Sláma i hedvábí [recenze]

10:00 | 21.12.2019 Zita 0
Ačkoliv vyšla zhruba před měsícem, některé internetové obchody již hlásí vyprodáno. Další knížka z japonské edice nakladatelství KAVKA BOOK se tentokrát jmenuje Sláma i hedvábí. O čem je a jaký na mě udělala dojem? 
Fotografie obálky
Fotografie obálky FOTO: Lucie Onari Kreslová/asianstyl...
Patřím k těm lidem, kterým když se dostane do ruky knížka, tak jí nejdříve otevřou a zhluboka si přivoní. Pak pohladím dnes již méně vídaný křídový papír a teprve pak se můžu s klidem začíst do jejích řádků. Řádky dnešní knížky zvané Sláma i hedvábí čtenáře zavedou do prostředí japonského maloměsta Cučiura zhruba před sto lety. 

Ačkoliv by si někdo mohl myslet, že knížka skrývá příběhy fiktivní, není tomu tak. Její autor chodil po dobu patnácti let svým rodným městem a hledal příběhy opravdových lidí, skrze které by mohl zaznamenat atmosféru a dobu jednoho japonského maloměsta. Nesetkáváme se tak s příběhy upravenými pro oko filmu či jiných médií, pronikáme přímo do domů obyčejných lidí, pozorujeme je při jejich každodenní namáhavé práci v dílnách či v obchodech a dozvídáme se tak více, než by upravené filmové prostředí mohlo nabídnout. Zároveň však nechybí ani vyprávění ze sídel boháčů, nejrůznější zážitky gejš či vyprávění stařičké kadeřnice o nejrůznějších typech tradičních japonských účesů. Takovýchto vyprávění knížka obsahuje celkem třicet tři, za pozornost však stojí též úvodní komentář významné české japanoložky Vlasty Winkelhöferové, které vděčíme za výtečný překlad do češtiny.

Osobně si myslím, že vyprávění byla velmi dobře vybrána a každé z nich je jedním dílkem mozaiky znázorňující život v předválečném Japonsku. Moc se mi líbila například kapitola Obchod s tófu, nicméně vydařených kousků je v knížce hodně. Určitě doporučuji nepřečíst celou knížku najednou, ale číst pečlivě kapitolu po kapitole každý den, protože si myslím, že tak vynikne atmosféra příběhů nejlépe. Pochopitelně je možné, že každému čtenáři bude vyhovovat něco jiného, můžete si tedy knihu přečíst a sami vyzkoušet. K dostání je například zde.

Úplným závěrem bych chtěla zmínit, že knížka obsahuje též množství ilustrací, na ukázku jedné z nich se můžete podívat na závěr.FOTO: ​Lucie Onari Kreslová/asianstyle.cz

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9