Den matek v Japonsku

06:20 | 14.05.2017 ilonad 5
Jak se tento západní svátek dostal do Japonska? A co tento rok Japonci kupují svým maminkám za dárky? 
karafiáty jako dar na Den matek
karafiáty jako dar na Den matek FOTO: maxpixel.freegreatpicture.com
Den matek (Haha no hi, 母の日) se v Japonsku stejně jako u nás nebo v Americe slaví druhou květnovou neděli, což tento rok připadá na 14. května. Zajímavé je ale to, že v první polovině 20. století byl japonským matkám vyhrazen i jiný den kromě již zmíněné květnové neděle. Začněme ale popořadě. S počátkem tohoto svátku na japonských ostrovech se nejčastěji uvádí doba okolo roku 1913, kdy se Den matek oslavil v křesťanském vzdělávacím institutu „Aoyama Gakuin“ v Tokiu. Bohužel o této konkrétní události příliš nevíme, i když se proslýchá, že v den oslav samotná Anna Jarvis (1864-1948), americká zakladatelka tohoto svátku, zaslala do této školy blahopřání. Nicméně bylo to právě úsilí tamějších misionářek z „Aoyama Gakuin“, jež zavdalo příležitost pro následné ustanovení Dnu matek.
 
Poté v 30. letech minulého století (podle některých žen) oslavy připadly na den 6. března, kdy zakladatelka Sdružení žen Velkého Japonska (大日本連合夫人会) slavila narozeniny, jenže zvyk se v této nové podobě téměř nerozšířil. V roce 1937 se Den matek připomněl 8. květnem v rámci speciální sešlosti, kterou v zábavním tokijském zábavním parku Toshimaen uspořádala cukrářská firma Morinaga. Firma Morinaga na danou akci pozvala až 200 000 žen, kterým ve svých obchodech rozdala poukázky s volnými vstupenkami. Poukázka však obsahovala nejen jízdenku na vlak a lístek na vstup do zábavního parku, ale také kupóny na sladkosti Morinaga nebo lístky do tomboly, v které se mohla vyhrát káva, mléko a další ceny.  A pro ceremoniál, kdy se měla vzdát čest matkám, začala dokonce od lidí shromažďovat písně, v kterých byly matky oslavovány.

S prohloubením druhé světové války se Den matek přestal slavit, ale po jejím konci se objevily snahy o oživení tohoto svátku, který měl být i určitou útěchou pro ženy s dětmi, kteří ztratili muže a otce. K sjednocení data určeného pro projeví úcty matkám došlo v roce 1947, kdy po vzoru Ameriky byla druhá májová neděle zvolena za Den matek. Zajímavým faktem je, že podle 2. článku zákona upravujícího japonské svátky je Den dětí (5. květen v rámci Zlatého týdne) určen také pro projevení vděčnosti matkám. 


A co Japonci maminkám kupují?
Japonci mohou vybírat z opravdu pestré škály výrobků, které nabízí každý obchod v trochu jiném provedení. Například tento rok supermarket „Seven Eleven“ láká na jahodové dorty jako short cake s velkým kouskem ovoce a ozdobnou matcha-jahodovou krémovou kombinací, cheese cake nebo dort Kamakura v šlehačkovém kabátku ozdobeném navrchu jahodovým krémem v podobě kytiček. Vedle ovocných misek jsou v nabídce dokonce bentó boxy, jejichž součástí je přání pro maminku s vyjádřením díků.

 
jahodový short cake                                        jahodový dort Kamakura

Přímo pastvou pro oči jsou květinové sety se sladkostmi, které prodává známý internetový obchod Rakuten. Na výběr jsou vedle tradičních karifiátů růže, orchideje nebo hortenzie s čokoládovými pralinkami, ovocnými košíčky, cup cakey nebo dortem kasutera (recept zde). A pro maminky, které jsou velkými milovnicemi pejsků, se dokonce najdou květinové košíčky s obrázky čtyřnohých mazlíčků. Naopak pro maminky-dámy jsou v nabídce kosmetické taštičky, kabelky nebo vína. 
        

  

FOTO: maxpixel.freegreatpicture.com; event.rakuten.co.jp, 7-11net.omni7.jp
ZDROJ: ja.wikipedia.org, en.wikipedia.org, morinaga.co.jp

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9