Park Chung Hee, diktátor Jižní Koreje

06:13 | 12.11.2017 Filip Tran 0
Dnes pokládáme Jižní Koreu za demokracii v kontrastu s diktaturou na Severu, což dokazuje i poměrně nedávné sesazení prezidentky Park Geun Hye. Byly však doby, kdy i Korejské republice vládl diktátor.
Vojenská přehlídka, 1973
Vojenská přehlídka, 1973 FOTO: Baek, Jong-sik / wikimedia.org

Z vojáka politikem
Park Chung Hee, absolvent Japonské vojenské akademie, se poprvé s válkou setkal, když sloužil jako poručík japonské armády v druhé světové válce. Po pádu japonské nadvlády v Koreji se stal generálem korejské armády. Poté, co byl první prezident Jižní Koreje sesazen a země se zmítala v chaosu, se Park rozhodl, že vládu převezme násilně.

Vojenská junta
Když se odpůrcům první republiky povedlo sesadit prezidenta Rhee Syng Mana, v tehdy mladé Korejské republice zavládl chaos. Ekonomika byla stále ve špatném stavu a vláda druhého prezidenta nefungovala. Aby dostal situaci pod kontrolu, generál Park roku 1961 provedl vojenský převrat. V zemi byla nastolena vojenská junta, kterou Park vedl spolu se členy tajné policie. Opozice byla odstraněna, tisk byl cenzurován, lidská práva byla omezena a soudní systém byl ovládnut vládou.


Zmírnění
Dva roky po převratu Park na přání americké vlády juntu zcivilnil a stal se tak 3. prezidentem Jižní Koreje. I přes mírnou demokratizaci byla svoboda stále omezována. Značným přínosem však byl Parkův přístup k ekonomice. Protože zemi ovládl v době ekonomické krize, využíval všechny možné prostředky k tomu, aby tuto situaci zlepšil. Zdrojem rozvoje se stala pracovní síla odhodlaných Korejců a japonské investice. Park své odpůrce částečně uklidnil slibem rezignace. Lidu řekl, že ze své funkce odejde roku 1971.


Prezident Park na návštěvě v Západním Německu, 1964

Konec demokratizace
Místo toho, aby rezignoval, Park provedl přesný opak svého slibu. Vyhlásil stanné právo, rozpustil parlament a zesílil cenzuru. Symbolem této éry se stala nová konstituce Yushin, která Parkovi dala ještě více moci.


Reakce
Když roku 1979 prezident Park odstranil vůdce opozice z jeho funkce, nesouhlas občanů se proměnil v masivní demonstrace. Nepokoje vyvrcholily v říjnu téhož roku, když byl Park zavražděn šéfem tajné policie. Atentátem diktátora skončil i jeho režim.


V roce 2013 se Parkova dcera, Park Geun Hye, stala prezidentkou poté, co vyhrála přímé volby. O 4 roky později však byla sesazena na základě obvinění z korupce.

ZDROJE: britannica.com, wikipedia.org
FOTO: bundesarchiv.de


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9