Ryba Fugu - smrtící delikatesa

13:50 | 14.01.2013 Eunka 6
Máte rádi adrenalin natolik, že byste potřebovali pořádnou dávku vzrušení i u stolu? Pokud ano, tak si v Japonsku dopřejte rybu Fugu.
Sašimi z Fugu
Sašimi z Fugu FOTO: wikimedia.org
Ryba Fugu nebo také Takifugu (v překladu říční prase) patří do rodu čtverzubců a živí se mlži, planktonem a drobnými korýši. Není to velká ryba, ale zato je velice jedovatá. A právě svou jedovatostí láká labužníky z celého světa.

Zajímavé je, že pouze Japonci vyvinuli speciální a velice náročný proces úpravy, aby ji mohli podávat v restauracích. V Japonsku funguje asi 1000 restaurací, kde je tato nebezpečná ryba k dostání a kuchaři, kteří ji připravují, musí mít za sebou speciální školení.

Takové školení trvá 2-3 roky. Skládá se z teoretické a praktické části. Kdo udělá jedinou nepatrnou chybičku, je vyloučen. Vždyť jde přece o život, tak jaké pak ohledy! Každý rok proto uspěje asi jen 30% uchazečů. Kuchání ryby navíc připomíná chirurgickou operaci. A jedovaté vnitřnosti se musí náležitě zlikvidovat.Je to zvláštní... ryba sice každý rok připraví několik odvážlivců o život, a přesto poptávka po ní roste. Možná je to nový druh adrenalinového sportu. A navíc má prý Fugu delikátní chuť. A je to právě malé množství jedu, které vytváří onu unikátní chuť rybího masa. Jed se nachází hlavně v játrech, kůži a některých dalších orgánech, proto tyto orgány nesmí být při přípravě poškozeny. Pro představu, k usmrcení dospělého muže by stačilo množství jedu o velikosti špendlíkové hlavičky. V porovnání s kyanidem je tato látka 1200krát smrtelnější.

Tahle pochoutka rozhodně nebude pro slabé povahy. Každý, kdo začne jíst, jen doufá, že neucítí podezřelé mravenčení kolem úst, což je prvním z příznaků otravy. Nebezpečná látka se nazývá tetrodotoxin a způsobuje postupné ochrnutí svalstva. Oběť otravy se udusí při plném vědomí a žádný protijed není znám. Léčba otravy spočívá v umělém dýchání přístrojem, dokud nepominou účinky jedu.

A jak se tato smrtonosná lahůdka podává? Servíruje se ve tvaru květů nebo také jako sašimi, což jsou tenoučké plátky syrového masa. Nebo se dusí a griluje s omáčkou terijaki. Chutí prý připomíná kuře. Také se namáčí do sójové omáčky. Obvykle se jí jenom v zimě. Takže momentálně máte příležitost. Ale dejte si pozor. Pojídání této ryby se totiž dá směle přirovnat k proslulé ruské ruletě. Jinak taková pochoutka přijde dost draho (v některých restauracích až 1000 dolarů), proto si dobře rozmyslete, zda to za to hazardování se životem vůbec stojí. 


ZDROJ: en.wikipedia.orgdreamlife.cz
FOTO: .::elektronaut::. / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9