FLIM aneb Tibet hledáčkem kamery

18:48 | 02.04.2017 ilonad 0
​Víte, co slovo "flim" znamená? A chcete získat nový zážitek, který vám umožní, aby se vám vybavilo i něco jiného kromě dalajlámy, když se řekne Tibet? 
plakát festivalu FLIM
plakát festivalu FLIM FOTO: flim.potala.cz
Již v pondělí 3. dubna začíná v pražském kinu Aero jubilejní 10. ročník festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu, který vám představí 6 vybraných snímků. Zahájení proběhne uvedením filmu „Starý pes“, který roku 2010 natočil Päma Cchetän, první tibetský absolvent nejprestižnější čínské filmové školy Beijing Film Academy. Tento tvůrce moderní tibetské kinematografie v daném snímku dal důraz na prezentaci duchovního rámce společnosti a nechal si záležet na zarámování obrazů a natočení scén s obyčejnými lidmi, kteří nejsou herci. Starý pes" v sobě kloubí komické prvky s tragickými momenty a obraz současného Tibetu vystupuje z naturalisticky zachycených scén, jejichž drsné hrany brousí poetické metafory.

Následující den máte možnost vidět od tohoto režiséra ještě černobílý snímek „Tharlo“, jehož zvuková stránka mistrně pracuje s kontrastem hluku a ticha a jehož vizuální stránka těží ze statických záběrů meditativního charakteru. S hlavním hrdinou se můžete přesvědčit o tom, zda prostý člověk, který celé dny jen pase kozy, je schopen si v městě zařídit průkaz totožnosti. A jak moc žena, kterou potká, ovlivní jeho život?
Na poslední den festivalu je nachystán „Tibetský bojovník“, vyprávějící příběh tibetského hudebníka žijícího ve Švýcarsku, který je šokován akty sebeupálení, kterými se Tibeťané snaží protestovat proti čínskému útlaku. Jak on se postaví k boji za osvobození Tibetu?

  

Festival FLIM, jehož název je tibetským slovem pro film, ukončí dokument „Žijící Buddha
mapující proces hledání znovuzrozeného Karmapy, nejvyššího duchovního zástupce linie Kagjü tibetského buddhismu, kterého Tibeťané opovažují za reinkarnaci Buddhy. Dokumentarista Clemense Kuby tak ve filmu odhaluje pozadí nalezení 17. Karmapy spolu s jeho intronizací a popisuje jeho pouť do věku 8 let. 

Pořadatelé si na každý večer od pondělí do středy připravili 2 snímky, které budou popořadě promítány v 18h a poté v 20:30h. Vstupenky v ceně 120Kč (pro studenty za 90Kč) na jednotlivá promítání jsou k dostání na pokladně/na webových stránkách kina Aero.

Více informací najdete na stránkách festivalu. Přejeme vám příjemnou zábavu!INFO: flim.potala.cz, kinoaero.cz

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9