GW aneb nejdelší volno pro Japonce?

16:00 | 29.04.2017 ilonad 3
Je GW neboli Golden Week obdobím nejdelší dovolené pro přepracované Japonce? A proč se týdnu na přelomu dubna a května říká právě zlatý týden? 
ilustrační foto
ilustrační foto FOTO: hansjohnson/ flickr.com
U nás v Čechách se těšíme vždy na májové státní svátky ve dnech 1. a 8. května, kdy většina z nás nemusí do práce a kdy školy jsou zavřené. Obdobně je tomu v Japonsku, kde se oči upírají na Golden Week neboli na předposlední dubnový den a poté na tři po sobě jdoucí dny na začátku května. Na tyto dny, kdy je počasí už o něco teplejší a sakury jsou stále v rozpuku, připadají státní svátky a většina Japonců se těší na přidružené placené volno.

Jaký je vlastně význam samotných svátků, které spadají pod Golden week?
 

Zlatý týden začíná v Japonsku 29. dubnem, který je nyní znám jako Den éry císaře Shouwa (Shouwa no Hi, 昭和の日), ale tento den byl zpočátku oslavou císařových narozenin (Tennou tanjoubi, 天皇誕生日). Poté, co roku 1989 skončila "vláda" císaře Hirohita jeho úmrtím a začala nová éra Heisei, se předposlední dubnový den  přejmenoval na Den zeleně (Midori no Hi,  みどりの日) pro uctění jeho památky. Tento název se vybral, jelikož kontroverzemi opředený císař Hirohito, který byl monarchou s nejdelším funkčním obdobím v dějinách Japonska, velmi miloval přírodu. V roce 2007 se 29. duben však přejmenoval ze Dne zeleně na Den éry císaře Shouwa.

 
císař Hirohito neboli císař éry Shouwa                  místo odpočinku císaře Shouwa


Prvním z květnových svátků je 3. květen, který je Dnem (poválečné) ústavy (Kenpou no kinenbi, 憲法の記念日), jejíž tvorba byla v režii amerických právníků. Poválečná ústava, která je v dnešní době často zmiňovaná s článkem ohledně otázky vydržování armády, vstoupila v platnost roku 1947 a tento květnový den má sloužit k připomenutí významu "demokracie" . Následující den je v současné době novým Dnem zeleně (Midori no Hi, みどりの日), ale v minulosti byl 4. květen dnem volna jenom proto, že byl mezi dvěma státními svátky. 5. květen, přezdíváný jako Den chlapců (Tango no sekku, 単語の節句) nebo jako Den dětí (Kodomo no Hi, 子供の日), je posledním volným květnovým dnem. Tehdy se pro chlapce vyvěšují stužky ve tvaru kaprů a vystavují se figurky/panenky samurajů (gogatsu ningyou, 五月人形), kteří mají symbolizovat moc, sílu a úspěch. Rodiče také navštěvují svatyně a prosí božstvo, aby obdařili jejich syny zdravím a dobrou budoucností.

 
Oslava Dne chlapců: oltář s panenkami samurajů a stužky ve tvaru kaprů

Mnoho pracovišť se v tomto období uzavře a umožní svým zaměstnancům vzít si dovolenou, která při dobrém rozložení svátků může dosáhnout i 10 dní, čímž se počet volných dní nevyrovná ani dovolené v době oslav nového roku. Japonci tedy na začátku května často jedou na vesnici, aby navštívili své rodiče, a nebo se oddávají cestování. Pro ubytovací zařízení a cestovní agentury, které v tomto období i několikanásobně navyšují ceny, to jsou přímo peněžní žně. Vysoké tržby pro japonský sektor služeb nebo příležitost pro zaměstnance vzít si nejdelší dovolenou však nezavdaly důvod, aby se začalo období s těmito svátky přezdívat Golden Week. Tento pojem má kořeny trochu jinde. V roce 1951 totiž ředitel společnosti Daiei Film použil pro týden,  kdy film "Jiyuu Gakkou" měl největší návštěvnost v kinech, označení zlatý týden, což byla obdoba termínu pro zlatý vysílací čas rádia. Není třeba hádat, že právě týden, kdy lidé šli na snímek o svobodě, byl spojen se svátky na přelomu dubna a května. 

Pro ty, co mají rádi japonskou popkulturu, jedna přátelská rada na závěr. Golden Week je opravdu velkou událostí, a proto se nedivte, že i třeba časopisy jako Shounen Jump si vezmou přestávku. ZDROJ: en.wikipedia.org (x), www.japan-guide.com (x), japantoday.com (x)
FOTO: Dick Thomas Johnson, Ignat Gorazd, hansjohnson/ flickr.com (x), (x), (x), (x), ja.wikipedia.org (x), (x)

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9