Pagoda Thien Mu a legenda o staré paní

13:44 | 23.06.2018 Eunka 5
Vietnam skrývá mnoho krás a mnoho legend i pověstí. I tato pagoda má svůj bájný původ. Pokud vás zajímá, jak vznikla, pak se dejte směle do čtení.
Pagoda Thien Mu
Pagoda Thien Mu FOTO: de.wikipedia.org
Pagoda Thien Mu se nachází nedaleko města Hué a leží na levém břehu Voňavé řeky (Sông Hương nebo také Hương Giang). Blízké okolí je plné krásných scenérií. Věž pagody je 21 metrů vysoká a poblíž stojí i chrám a klášter.

Stavba byla postavena v roce 1601 a následně rekonstruována v roce 1844. Ke vzniku pagody se váže pověst, kterou jsem vám v úvodu slíbila. Tak tady ji máte.

Na místo, kde dnes pagoda stojí chodívala pravidelně stará paní. Sedávala na kopci a tvrdila, že právě na tomto místě postaví velký vládce pagodu, která přinese mír a bohatství celé zemi. Jakmile to dořekla, zmizela v oblacích. Když se to dozvěděl Nguyen Hoang, guvernér provincie Thuan Hoa, nechal stavbu zbudovat. Proto se pagoda jmenuje Thien Mu, což v překladu znamená "Pagoda staré paní". 

Ještě nesmíme zapomenout na zajímavou maličkost, a to, že v blízkém buddhistickém chrámu najdete zvon, který váží 2000 kg. Není to tedy žádný drobeček.

Podstatné je i to, že v okolí prý vládne pokoj a jemné šumění vlnek zmíněné Voňavé řeky. Pokud tedy hledáte krásu, klid a vůni starých památek, bude Hué a Pagoda Thien Mu pro vás to pravé.


ZDROJ: drsavta.com, orientalarchitecture.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9