Letní škola v Korejské republice I - příprava

12:00 | 30.03.2017 MinYeon 12
Korejské velvyslanectví v Praze spolu s Domem zahraniční spolupráce vypisuje pravidelně stipendia na letní školu v Korejské republice. Co je třeba si k úspěšné žádosti připravit?
Přednáška o korejském filmu
Přednáška o korejském filmu FOTO: facebook.com/BIP2016photo
O novém kole přihlášek a letních škol se můžete dozvědět vždy v průběhu dubna na stránkách Velvyslanectví Korejské republiky v Praze. Přihlásit se může kdokoliv, kdo nevlastní korejské občanství, studuje na české univerzitě a vejde se do známkového průměru. Ten sice není zas tak přísný, ale čím výše se vaše GPA vyšplhá, tím lépe pro vás.

Nejnáročnější částí je příprava dokumentů. Deadline většinou bývá ve velmi krátkém termínu a člověk tak musí vynaložit spoustu sil (psychických i fyzických), aby stihl vše povymýšlet a oběhat. Přehled potřebných dokumentů je vždy součástí oznámení na stránkách velvyslanectví. Zde je seznam dokumentů, které byly potřeba v loňském roce:
 
 • Oficiální výpis známek
  V dokumentu se většinou požaduje výpis známek z bakalářského studia. Pokud studujete na magisterském či vyšším programu, doporučuji doložit výpis známek ze všech absolvovaných i probíhajících studií. Vyřízení tohoto dokumentu rozhodně neodkládejte! Minimálně na Karlově Univerzitě je třeba nechat dokument podepsat děkana, který se těmto záležitostem věnuje jen jeden den v týdnu.
 
 • Doporučující dopis
  Další dokument, který si sami nezařídíte a je dobré o něj požádat co nejdříve, je doporučující dopis. Jeho předloha je opět součástí oznámení o letní škole, proto je třeba ji vytisknout, případně přeposlat některému z vyučujících na vaší škole. Ideálně někomu, kdo vás zná, učí (případně učil) a má vás rád. V doporučujícím dopise se totiž řeší nejen vaše silné stránky, ale i vaše slabiny. Doporučující dopis byste měli dostat v zalepené a orazítkované obálce. Je lepší si vyžádat alespoň 2 kopie (jednu pro DZS a druhou pro ambasádu), ale pokud vám vyučující napíše jen jeden dopis, nezoufejte! Odevzdejte ho na ambasádě a Dům zahraničních služeb informujte, ať si dopis případně vyžádají tam.
 
 • Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia
  Tento dokument se odevzdává pouze Domu zahraničních služeb a potřebují ho pouze studenti veřejných vysokých škol. Formulář můžete vyplnit přímo na stránkách DZS, nezapomeňte ho pak ale vytisknout, podepsat a nechat si ho orazítkovat na zahraničním oddělení vaší školy. Tento dokument vám v případě úspěšné žádosti zajistí proplacení letenky.Zbytek dokumentů už je čistě na vás, ale jejich příprava není o moc jednodušší. Teď totiž začíná ta část, kde musíte napnout mozkové závity a vymyslet, jak porotu přesvědčit, aby vybrala právě vás. Všechny dokumenty (kromě kopie pasu) mají svůj formulář (opět součástí oznámení) a je třeba se jím řídit. Přímo ve formuláři vám totiž nenápadně sdělí, co od vás chtějí slyšet.
 
 • Osobní dotazník
  Tady toho člověk moc nevymyslí. Dotazník je poměrně přehledný a mást vás nejspíš bude jen množství kolonek vyzvídající o vašem studijním prospěchu. I když jsou k dispozici hned tři kolonky na semestry, můžete třetí semestr s klidem ignorovat. Do kolonky "bachelor", která se nachází pod jednotlivými semestry jsem vypsala GPA pouze za vybraný semestr. Na konci je pak kolonka pro celkové GPA. Svůj Grade Point Average (známkový průměr) můžete spočítat například zde. Stačí vybrat zemi a následně vyplnit počty kreditů a známky z jednotlivých předmětů. Výsledné GPA je pak třeba přepočítat podle stobodové tabulky, která je na konci dokumentu s oznámením o výběrovém řízení. Součástí dotazníku je i fotografie, tak si ji nezapomeňte včas obstarat. A to nejdůležitější, vyberte si tři školy z uvedeného seznamu, které vás nejvíce zaujaly a seřaďte je podle toho, jak moc na kterou z nich chcete jít.
 
 • Představení
  Nyní je čas ukázat porotě, s kým má tu čest. Nebojte se pořádně rozepsat, k dispozici máte téměř celou A4 a vhodné je stránku alespoň z poloviny zaplnit. V životopisech Korejci sami rádi začínají prakticky už od plenek a pokud i vy jste už ve školce cítili, že vysoká popelářská je vaších životním posláním, nebojte se to zmínit. Prostor byste samozřejmě měli věnovat i vašim studijním, pracovním i dalším úspěchům, které nějak souvisí s vaším životním cílem, studiem nebo letní školou v Koreji. Doporučuji moc neodbíhat od tématu. Školkové prozření, půlroční praxe u Pražské popelářské, osvědčení za nejelegantnější točení popelnic z roku 2013 a váš sen zatočit si jednou s popelnicí v korejském Soulu, to vše můžete vyzdvihnout, ale to, že váš křeček s vámi každé pondělí sleduje korejské seriály už porota vědět nemusí. Ať už studujete a děláte cokoliv, snažte se ukázat, že vás to baví a že jste v tom zkrátka dobří. A nezapomeňte nějak nenápadně zmínit, jak by vám právě letní škola v Koreji pomohla k dalšímu rozvoji.
 
 • Studijní plán
  Horko těžko jste vymysleli, jak se ukázat v tom nejlepším světle a hned je tu další náročný úkol. Vymyslet studijní plán pro studium, které trvá pouhý měsíc, není vůbec jednoduché. Budete ale muset vykoumat, čeho a jak za ten měsíc chcete dosáhnout. To, že budete chodit na kurz je samozřejmostí. Vy teď musíte přijít s něčím, co bude tím malým bonusem, který si ze studia odnesete právě vy. Proč musíte zrovna na letní školu a proč zrovna do Koreje? Co se tam vlastně chcete naučit? 
  A ani druhá část studijního plánu není o nic lehčí. Tentokrát se musíte rozepsat o tom, jak všechny ty nově nabité znalosti využijete. Ideální proto je nenápadně propojit představení vaší osoby se studijním plánem a tvářit se, že to dává dokonalý smysl a nic jiného vás v životě vlastně nenaplňuje. Vrátíme-li se k našemu popelářskému příkladu, cílem Pepíka popeláře je zatočit si s popelnicí v Soulu. Do svého studijního plánu tedy může zařadit například cíl naučit se základy korejštiny, které mu pak umožní osvojit si odborné termíny ze svého oboru, s jejichž znalostí bude mít zajisté mnohem jednodušší komunikaci se Soulským odpadkovým odborem. Během svého studia by se rád seznámil i s korejskou kulturou a stravovacími návyky, na jejichž základě by mohl vypočítat váhu průměrně naplněné korejské popelnice a po návratu do České republiky tak nacvičovat otáčky se správně vyváženou popelnicí. Tak, aby v budoucnu své kolegy ze Soulského odpadkového odboru oslnil svou ladností.

Teď už stačí jen podepsat prohlášení, ve kterém se zavážete dodržovat stanovená pravidla, obstarat si kopii pasu a případně dodat kopie získaných certifikátů. Nezapomeňte, že všechny dokumenty by měly být v anglickém nebo korejském jazyce a vyplněné buď na počítači nebo černou propiskou.

V případě, že budete vybráni, bude potřeba obsatarat si ještě letenku a zdravotní pojištění. Další dokumentace už pak záleží na jednotlivých školách. 

PS: Příklad Pepíka popeláře prosím berte s rezervou. Jen se vám snažil ukázat, že i zdánlivě nespojitelné, jde propojit a pokud nestudujete korejštinu, rozhodně to v tomto případě není překážkou.

FOTO: pexels.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9