Japonská přádelna hedvábí nově na seznamu Světového dědictví UNESCO

12:06 | 26.06.2014 arashinka 0
V neděli byla na seznam přidána japonská přádelna hedvábí nacházející se ve městě Tomioka, která je významným průmyslovým dědictvím.
Přádelna hedvábí v Tomioka
Přádelna hedvábí v Tomioka FOTO: whc.unesco.org

Přádelna byla vybudována v roce 1872 a využívala tehdejší moderní techniku dovezenou z Francie. Celý komplex má celkem čtyři areály, které jsou spojené s rozdílnými fázemi výroby surového hedvábí: experimentální farma, kde docházelo k produkci zámotků; zařízení s chladírnou na vajíčka bource morušového; navíječ zámotků a přádelna hedvábí; a nakonec škola pro šíření znalostí o hedvábnictví.  
 

Podle UNESCO se v této továrně odráží touha Japonska o rychlou adaptaci nejlepší techniky masové produkce. Přádelna se rovněž stala rozhodujícím faktorem v obnovení hedvábnictví a éry japonského hedvábnického průmyslu v poslední čtvrtině 19. století, což vyústilo v to, že se Japonsko stalo světovou jedničkou v exportu surového hedvábí, zejména do zemí, jako Francie a Itálie. Komplex zároveň symbolizuje začátek industrializace v Japonsku.
 

Přádelna hedvábí ve městě Tomioka se tak stala 14. japonským kulturním dědictvím, které se dostalo na seznam Světového dědictví UNESCO. Minulý rok byla na seznam přidána hora Fudži.

Pokud vás zajímá, jaké další japonské lokality se na seznamu nacházejí, můžete si přečíst naše dva články: 1, 2.


ZDROJ: japantoday.com a whc.unesco.org


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9