostrovech vzbuzovali respekt a zároveň strach, protože lidé věděli, že sebemenší chyba je může zabít.
Kouzelná liška tří států
Kouzelná liška tří států FOTO: research.britishmuseum.org

Kicune jókai jsou velice významné pro tradiční japonské náboženství, šintoismus. Většinou se považují za špatné znamení a většina Japonců se jim rozhodně vyvaruje, protože vědí, že přítomnost lišky nepřinese nic dobrého - avšak není tomu vždycky tak. Pojďme si tedy něco říct o jednotlivých druzích neboli hodnostech liščích démonů - budu je řadit postupně od méně významného až po nejdůležitějšího.

Nižší hodnosti s magickými schopnostmi:1. Nogicune (野狐)

V přesném překladu polní liška, tedy úplně nejobyčejnější liška, kterou si dokážete představit - ta která vběhne do kurníku a bude se pokoušet chytit nějakou slepici. Také mají magické schopnosti hl. změna vzhledu, ale nemají posvátnou duši, a proto maximální pozice, které mohou dosáhnout, je čiko. Většina negativních zkušeností lidi s liškami je způsobená právě nogicune.

2. Ašireiko (阿紫霊狐)

Klasifikace ašireiko je poměrně problematická, jelikož do tohoto postavení patří magické a nemagické lišky, které jsou jókai - nekaždý démon musí umět kouzlit. Mají ale posvátnou duši, kterou ale nemají nogicune. To je první hodnost kicune jókai a ty přesně mají šanci se stát tenko. Kolem 50 let začínají svůj trénink. Věnují se astrologii, magickým technikám - hl. změně těla - moc rády se proměňují v krásné ženy. Nejvíce lišek patří přesně do této kategorie.

3. Čiko (地狐)

Dosl. zemská liška je nejvyšším postavením z nižších hodností a většina z nich je stará 100 až 500 let. Přesně v tomto okamžiku liščí démoni získávají větší magické schopnosti a začínají praktikovat askezi, aby se mohli stát Kiko a vyvinout další ocasy - některým se dokonce podařilo mít i 9 chvostů.

Pro nogicune je to nejvyšší hodnost, kterou v životě dosáhnou - pouze lišky narozené jako ašireiko, se mohou stát i tenko.

Jejich přístup k lidem čistě záleží na tom, jestli spějí k tomu být zenko nebo jsou původem nogicune.

Vyšší hodnosti s magickými schopnostmi:4. Kiko (気狐) (Jiná možná jména: senko)

Kiko také patří mezi tzv. zenko, tedy dobré liščí démony. Převážně jsou staré 500 až 1000 let. Mohou mít i devět ocasů - dle věku a schopnosti. Vyskytují se v různých barvách a potom to také určuje, o jaký konkrétně druh démona kiko se jedná: bílá (bjakko nebo mjóbu), černá (kokuko), zlatá (kinko), stříbrná (ginko). Můžou ale také měnit svou tělesnou formu např. na krásnou lidskou ženu.

Pokud kicune jókai získá hodnost kiko, tak se zbaví své tělesné schránky a začíná žít jako spirituální stvoření. Jejich hlavním úkolem je být poslíčkem Inari Ókami, tedy jednoho z nejdůležitějších šintoistických božstev - je kami zemědělství, rýže, tofu a lišek. Na rozdíl od nižších hodností lišky, nemají takovou tendenci ubližovat lidem, ba naopak, snaží se jim co nejvíce pomáhat.

5. Kúko (空狐)

Také nemají tělesnou schránku a žijí jako duše, které se tvarem a vzhledově začínají podobat lidem. Své pozice dosáhnou po 3000 letech. Ještě nemají zdaleka takové schopnosti jako kami, ale dokážou číst něčí myšlenky a předpovědět budoucnost. Již neslouží Inari Ókami.

Tyto kicune jókai také zařazujeme mezi zenko, protože konají pouze dobré skutky vůči všem živým tvorům. Hlavním úkolem lišky kúko je radit - je členem skryté rady. Jinak je již uctívaná jakožto mudrc.

6.Tenko (天狐)

Tzv. nebeská liška (nemají tělesnou podobu - jsou to duchové) je nejsvětější ze všech kicune jókaiů a má božské schopnosti - patří mezi zenko. Většinou se říká, že vypadají jako polo-člověk a polo-liška. Jejich kožešina bývá stříbrná, zlatá nebo bílá a mají několik chlupatých ocasů. Tyto lišky na této pozici většinou už žijí daleko více než 3000 let. Lidé tenko považují za kami (šintoistické božstvo), což je pro tyto kicune obrovským vyznamenáním.

V případě těchto magických lišek platí pravidlo, že čím větší má liška postavení, tak se stává vstřícnějším a daleko silnějším stvořením, které pomáhá ostatním. Přestává pořád jen něco ničit, zabíjet atd. - začíná se ale měnit k lepšímu od hodnosti kiko.

Ve druhé části článku se budu věnovat posednutím lidí kicune jókaiem a nejznámějšími mýty spojenými s liščími démony.


ZDROJ: yokai.com
FOTO: Mark Wilkins/flickr.com Tania/flickr.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9