Tradiční čínský zvěrokruh: Jak to mají ostatní asijské státy - část 2.

13:00 | 29.01.2020 Razjela96 0
Oslavy nového lunárního roku jsou již za námi. Ocelová krysa bude nyní vládnout lidským osudům. Jak se ale slavilo v různých zákoutích Asie? Je to všude stejně důležité jako v Číně? Přesvědčte se sami.
Tradiční čínské oslavy nového lunárního roku
Tradiční čínské oslavy nového lunárního roku FOTO: Adele C/flickr.com
V první části článku jsme si vysvětlili celou teorii spojenou s nejstarším kalendářním systémem na světě. Pokud jste si ho ale ještě nepřečetli nebo byste si ho chtěli připomenout, tak se podívejte na odkaz zde.

Razjela96:

JAPONSKO

Japonsko a Čína mají velice dlouhou společnou historii, k čemuž se obyvatelé ostrova často neradi přiznávají. Dokonalým důkazem odmítání jakékoliv „čínskosti” v japonské kultuře je přesně to, co se stalo s tradičním čínským novým rokem v období Meidži.

Westernizace byla v této době velmi populární, protože všechno, co bylo přece ze Západu, bylo skvělé a luxusní. Japonsko bez žádné kritiky a sebereflexe přebíralo z USA a celé Evropy naprosto všechno. Šaty a saka vytlačila kimona. Výborný steak vystřídal suši. Dokonce tradiční miai (1) bylo nahrazeno „naivni” romantickou láskou. To samé se stalo i s čínským lunárním Novým rokem. Nahradil ho západní gregoriánský systém a Japonci již starou tradici neslaví, ale propojili ji s novým kalendářem, kterou zavedl císař Meidži.

Vidíme to třeba na charakteristických pohlednicích nengadžó, na kterých se často vyskytují zvířata z následujícího lunárního čínského roku.


Bohužel se to jinak v Japonsku moc neslaví, ale pořád někde v čukagai (čínských čtvrtích) ve větších japonských městech např. Jokohama, Nagasaki, Kóbe a Tokio, si můžeme v ulicích všimnout nějakých charakteristických, pro toto období typických, čínských oslav.

V případě, že byste tedy chtěli slavit lunární Nový rok v Japonsku, doporučuji vyrazit do nejbližší čínské čtvrti v okolí.

(1) Miai - Jednoduše řešeno aranžované rande rodiči, kde žena a muž nemají vůbec šanci být o samotě, jsou tam se svými rodinami a všichni se vzájemně seznamují. Cílem je, aby obě strany (nejen potenciální partneři, ale celé rodiny) připoutaly pozornost a udělaly pozitivní dojem. V případě, že všechno proběhne v pořádku, bude takových miai více, a skončí to svatbou.

Eunka:

KOREA

Než začnu, přiznám se, že jsem požádala o pomoc kamarádku, která studovala korejštinu a navíc žila v Koreji, takže o těchto záležitostech něco ví a rozhodně se nezdráhá podělit s ostatními, za což jsem jí moc vděčná. Jak tedy koukají Korejci na horoskopy a zvěrokruh? Horoskopy, jak je známe my, tedy znamení jako Beran, Lev, Štír atd., které najdeme skoro ve všech časopisech, pomalu ani neznají. A pokud jde o čínský zvěrokruh, tak není známo, že by v nějakých novinách vycházely třeba nějaké denní nebo měsíční horoskopy, pravděpodobně by to ani nikdo nečetl. Přesto to ale není až tak jednoznačné. Proč?

Tak například rok Vepře (2019) se v Koreji propagoval jako rok vhodný na svatby a rození dětí, protože člověk ve znamení Vepře by měl mít bohatý život a neměl by se strachovat o finance. S rokem Krysy se zase řeší, že začíná nový zvěrokruh, tudíž nové začátky. Korejce proto spíše zajímají charakteristiky jednotlivých znamení a vztahy mezi nimi, což se odvíjí od vztahů těch reálných zvířat mezi sebou. Důležité jsou i elementy.

Lunární Nový rok se v Koreji slaví v rodinném kruhu, kdy se jí tradiční pokrm zvaný ddeokguk. Členové rodiny se oblečnou do hanboků a hrají tradiční hry. Děti se formálně pokloní rodičům a prarodičům, od kterých dostanou peníze. V Číně jsou populární obálky, jak je to v Koreji? Nemusí mít určitou barvu, stačí, když jsou pěkné. K obálkám ti starší a moudřejší těm mladším předají často i pár moudrých rad do života, což nikdy neuškodí. TerkaS:

VIETNAM

Právě lunární Nový rok hraje ve Vietnamu roli největšího svátku v roce. Vietnamci ho nenazvou jinak než Tet a symbolizuje i začátek jara. Je to "pohyblivý svátek", a proto připadá každý rok na jiný den, zpravidla je to první den prvního lunárního měsíce, tj. od poloviny ledna do poloviny února. Každému roku je přiděleno specifické zvíře (Krysa, Býk, Tygr, Kočka, Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Prase). Ta jsou kromě Kočky, místo které zabírá v čínském horoskopu pozici Králík, zcela shodná se zmíněným čínským horoskopem. Vietnamci obecně dost sledují horoskopy, numerologii a znamení, například v roce vašeho vietnamského znamení máte štěstí, další rok smůlu, a takto se to opakuje stále dokola.

Ještě před oslavami je ale nutné zajít na trh květin a koupit stromek růžově kvetoucí broskvoně (Severní Vietnam), meruňky (Jižní Vietnam) či kumkvatového stromečku s plody podobnými malým mandarinkám. Tyto stromky jsou symbolem nového života a budoucího bohatství. Domy si poté Vietnamci vyzdobí narcisy, pivoňkami, chryzantémami a již zmiňovanými stromky. Další zajímavostí je, že na Nový rok si všichni Vietnamci přičítají ke svému věku jeden rok navíc, stejně jako například v Koreji.

Nejdůležitější částí oslav je uctívání předků, na Nový rok je ten nejlepší čas pro pohoštění duší zesnulých, obětování daných předmětů na domácím oltáři a buddhisté se také za duše pomodlí. Na oltáři se také obětuje alespoň 5 druhů ovoce a zapalují se vonné tyčinky. Poté následuje večeře. Vietnamci žijící v Česku slaví příchod nového roku v 18 hodin večer, ve Vietnamu odbíjí půlnoc. V novém roce nastupují Vietnamci v plné čistotě, jak po fyzické stránce, tak po stránce finanční a vztahové. Všechny dluhy se musí před začátkem nového roku splatit a všechny neshody vyřešit. I v domácnosti se musí provést úklid.

Na oslavy se navaří ty největší dobroty vietnamské kuchyně. Tradičním novoročním jídlem je Banh Chung, čtvercový bochánek z lepkavé rýže na povrchu, vrstvy vepřového masa a žlutých fazolek uvnitř, který se zabalí do banánového listu, sváže bambusovými vlákny a vaří se asi 12 hodin, přičemž rýže získá zelinkavou barvu banánového listu. Většinou se tento pokrm balí již týden před vypuknutím oslav. Chuťově jsou bochánky jemně slané a hutné. Banánový list také slouží jako dobrý konzervant a bochánky vám tak vydrží v lednici déle než týden. Pochází z dob, kdy lidé věřili, že Země je placatá a takhle si ji představovali. Připravují se i pochutiny z kuřecích pařátků, obřadní kohout, bambusová polévka, rýžový novoroční koláč žluté nebo červené barvy, ale i Čechy oblíbené závitky, restovaná směs ze zeleniny, mořský hot pot… 

 

První host navštěvující rodinu musí splňovat spoustu kritérií. Nesmí to být svobodná žena, protože Vietnamci věří, že by "prokletí" přenesla na další ženy v domácnosti. Dále musí být narozen ve znamení lunárního kalendáře, které je příznivé pro hlavu rodiny. V uplynulém roce nesmí mít úmrtí v rodině či se mu nesmí přihodit neštěstí. Také musí oplývat zdravím a mít dobrou povahu. Stejná pravidla se vztahují na prvního člověka, kterého ráno potkáme při opuštění domu. K oslavám nového lunárního roku patří také ohňostroje, nicméně od roku 1995 jsou ve Vietnamu zakázané. Čeští Vietnamci musí žádat o povolení pouštění petard příslušné město, ve kterém žijí.

K oslavám také patří návštěvy příbuzných a obdarovávání dětí a starších lidí obálkami s penězi, které mají červenou barvu. Dříve se dětem dávala částka 1 000 vietnamských dongů (ani ne jedna česká koruna), ale dnes už se obnos liší.

ZDROJ: livejapan.com, zena-in.cz, KRATOCHVÍLOVÁ Marta. Život vietnamské komunity v ČR ( kultura, rodina, vzdělávání) [online]. Praha, 2015 [cit. 2020-01-26]. Dostupné z: shorturl.at/btxI8. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce PhDr. Ľubica Obuchová.
FOTO: Lulu/flickr.com, pixabay.com, Andrea Nguyen/flickr.com, Media Cookery/flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9