Tradiční čínský zvěrokruh - část 1.

14:57 | 24.01.2020 Razjela96 0
Blíží se rok Krysy. Pojďme si něco říct o tom, jak vůbec vznikl čínský zvěrokruh a jak to celé funguje. Možná se také něco naučíte o svém čínském znamení a dozvíte se tak o sobě něco nového.
Čínský zvěrokruh
Čínský zvěrokruh FOTO: Vegan Feast Catering/flickr.co...

Čínský lunární kalendář je nejstarší metodou záznamu času v lidské historii. Jeho počátek se datuje od roku 2637 př. n. l., když tento systém zavedl císař Chuang-ti. Úplný cyklus trvá 60 let a je tvořen 5 běžnými cykly, které se opakují po dvanácti letech. Každý jeden rok je věnovan nějakému zvířeti. Říká se, že Buddha svolal veškeré živočichy, aby se mohl s nimi rozloučit před svou smrtí. Přišlo jich 12 a mudrc jim byl moc vděčný, a tak pojmenoval roky v jednom cyklu podle těchto zvířat (podle pořadí, jak dorazily): Krysa (Myš), Buvol, Tygr, Králík, Drak, Had, Kůň, Ovce, Opice, Kohout, Pes a Vepř.

Během úplného šedesátiletého cyklu se každé znamení zvířetníku kombinuje s pěti hlavními prvky a každý prvek ovládá jedna konkrétní planeta: dřevo-Jupiter, oheň-Mars, země-Saturn, kov-Venuše a voda-Merkur. Tyto prvky se také štěpí na 2 magnetické póly, kladný a záporný - tedy Jing a Jang.

V lunárním kalendáři den začíná ve 23 hodin a je rozdělen do 12 časových úseků po 2 hodinách, který je ovládán jedním z již zmíněných zvířat. Stejně jako v západní astrologii, den, hodina atd., má obrovský vliv na život jedince, např. když se někdo narodí v roce Krysy a narodí se mezi 3 a 5 hodinou ranní, tedy v hodinách vlády Tygra, bude poměrně agresivní.

Pojďme si zjistit, jaké jste zvíře podle čínského lunárního kalendáře:
 


Charakteristika konkrétních znamení:

Krysa: populární ve společnosti, spravedlivá, čestná, poctivá, pracovitá, šetrná, a umí být štědrá vůči lidem, které má ráda, na začátku se zdá rezervovaná, ale po prolomení ledů zjistíte, že je velmi družná a bystrá.

Buvol: statečný, velmi pracovitý, spolehlivý, klidný, metodický, poctivý, dovede naslouchat druhým, ale je velmi těžké ho přimět, aby změnil své názory, tvrdohlavý, nesmělý, vkusný, přemýšlí logicky, inteligentní, chodí s hlavou hrdě vztyčenou, tradicionalista.

Tygr: mocný, silný, statečný, bouřlivý, má barvitý a nevypočitatelný charakter, impulzivní, temperamentní, je rád středem pozorností, nedočkavě se pouští do každé činnosti, často bývá roztěkaný, podléhá ukvapeným rozhodnutím, těžko důvěřuje jiným, potlačuje své emoce, když je rozrušený, tak se potřebuje vypovídat, má báječný smysl pro humor, pokud o něco usiluje, tak to dělá na 200%.

Králík: pravděpodobně nejšťastnější ze všech zvířecích osobností, půvabný, laskavý, je schopen zdravému úsudku, může být úspěšným politikem nebo diplomatem, rezervovaný, má umělecké sklony, skvělý obchodník, může vzbuzovat dojem nezájmu o ostatní, ale je to spíše způsobeno strachem z kritiky, ke svým blízkým je něžný a obětavý, stará se především sám o sebe a usiluje o splnění vlastních přání.

Drak: velkomyslný, ušlechtilý, plný vitality, silný, hrdý, aristokratický, výstřední, náladový, velice přímý a náročný, nikdy nemá nouzi o široký okruh obdivovatelů, dospívá velice brzy, klade na sebe a ostatní moc vysoké nároky, o lidech narozených ve znamení draka se říká, že nosí tzv. rohy osudu.

Had: mazaný, je obdařen vrozenou moudrostí, mystický, elegantní, šarmantní, mluví vybraně, jedná uhlazeně, miluje dobré knihy, hudbu, divadlo, ale i jídlo, vkusný, spoléhá na svůj vlastní rozum a úsudek, moc nekomunikuje s ostatními, údajně nejkrásnější, stejně jako drak je to osudové znamení, může být hluboce duchovně nebo i nábožensky založený, dokáže být také zcela požitkářský.

Kůň: šťastný, spokojený, oblíbený, bystrý, má v sobě spíše přirozenou sexuální přitažlivost než krásný vzhled, velice citlivý, hovorný, chladnokrevný, tvrdohlavý, nevypočitatelný, nestálý, snadno a vášnivě se zamiluje, láska ho však stejně rychle přejde, má proměnlivou povahu, nezávislý, impulzivní, výstředně se obléká, miluje cvičení (duševní a fyzické), prudké reakce a rychlá mluva, myslí velmi rychle, chybí mu stálost a vytrvalost, naprosto nekonformní, člověk narozen v tomto znamení bývá označován jako playboy nebo playgirl tohoto cyklu.

Ovce: dobrá samaritánka cyklu, poctivá, čestná, upřímná, má smysl pro spravedlnost, sentimentální, má uhlazené způsoby, ostýchavá, stydlivá, mívá umělecké sklony, bývá elegantně oblečená, má tendenci snadno podléhat emocím a pesimismu, stahuje se do sebe, nespolečenská, má jemné způsoby, nestabilní emocionálně, špatně se jí pracuje pod tlakem, není moc objektivní, prudká, popudlivá, boj přímo nenávidí, většinou mlčí a nediskutuje, v dětství je rozmazlovaná, vždycky najde někoho, kdo jí pomůže.

Opice: inteligentní, prolhaná, nepoctivá, lstivá, dokáže improvizovat, přizpůsobivá, snadno řeší složité problémy, bývá dobrým lingvistou, vždycky úspěšná ve svém podnikání, žádný úkol není nad její síly, má vrozený komplex nadřazenosti a nerada respektuje ostatní, má přehnaný respekt k sobě, sobecká, egocentrická, ješitná, nafoukaná, poměrně žárlivá, soutěživá, perfektně dovede skrývat vlastní pocity a své vychytralé a promyšlené plány.

Kohout: je Don Quijotem čínského kalendáře, neohrožený, nebojácný hrdina, který musí ze svých výšin jen občas shlédnout na zem, velmi sebejistý, smělý až agresivní, ale zároveň může být konzervativní, vznětlivý, chytrý, rafinovaně mazaný, nikdy se neptejte na jeho upřímný názor, je totiž možné, že se z toho nikdy nevzpamatujete, miluje diskuse, vtipný, ohleduplný, diskrétní, všem se snaží vnutit svůj vlastní způsob myšlení, existují dva druhy kohoutů: 1. extrémně hovorný a prudký 2. smrtelně vážný pozorovatel - s oběma je těžké se domluvit.

Pes: pravděpodobně nejsympatičtější a nejpříjemnější člověk ze všech znamení, čestný, inteligentní, upřímný, věrný, vášnivý zastánce práva, spravedlivý, atraktivní, ma silný sexappeal, laskavý, skromný, prostý, dobře vychází s ostatními, není příliš náročný, ochotně vyslechne názory druhých, svůj podíl práce vždy splní, často hájí zájmy ostatních víc než vlastní.

Vepř: poctivý, otevřený, nezáludný, důvěřivý, prostý, jednoduchý, naivní, statečný, mravně silný, pozorný, zdatný, spolehlivý, vzhledově působí dojmem tvrdého a neotesaného, ale uvnitř to je neskutečné zlatíčko, osobitý, milý, velice oblíbený, svou zlobu projeví pouze v případě, že mu již nezbývá nic jiného, shovívavý, mírný, vždy učiní první krok k usmíření a dokáže navázat s ostatními vynikající vztah.

Našli jste se v tom? Sedí to na vás nebo spíše ne?

Ve druhé části si něco řekneme o tom, jak čínský horoskop ovlivnil japonskou, čínskou a korejskou kulturu, jak se projevuje v osobním životě, a jak se slaví Nový rok. Vše se dozvíte příště.

ZDROJE: LAU, Theodora a Jiří KLEŇHA. Velká kniha čínských horoskopů. Praha: Pragma, 1997. ISBN 80-7205-356-6.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9