Hwarang, Kvetoucí mládí

13:00 | 26.08.2019 sarah_p 0
Nejeden fanoušek korejských doramat jistě zná historický seriál Hwarang. Co ovšem ve skutečnosti bylo sdružení Hwarang, které je opředeno mnoha legendami?
Ilustrační obrázek ze seriálu Hwarang
Ilustrační obrázek ze seriálu Hwarang FOTO: KBS
Hwarang (jinak také Kvetoucí rytíři, Květinoví chlapci nebo Kvetoucí mládí) byla organizace vytvořena pro vzdělávání mladých, elitních chlapců s aristokratickým původem během království Silla, které se nacházelo na korejském poloostrově do 10. století našeho letopočtu. Hwarang jsou často chybně označováni pouze za válečnou organizaci – není tomu ale tak. Ačkoli se členové této skupiny skutečně věnovali bojovým uměním (lukostřelba, boj s mečem, jízda na koni a další), nebyla to ani zdaleka jejich jediná činnost. Elitní chlapci byli vybráni k učení proto, aby byli jednou dobrými vládci a zajistili lepší budoucnost království. Často se věnovali umění, zpěvu a tanci. Ve většině případů se setkávali v přírodě – na posvátných horách nebo u posvátných řek, kde se oddávali právě zpěvu a tanci.

Jejich učení bylo také ovlivněno současnými náboženskými náladami na Korejském poloostrově. Chlapci byli převážně buddhistického učení, přesto však byli ovlivněni i konfuciánstvím, které v té době částečně určovalo společenskou strukturu v království. Jejich příspěvek k buddhistické kultuře by se vedle jejich válečných úspěchů neměl opomíjet.
Morální zásady, které těmto chlapcům byly vštěpovány, jsou přesným odrazem toho, co Silla v té době potřebovala – tudíž silným morálním základem, který dává velký důraz na loajalitu. Hwarang měli kodex cti, který se skládal z pěti zásad:
 
  1. Loajálně sloužit králi
  2. Loajálně sloužit vlastní rodině
  3. Vždy se chovat loajálně ke svým přátelům
  4. Nikdy neutéct z boje
  5. Nikdy nezabíjet bezdůvodně
 
Hwarang jsou ale ovšem opředeni mnoha legendami, zejména proto, že pro nedostatek historických pramenů není jasné, co přesně tato organizace dělala. Jednou z těchto legend je to, že Hwarang měli rozhodující roli při sjednocování Tří Království.

Dalším znakem, kterým jsou Hwarang proslulí, je jejich údajná krása. Květinoví chlapci měli být nádherní, často se měli malovat make-upem, mít luxusní oděv a nosit mnoho šperků – například zdobené boty.

Hwarang jsou jistě velmi zajímavou skupinou vyskytující se v korejské historii. Připisuje se jim obohacení korejského buddhismu stejně tak jako velká válečná významnost. Přesto jejich přesný účel není jasný a obklopuje je mnoho legend, dohad a tajemství.

ZDROJ: ECKERT, Carter J. Dějiny Koreje. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2001. Dějiny států. ISBN 80-7106-411-4, wikipedia.org

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9