Oslavy Nového roku: Filipíny

13:00 | 31.12.2020 Sachi 0
Před nějakou dobou jsme si řekli něco málo o tom, jak obyvatelé Filipín slaví Vánoce, co ale takový Nový rok? Jak moc se liší oslavy Nového roku na Filipínách od našich oslav?  
Ohňostroj
Ohňostroj FOTO: Kamoteus/Flickr.com

Každá země má své zvyky a způsoby, jakými vítají Nový rok. Není tomu jinak ani na Filipánach. Novoroční oslavy na Filipínách nejsou nic menšího než zábava, elektrizující a dynamická. Od hlasitých petard a ohromujících ohňostrojů. Filipínci skutečně vědí, jak přivítat Nový rok stylově. Filipínci mají samozřejmě také hrstku zajímavých a zábavných novoročních tradic a pověr, aby tyto oslavy byly ještě zábavnější a příjemnější. I v dnešní době Filipínci stále praktikují některé z těchto novoročních tradic, aby se ujistili, že nadcházející rok jim přinese spoustu radosti a požehnání. Uvedu vám zde pár zvyků a tradic, které mě zaujaly a jsou spojené s příchodem Nového roku.
 

Začněme jídlem a pitím!
 

Media Noche
Žádná novoroční oslava na Filipínách není úplná bez Media Noche. Slaví se na Silvestra, je to starý filipínský zvyk, kde se scházejí rodinní příslušníci, přátelé a příbuzní, aby si užili noc hodování a pití. Pro většinu Filipínců je Media Noche znakem rodinné oslavy a příbuzenských svazků.
 

Často se právě v tomto období pojídají pancit (dlouhé nudle). To může podle starých novoročních tradic na Filipínách přispět k tomu, že bude mít jedlík štěstí v nadcházejícím roce. Tyto nudle, které zavedli čínští osadníci, představují dobré zdraví a dlouhý život. Proto jsou tyto nudle také podávány při oslavách narozenin na Filipínách. Filipínci také rádi pojídají lepkavou rýži biko, která pomáhá podle pověry zlepšit vztahy a rodinná pouta.


Zdá se to směšné nebo zvláštní? Věřte, že téměř 80 procent moderních Filipínců tuto tradici stále praktikuje.


Ne všechny lahodné chuťovky však mohou přinést štěstí, pokud jde o filipínské novoroční tradice a pověry. Filipínci obvykle během silvestrovské noci nejedí rybí a kuřecí pokrmy, protože symbolizují nedostatek jídla.
 

Jak rychle zbohatnout na konci roku?
Chcete naplnit svůj bankovní účet a peněženku nákladem peněz? Pak splaťte dluhy a nacpěte peněženku nebo kapsu nespočtem nových bankovek. Filipínci věří, že váš finanční stav bude úderem půlnoci předzvěstí vašeho bohatství pro nadcházející rok.
 

Skok vysoký úderem půlnoci
Děti jsou na Filipínách povzbuzovány, aby skákaly co nejvýš, když hodiny dosáhnou půlnoci, protože staří lidé věří, že to pomůže mládeži vyrůst. Vím, že neexistuje žádné osvědčené vědecké vysvětlení, které by tuto víru podpořilo, ale za pokus to stojí. Navíc skákat, zatímco vám srdce bije radostí, je zábavný způsob, jak přivítat Nový rok.


Štěstí z nebe
Když nastane Nový rok, Filipínci otevřou zásuvky, skříňky a okna, aby se dovnitř dostaly pozitivní vibrace a štěstí.


 

Hlasitý ohňostroj? Pomůže i klakson, který odežene zlé duchy
Na Filipínách jsou ohňostroje a petardy běžné nejen kvůli Novému roku, ale jejích sílící zvuky mají zahnat zlé duchy a podobné elementy. Nejste fanoušek hluku z petard a ohňostroje? Stále můžete vymýtit všechno neštěstí ve vašem životě z minulého roku pomocí klaksonu auta.
 

ZDROJ: trekeffect.com
FOTO: Scott/Flickr.com, KellyChristineEmilyPodesta/Flickr.com, GerdTrynkaOttosohn/Flickr.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9