Paňdžáb, země obávaných sikhů (část 1.)

13:00 | 03.11.2019 KimSeoHwa 0
Indie je zemí plnou kontrastů. Nádherné památky na jedné straně a na druhé přelidněná, chudá země. Celá země je však také prodchnutá nádhernou a bohatou historií a je kolébkou mnoha statečných a zajímavých lidí.
Sikhové v Bengalúru
Sikhové v Bengalúru FOTO: wikimedia.org
Paňdžáb je stát nacházející se v severní Indii. Pět přítoků řeky Indu - Džihlam, Čanáb, Ráví, Satladž a Bjás daly Paňdžábu jeho jméno. Hranice tohoto státu tvoří státy Džammú, Kašmír, Himáčalpradé, Harijána, Rajhastán a některé jistě překvapí, že zasahuje i do Pákistánu.

Jeho historickou metropolí je město Láhaur v dnešním Pákistánu a současným hlavním městem je Čandígarh, unijní území a také hlavní město sousedního státu Harijána. Město je jedinečné, protože není součástí ani jednoho z těchto dvou států, ale je přímo řízeno unijní vládou, která spravuje všechna taková území v zemi.  Oblastně jde o 20. největší stát v Indii, 16. nejlidnatější stát, v němž nejpočetnější skupinou jsou právě Paňdžábové a hned po nich Sikhové.   

Zlatý chrám v Amritsaru

V běhu věku Paňdžáb zažil masovou migraci a usazování nesčetných národů, které nakonec vytváří dnešní paňdžábskou civilizaci. První stopy lidského bydlení v Indii byly nalezeny právě v paňdžábské oblasti. V průběhu věků civilizace v tomto místě vzkvétala, a to až do roku 1900 před naším letopočtem. V té době Paňdžáb zaznamenal mnoho nájezdů a invazí od rigvedických kmenů.

Kolem roku 1000 byl Paňdžáb napaden muslimy a stal se součástí Dillí sultanátu, Mughalské říše a Durranské říše. Zde se konečně dostáváme k 15. století, kdy vznikl v Paňdžábu Sikhismus. Tehdy byli guru Ardžan a guru Tégh Bahádur mučeni a popraveni pro odmítnutí konverze k islámu. Dva nejmladší synové Gobinda Singha byli po odmítnutí islámu dokonce zazděni zaživa a tak odsouzeni k příšerné smrti.
 
Poprava 780 sikhských zajatců muslimskými vládci v Dillí roku 1716

Zakladatelem sikhismu je guru Nának. Byl učitelem a ve 28 letech se rozhodl odejít z domova a učit ostatní své víře. Když umíral, měl položit před jednoho ze svých žáků pět mincí z mědi, kokosový ořech a k zemi se mu uklonit. Tím s ním podle víry sikhů duchovně splynul. Tímto způsobem se tato nauka předala až k desátému guruovi, který za svého nástupce určil knihu Granth, později známou jako Guru Granth.

A kdo je opravdový sikh? Mnoho lidí věří, že pravého sikha pozná podle turbanu na hlavě a výrazných vousů. To je však mylné. Pravý sikh nemusí na první pohled být rozeznatelný od hinduisty. Sikh je ten, kdo věří v jednoho boha a v 10 guruů od guru Nánaka po guru Gobinda Singha. Ten, kdo zná Guru Hranth Sahib, neboli knihu učení. Ten, kdo prošel Amritem, jakýmsi iniciačním obřadem do Khálsy, kongregace obránců víry a svobody svědomí. A kdo věří v rovnost mužů a žen před Bohem.

ZDROJ: Kim Seo Hwa/asianstyle.cz, britannica.com, bbc.co.uk, edx.org
FOTO: wikimedia.org

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9