Baozaifan - tajemství hliněného hrnce

17:00 | 18.05.2015 Host 5
Při druhé výpravě za čínskými specialitami s Ondřejem Zdráhalem zůstaneme v jižní provincii Guangdong a podíváme se na zoubek jednomu z nejslavnějších kantonských jídel z města Chikan.
Baozaifan
Baozaifan FOTO: Ondřej Zdráhal
Baozaifan (煲仔饭) je zajímavý, typický čínský pokrm, který se připravuje v neglazovaném hliněném hrnci. Podobné způsoby vaření jsou už po staletí využívány skoro ve všech koutech světa, od Maroka až po Japonsko. To naše jídlo pochází z provincie Guangdong z městečka Chikan a už se tady prý vaří déle než dva tisíce let. Baozaifan je jedno z nejslavnějších kantonských jídel, která si v této provincii můžete dát. Připravuje se ve dvaceti různých obměnách, s houbami, čínskou klobásou, kachním nebo kuřecím masem, kvetoucím špenátem nebo čínskou brokolicí a dalšími dobrotami.
 
Při samotné přípravě je nejdůležitější rýže, nejlépe dlouhozrná. Na tu se v průběhu vaření skládají další přísady, třeba ty, o kterých jsem psal výše. Sami Kantoňané říkají, že toto jídlo nemůže nikdy zklamat a ať si jej dáte kdekoliv, vždycky vás osloví a zaujme. Baozaifan je velmi populární v hlavním městě provincie, v Guangzhou, kde si jej můžete dát téměř na každém rohu, v některé specializované hospůdce. V kombinaci s místním pivem Perlová řeka nebo čokoládovým sojovým mlékem značky Vitasoy se jedná o dokonalý pouliční gastronomický zážitek plný vůní a chutí.
 
Ale řekněme si upřímně, proč nejít přímo ke zdroji? Jak už jsem psal na začátku, baozaifan pochází z městečka Chikan, kam se dá pohodlně dostat z Guangzhou autobusem. Myslím, že tato hodinová cesta autobusem jen podpoří chuť k jídlu.


Baozaifan přímo z plotny

Tradiční Chikanský baozaifan se připravuje na ohni, v pecích, kde se topí dřevem. Vlastně spíše na pecích.
 
A o co tedy nakonec jde? Do hliněné nádoby dáme vařit rýži s kapkou oleje a špetkou soli. Nejdříve vaříme zprudka, později přidáme vodu, zmírníme plamen a přivedem k varu. Když je rýže tak na půl uvařená, položíme na ni, podle chuti, další ingedience. Já osobně preferuji nějakou listovou zeleninu, třeba čínskou brokolici a k ní jarní cibulku a rozhodně nepohrdnu ani kousky kuřecího nebo kachního masa. Upřímně, jihočínským párkům a klobásám, které jsou výrazně nasládlé, jsem zatím nepřišel zcela na chuť. Celé jídlo se vaří pod pokličkou. Zhruba po čtvrt hodince, kdy se nám náš baozaifan vaří na středním plameni, znovu zvýšíme žár a po dvou minutách opět zeslabíme. Necháme tak minutku dojít na mírném ohni a je to hotovo. Hostům se jídlo podává přímo v hrnci, ve kterém se vaří.
 
Dobře uvařený baozaifan je prostě fascinující jak vzhledem, tak chutí. Rýže je na povrchu krásná, nerozvařená a s lehkým povlakem od přidaných ingrediencí, třeba naloženého masa nebo čínských sušených klobás. Dole a po stranách je mírně zpečená a nádherně křupavá. A hned, jak vám jej přinesou na stůl, doporučuji lehce zalít sojovou omáčkou a promíchat. Jemně to zasyčí, křupavá rýžová krustička se oddělí od stěny hrnce. A můžeme jíst. Jen pozor, jídlo je dost horké, přece jenom se vařilo na ohni. Přeji dobrou chuť.


AUTOR & FOTO: Ondřej Zdráhal
Další skvělé postřehy a zážitky z cest po Číně najdete na Ondřejově facebookové stránce.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9