Festival tchajwanského filmu

15:10 | 09.05.2017 ilonad 8
Jedná se opravdu jen o exotickou raritu? A jsou tu důvody, proč byste neměli jen tak přehlížet tchajwanskou kinematografii? 
Plakát k festivalu tchajwanských filmů
Plakát k festivalu tchajwanských filmů FOTO: kinolucerna.cz
Minulý týden jsme měli možnost uvítat význačného tchajwanského režiséra Hou Hsiao-Hsiena (více zde), z jehož svébytné tvorby pražské kino Ponrepo promítalo 8 filmů (např. Květy Šanghaje, Město smutku a Assassin). Tento týden tchajwanská filmová horečka pokračuje Festivalem tchajwanského filmu (10.05.-14.05.2017), v rámci kterého bude v kině Lucerna uvedeno rovněž 8 titulů z tchajwanské produkce. Co je podstatné říci o filmové tvorbě této země? Vysvětlení se ujímá Jan Rybář, dramaturg festivalu, který komentuje následovně: „Tchajwanské filmy, pokud jsou vůbec v České republice promítány, jsou často považovány za pouhou exotickou raritu. Jedná se při tom o tvorbu, která má dlouhou tradici a dnes i mezinárodní úspěch. Témata a význam příběhů pod klapkou tchajwanských režisérů jsou univerzální a festival nabídne mimo jiné snímky režiséra Chung Mong-Honga, který je oceňován na domácí půdě i v zahraničí. A jaké filmy konkrétně budou v Lucerně představeny českému publiku?

Výše zmiňovaný režisér Chung Mong-Hong se představí komediálním dramatem z minulého roku, Šťastnou cestu, které vypráví příběh delikventa. Ten se rozhodne napravit svůj život a začne pracovat jako poslíček. Jenže obsah balíčku, který přepravuje, hodně zamíchá s jeho plány. „Původní název filmu, Yi lu shun feng, je přáním zdaru v životě, ale také šťastné cesty“, a tak doufejme, že hrdinovi se podaří jeho lapálie vyřešit. Snímek diváka upozorňuje na to, že je potřeba se někdy zastavit a podívat se na život z jiné perspektivy. A ujasnit si, co je pro nás opravdu důležité.

Na programu je také film Čtvrtý portrét (2010), za který Chung Mong-Hong získal Zlatého koně pro nejlepšího režiséra, a Duše (2013), která byla návrhem pro snímek reprezentující Tchajwan na 86. ročníku udílení Oskarů v kategorii Nejlepší zahraniční film. Hrdinou Čtvrtého portrétu je desetiletý chlapec, který přišel o otce a s okolím se vyrovnává kreslením portrétů, v kterých začne na povrch vystupovat pravda o jeho minulosti. Naproti tomu psychologický thriller Duše se zaměřuje na kuchaře pracujícího v japonské restauraci na Tchajwanu, který omdlí a probudí se jakoby do jiného světa. Snímek hledá příčiny duševního kolapsu a zkoumá podivný vztah otce a syna.

My, děti z hor (2016) sleduje dospívání tří chlapců z horského kmene a jejich dobrodružství spojené s nalezením nahrávky hlasu jejich postižené učitelky, která momentálně nemluví. Tento snímek je pozoruhodný také tím, že za ním stojí první tchajwanská filmařka Mebow Laha, která se ve svých projektech zaměřuje na kulturu původního obyvatelstva její domoviny.
Téma starostí v dětství a smutku v době dospívání se věnuje také film Čas strávený v Quchi (2013), jež je počinem režiséra Chang Tso-Chiho, který si odnesl hned několik ocenění z Tokijského filmového festivalu a z předávání cen Zlatého koně. Romantika Modrá brána (2002), která byla nominována v kategorii Nejlepší asijský film na předávání Hongkongských filmových ocenění a která byla kritiky velmi dobře přijata, staví na zamotané lásce hlavních postav a hledání sexuální identity.​


Dalšími promítanými snímky bude drama Květ Zinnia (2015), pojednávající o 100 dnech truchlení dvou mužů po ztrátě jejich partnerek při nehodě, a sportovní drama Krok zpátky k vítězství (2013) o vesnických dívkách, které soutěží v přetahované lanem.

Promítané filmy jsou výběrem toho nejlepšího ze současné tchajwanské kinematografie, takže pro zájemce o asijské filmové vody je toto ideální příležitost, jak poznat blíže tchajwanskou filmovou tvorbu, která není jen souhrnem béčkových filmů. 

Lístky je možné zakoupit na webových stránkách kina Lucerna, kde mimo jiné najdete také trailery k jednotlivým filmům. Přejeme příjemnou zábavu!
Tutu událost můžete sledovat také na Facebooku zde.

ZDROJ: kinolucerna.cz (x), csfd.cz, en.wikipedia.org
FOTO: kinolucerna.cz, csfd.cz

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9