Magické tóny guzhengu

14:00 | 21.03.2017 Kali 6
Je neodmyslitelnou součástí většiny čínských písní, ve kterých zní již 2 500 let. Nebo i předchůdcem mnoha podobných strunových nástrojů, které jsou rozšířeny po celé východní Asii. Řeč není o ničem jiném než guzhengu, jehož magické tóny vám učarují.
Hra na guzheng
Hra na guzheng FOTO: Erwin Soo / flickr.com
Guzheng (v českém překladu guženg), jindy označován i jako zheng, je strunný hudební nástroj, úzce propojen s čínskou kulturou a doprovází většinu písní a skladeb.

První guzhengy se začaly objevovat již v období válčících států před sjednocením Číny, tedy mezi lety 447- 221 před naším letopočtem. Velmi oblíbeným se stal za vlády dynastie Qin (221–206) a později i Tang (618–907), kdy byl nejrozšířenějším a nejčastěji hraným nástrojem v Číně. První nástroje měly 5 strun a pravděpodobně bambusové tělo. V době dynastie Tang měl pak strun 12 až 13, a dynastiích Song a Ming ( 10 až 15 stol.) se dostal až na šestnáct strun.
Počet strun guhengu vždy kolísal (jako i dnes), ale až do roku 1961 byly nejrozšířenější guzhengy šestistrunné. 

V roce 1961 představili Xu Thengao a Wang Xunzhi, po dvou letech výzkumu, první guzheng s 21 strunami. Dnes jsou nejpoužívanější guzhengy právě s jednadvaceti strunami. Přesto někteří hudebníci stále používají i guzhengy šestnáctistrunné. 
 

Díky ohromnému stáří guzhengu není divu, že se z něj vyvinulo hned několik asijských hudebních nástrojů. V Japonsku z něj vzniklo koto, v Koreji gayageum, v Mongolsku ytatga a ve Vietnamu đàn tranh. Všechny nástroje jsou si velice podobné, liší se však tělem nebo počtem strun.

A jak se na něj vlastně hraje?
V průběhu věků se vyvinulo mnoho různých stylů hraní, které nejlepší hráči dovedou kombinovat.
Na guzheng se drnká pravou rukou nebo i oběma. Levá ruka určuje výšku tónu tak, že různým tlakem mačká struny. K drnkání na jednotlivé struny se používají čtyři prsty, na jejichž konci, má hudebník připevněná malá špičatá trsátka, na rozdíl od těch na kytaru, jsou menší a špičatější. Starodávná trsátka byla vyráběna ze slonoviny nebo želvího krunýře. Rozsah moderních guzhengů je přes 4 oktávy.

A teď trochu hry na guzheng v praxi:


Jedna z nejznámějších skladeb pro guzheng- High Mountain Flowing Water

Jelikož je guzheng v Asii stále velmi populární není divu že v podání mladých umělců, vznikají i covery na moderní písničky ať už v oblasti k-popu nebo populární hudby obecně.

  
BTS - Blood Sweat & Tears                               BINGBANG - If You

 
Adele - Rolling in the Deep                                 Wiz Khalifa ft. Charlie Puth - See You Again

Která píseň se vám líbila nejvíce? A chtěli by jste na něj taky umět hrát? 


FOTO: Lien Bryan™ / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9