Tikka - Nádherný šperk nejen pro indické nevěsty!

13:00 | 06.10.2018 Mei 0
Maang Tikka dnes už není jen ozdobou pro indické nevěsty. Tímto krásným šperkem se zkrášlují i ženy na západě. Co je to tikka a kde se vzala?
Tikka
Tikka FOTO: entertainmenthdpk, indiatv.ru
Maang Tikka je nedílnou součástí ozdob indické nevěsty. Jde o řetízek, na jehož jednom konci je zavěšený ornament a na druhém háček nebo čelenka. Za háček se obvykle provlékne pérko do vlasů a připevní se jím tak, aby byl řetízek podél vlasové pěšinky. Použít tikku lze samozřejmě ale i bez pěšinky. Jeden ze způsobů nošení tikky je dokonce i na straně, nikoliv uprostřed čela. Tikka je krásnou ozdobou ženského čela.

FOTO: Devdas - movie

Toto starodávné svatební příslušenství zdokonaluje celkový vzhled nevěsty a dělá ji elegantnější a více okouzlující. Tikka měla nevěstu odlišit od ostatních. Nyní nosí tikku ženy všech věkových kategorií pro různé druhy zvláštních příležitostí, které vyžadují, aby žena vypadala nádherně a neodolatelně.

FOTO: AsianStyle
 

Některé etnické indické styly jsou odvozeny ze starověkých písem a maleb. I okázalý design maang tikky má své kořeny v historických obrazech a artefaktech. Tato ozdoba vlasů byla v dřívějších dobách nošena nejen ženami, ale také muži. Několik tantrických historických obrazů znázorňuje muže i ženy, kteří mají na čele ornamenty podobné tikce.
 
FOTO: Prem Ratan Than Payo - movie

Tikka je jedním z velmi důležitých doplňků nevěstiny róby. Je navržena tak, aby spočívala na šesté čakře čela. A jak je řečeno v hindské mytologii, představuje třetí oko neboli sílu duše. Střed čela, kde je umístěna tikka, také znamená schopnost ovládat emoce a sílu soustředění. Vintage styl (móda, která kopíruje či napodobuje nějaké uplynulé období, pozn. redakce) tikky z ní činí velmi populární šperk nejen v Indii, ale na celém světě.

FOTO: Alia Bhatt - BollywoodMoviez.in

Tikka se vyrábí v mnoha provedeních. Jedním z nich je například varianta s dvěma řetízky na každé straně, které se linou od středu čela do stran a tam jsou připevněny na vlasech. V Rádžasthánu ženy zase nejvíce nosí kulaté maang tikky. Nazývají ji „bor“, což je tikka s jedním řetízkem připevněným v horní části hlavy na vlasy. Při muslimských svatbách nosí nevěsty tikku na jedné straně hlavy. Tomuto stylu se říká „jhumar tikka“. Některé návrhy tikky jsou velmi složité a zdobené, jiné zase jednoduché a velmi jemně působící.

FOTO: WedMeGood

Tikka je v dnešní době velmi populární i mezi módními návrháři, který ji používají při prezentaci svých etnických modelů. Indické návrhářské ikony jako JJ Valaya, Ritu Kumar a Manish Malhotra se mohou pochlubit nádhernými tikkami jakožto příslušenstvím některých svých bestsellerových kolekcí.

FOTO: Ae Dil Hai Mushkil - movie  

Ty nejkrásnější tikky se vyrábějí z drahých kamenů, jako jsou rubíny, diamanty nebo safíry, jež jsou zakotveny v seskupení perel. Ale nádherné jsou i ty nejlevnější z obyčejné bižuterie.
 
Tikka už dávno prorazila i do západního světa. Ve svých kolekcích ji používají například i světoznámé značky jako Chanel a kromě indických celebrit ji nosí i slavné hollywoodské herečky a zpěvačky. Jednou z nich je například Alicia Keys.
 
FOTO: yoursmasti.com​, Rock My Wedding, India Today, flickr / topanoris, jewellery-indiaa.blogspot.cz, favim.com, LightsCameraBollywood.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9