Národní park Bach Ma - závoj bílých mraků

20:00 | 06.03.2013 Eunka 2
Dnes si představíme další z krásných vietnamských národních parků. Tentokrát to bude závojem mraků zahalený Bach Ma, který vás zve do samého středu svých přírodních půvabů.
Národní park Bach Ma
Národní park Bach Ma FOTO: Rich & Cheryl / flickr.com
Národní park Bach Ma (vietnamsky Vườn quốc gia Bạch Mã) leží v blízkosti města Hué. Byl založen v roce 1991 (některé prameny však uvádí rok 1986) a má rozlohu zhruba 220 km². Skládá se ze tří zón a to: přísně chráněná oblast, administrativní oblast a chráněné pásmo. V zóně kolem parku žije asi 60 000 obyvatel. 

Na místech, kde dnešní park leží byly v minulosti vedeny také boje. Nedříve s Francouzi a potom i s Američany, kteří si na kopci Bach Ma postavili přistávací plochu pro vrtulníky. Park byl mnohokrát bombardován. Ještě dnes se odstraňují následky po defoliantech (herbicidy, které byly používány americkou armádou během války ve Vietnamu s cílem zničit rostlinstvo v rozsáhlých oblastech tak, aby mohly být snáze bombardovány základny a zásobovací trasy nepřátelských jednotek).

Bach Ma znamená ve vietnamštině bílý kůň a park se tak jmenuje, protože bývá zahalen hustými bílými mraky, které vypadají jako hříva bílého koně. Také je jedním z nejvlhčejších míst ve Vietnamu. Jeho hory jsou většinou z žuly a terén je velmi strmý. Vegetaci tu zastupuje zelený les a křoviny. V parku najdete až 2150 druhů rostlin, včetně 86 ohrožených druhů. Také tu žije asi 1500 druhů zvířat (například. gibon, makak, outloň, muntžak, antilopa saola a dokonce i černý medvěd). Turisty obvykle potrápí všudypřítomné krvežíznivé pijavice, ovšem místní obyvatelstvo již ví jak na ně. Bez průvodce vás však v současné době do parku stejně nepustí a ten vám jistě poradí jak na tyto potvůrky vyzrát.

Na vietnamské poměry je zde příjemné klima. Teploty se pohybují mezi 18 - 23°C a možná i proto tu bývalo v dobách francouzské koloniální správy postaveno letovisko. Postavily se zde vily a hotely, dokonce i nemocnice. Dnes je však toto místo opuštěné a mizí mezi keři a stromy subtropického pralesa. 

A co by se vám jako případným návštěvníkům mohlo ještě líbit? To, že je park Bach Ma rájem turistů. Můžete se vydat za krásami přírody buď rododendronovou nebo bažantí stezkou, také můžete obdivovat nádherný průzračný vodopád a několik jezírek. Nejvhodnější doba k návštěvě je březen až listopad. Takže, pokud máte rádi přírodu a nebojíte se dobrodružství, začněte balit a zamluvte si letenku. Přejeme vám šťastnou cestu.


ZDROJ: vietnamnationalparks.org, mahalo.cz - Národní park Bach Ma
FOTO: Rich & Cheryl / flickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9