Bílé kimchi [Recept]

13:00 | 21.01.2021 Eunka 0
Věděli jste o tom, že existuje i bílé kimchi? Pokud máte alergii na chilli papričky nebo nesnášíte ostrá jídla, můžete se radovat, protože tento druh zdravého korejského kimchi bude akorát pro vás.
Bílé kimchi
Bílé kimchi FOTO: wikimedia.org
Bílé kimchi se také nazývá Baek kimchci. Má jemnou a osvěžující chuť. Je vhodné zejména pro děti nebo osoby, které nesnesou ostrá a pálivá jídla. Pokud chcete, můžete do bílého kimchi přidat i mleté oříšky, sekané kaštany nebo sušené plody jujuby. 

Co budete potřebovat:
2 velké hlávky pekingského zelí
1 a 1/2 šálků hrubozrnné mořské soli
7 a 1/2 šálků vody
1 ředkev daikon
1/2 červené papriky
1/2 žluté papriky
1/2 hrušky
4 jarní cibulky
1/4 šálku solených krevet saeujeot (jemně mletých)
1 lžíce rybí omáčky
2 lžíce mletého česneku
1 čajová lžička strouhaného zázvoru
1 čajová lžička sezamových semínek

Na nálev:
1 polévková lžíce lepkavého rýžového prášku
4 a 1/2 šálků vody
Sůl podle chuti

Postup:
Zelí nakrájejte podélně na čtvrtiny. Do velké mísy dejte 3/4 šálku soli a sůl zalijte 7 a 1/2 šálky vody. Každou čtvrtku zelí důkladně vykoupejte v tekutině a poté dejte všechno okoupané zelí do jiné misky. Zbytkem soli (asi 3/4 šálku) důkladně posypte bílou část každého listu zelí, jako byste solili maso. Nasolené zelí prelijte slanou vodou z první misky a nechte je 6 hodin odpočívat. Po 6 hodinách zelí důkladně opláchněte čistou vodou a dejte do čisté misky. 

Papriky, ředkev a hrušku nakrájejte na úzké proužky. Jarní cibulku nasekejte nadrobno. Vše dejte do misky a přidejte česnek, zázvor, sezamová semínka, solené krevety a rybí omáčku. Promíchejte a nechte půl hodiny odležet. V případě potřeby přidejte sůl.

Poté postupně vkládejte čtvrtky zelí do mísy se zeleninovou směsí a tuto směs na jednotlivé listy roztírejte. Až to budete mít hotové, listy zelí smotejte a naskládejte do vzduchotěsné plastové nádoby. Hezky je natlačte k sobě, abyste odstranili vzduchové bubliny. 

Nyní si připravte nálev. Rýžový prášek lze vyrobit snadno. Lepkavou rýži osmažte na suché pánvi do světle hněda a pak ji vychladlou v hmoždíři rozmělněte na prášek. Lžíci tohoto prášku smíchejte s 1/2 šálku vody, vařte na mírném ohni, dokud nezhoustne na pastu a nechte vychladnout. Pastu pak rozmíchejte v 4 šálcích vody a přidejte 2 čajové lžičky soli. Tak vznikne nálev, který nalijete na kimchi. 

Kimchi zalité nálevem nechejte celý den v pokojové teplotě a poté jej dejte asi na 5-6 dní odpočívat do lednice. Bílé kimchi nevydrží tak dlouho čerstvé jako červené kořeněné kimchi, protože je jen lehce ochucené a postrádá chilli papričky, proto jej snězte během několika týdnů.

Dobrou chuť!

ZDROJ: koreanbapsang.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9