Zelená zahrada: tradice v moderním prostředí

21:32 | 17.12.2017 Zita 0
Gastronomický zážitek skrytý v prostředí Vinohrad- vydejte se s námi na prohlídku pražské Zelené zahrady.
Z lákavé nabídky si zaručeně vyberete
Z lákavé nabídky si zaručeně vyberete FOTO: Lucie Kreslová
Ačkoliv skryta v pražské ulici Šmilovského 12, mezi milovníky dobrého jídla velmi dobře známá. Řeč je o převážně čínské restauraci, uvnitř které na vás čeká mnoho překvapení, Zelené zahradě. Pro správné pochopení celkové koncepce je však třeba se hned úvodem poohlédnout do její historie.

Vůbec první čínská restaurace se v tehdejším Československu objevila rokem 1958 ve Vodičkově ulici, přičemž původně servírované menu si již záhy probojovalo cestu k srdcím hned několika generací. Neustále se vracející zákazníci toužící po dobře známé chuti- právě to byl jeden z motivů přispívajích do konečné mozaiky Zelené zahrady, který hned na počátku pevně zasadil pan Malík, bývalý kuchař pracující v této vyhlášené restrauraci mezi lety 1967 a 1990. 

Jak nám vysvětlil sám majitel Zelené zahrady, Jaroslav Neudert, čeští kuchaři se svému umu naučili přímo od těch čínských, v důsledku čehož se tak dostáváme k nám již dobře známé chuti. Pro zachování těchto receptů se i dnes vaří podle staré čínské kuchařky, které odpovídalo i vůbec první menu, které ve své době obsahovalo ještě 150 jídel.


Jediné, co se na jídelním lístku změnilo, budou patrně ceny

Právě tyto původní recepty nalezneme v Zelené zahradě stále, jídelníček však mimo výbornou nabídku vín nabízí též nové a chuťově zajímavé pokrmy. Na lístku tak přibylo trochu Thajska, menší ochutnávka Japonska a chobotnicové rizoto nás zavede i do značně bližšího Středomoří.

Pro nalazení chuťových buněk můžete začít například oblíbeným černým vejcem či o něco méně tradičnějšími krevetami s křupavými nudlemi posazenými do kokosové pěny. Na své si však přijdou i milovníci polévek, přičemž na výběr ze dvou mají i vegetariáni- kokosová Tom Kha Phak či o něco ostřejší Tom Yum Kung nebudou jistě ránou vedle.


Tom Yum Kung

Příznivcům salátů doporučuji především ten z černé rýže s papájou, paprikou, kešu, koriandrem a mátou, příjemně osvěží i japonské wakame či korejské kimchi. Za zmínku však pochopitelně stojí hlavně teplé chody, přičemž, jak jsme se dozvěděli od samotných návštěvníků, vrací se sem například pro kuřecí Chop-Suey či kuře s ananasem. Nabídka ovšem obsahuje i různé variace vepřového či ryb, nezapomnělo se však ani na vegetariány, na které čeká příjemně vypražené tofu.


Salátek z černé rýže

V případě, že se rozhodnete pro sladkou tečku, rozhodně neprohloupíte. U mě příjemně zabodoval čokoládový fondánek s vanilkovou zmrzlinou, ostatní potěší třeba grilovaný ananas s kokosovou zmrzlinou a smetanovým karamelem či Créme brulée.

Nejenže všechna jídla jsou svěží, nejsou težká a navíc krásně vypadají, ještě ke všemu jsou servírována ve velmi příjemném moderním prostředím s možností sezení v letní i zimní zahradě a výhledem na jezírko s kapry koi. V kombinaci s velmi příjemným majitelem se pak jedná o místo, kam se hosté jistě rádi vrací.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9