Tokijské "Wardy" - Shinjuku

18:03 | 10.01.2014 kvacm 5
Shinjuku, nebo taktéž Shinjuku Ward, je jednou z několika částí Tokia. Zároveň se jedná o jeho administrativní centrum a místo s nejrušnějším vlakovým nádražím na světě, které využívá denně přes 3,5 miliónů lidí.
Pohled na čtvrť Nishi-shinjuku (Nishinjuku)
Pohled na čtvrť Nishi-shinjuku (Nishinjuku) FOTO: geekofoz.com
Město Shinjuku, jak by se mu dalo také říkat, sousedí s Wardy Chiyoda na východě, Bunkyo
a Toshima na severu, Nakano na západě a Shubiya a Minato na jihu.

Dnešní podobu Shinjuku získalo díky spojení několika měst a obcí, které se sloučily pod jeden celek. Ten se následně vyvíjel jako metropolitní část oblasti Tokia.

Než se pustíme do samotné historie podrobněji, udělejme si menší přehled o tom, jak Shinjuku vlastně vypadá.
Pohled na sever z mrakodrapů v Nishinjuku (FOTO: Hau Si Yuan Julian)
 
​Shinjuku je rozděleno na mnoho čtvrtí. Jedná se převážně o obydlená místa s několika obchody a dalším občanským vybavením, jako jsou univerzity, střední školy, knihovny, muzea, výstavní sály a nemocnice.

Mezi ty nejznámější čtvrti patří zejména dvě - Kabukicho a Nishinjuku. V těchto případech se jedná o plné kanceláře v mrakodrapech přes den a v noci to jsou nejrůznější bary, restaurace a nevěstince.

Kabukicho se rozkládá západně od nádraží Shinjuku a je spojováno hlavně se zdejším "hlavním" nejen módním obchodním centrem Isetan, dále s malým územím nazývané jako Golden Gai, kde se vyskytuje velké množství barů, restaurací a hlavně podniků věnující se sexuálnímu průmyslu.

Těchto pár ulic, úzkých tak akorát pro jednoho člověka a s nízkými budovami dělané tak akorát pro noční život, navštěvují různí malíři, hudebníci, spisovatelé, žurnalisti a další umělci.

V okolí Kabukicho jsou však další zajímavá místa. Jedno z nich je Shinjuku Gyoen. Jedná se o velkou, 58,3 hektarů rozlehlou zahradu, která kolem dokola měří krásných 3,5 kilometrů. Dříve sídlem dajmjó v periodě Edo, nyní národní botanickou zahradou. Uspořádání flory poukazuje nejen na tradiční japonský styl, ale také na anglický a francouzský.

A nezapomeňme také na Ni-Choume, nejznámější tokijskou gay ulici.

Shinjuku Gyoen s Nishi-Shinjuku v dáli (pohled na západ)

Nishinjuku (Nishi-Shinjukuleží východně od nádraží, je známá hlavně díky nejhustší zástavbě mrakodrapů v Tokiu. Mezi nejvyšší budovy patří dokonce i tokijská radnice (​​Tokyo Metropolitan Government Building) nazývaná také jako Tochou. Budova měří téměř 243 metrů a od svého dostavění v roce 1991 byla do roku 2006 dokonce nejvyšší budovou v celém Japonsku.

Hned o kousek vedle stojí velmi známá tří věžová Park Tower.
 
Tokijská radnice

Park Tower (pohled z věže radnice)
V dáli Tokyo Opera City (vyšší) a sídlo východní divize NTT (ta poloviční před ní)


Panorama Shinjuku s horou Fuji v pozadí (pohled ze severovýchodu na jihozápad)

Zajímavostí je území okolo stanice Nakai, které vyčnívá na severu směrem na západ z pěkného, téměř kulatého celku Shinjuku. V této části jsou rozsáhlé rezidenční oblasti míchané s malými komerčními ulicemi.

Dalším zajímavým místem je čtvrť Okubo, která je pověstná hlavně korejskou skupinou obyvatel a nápisy, které jsou jak v japonštině, tak i v korejštině a dokonce i v angličtině.
Okubo se rozprostírá severně od Kabukicho.

Okolí zastávky metra Waseda rozkládající se na severu Shinjuku je rezidenční oblastí, která žije nočním životem díky místní universitě Waseda. Těmto několika malým čtvrtím se říká také Totsuka.

Kagurazaka
je jedno z posledních míst proslavené gejšami a nyní se může pochlubit velkou zdejší francouzskou komunitou a mnohými francouzskými restauracemi.

Ushigome - obrovská rezidenční oblast
Ichigaya - obchodní zóny a sídlo japonského Ministerstva obrany
Yotsuya - rezidenčně-komerční oblast s bytovými komplexy
Arakichō - místo se spoustou malých barů a restaurací

K Shinjuku je často přiřazováno celé území okolo jeho nádraží, které je na naše poměry opravdu obrovské, nicméně jižně od hlavní silnice (vede středem nádraží) se nachází čtvrť Yoyogi, která už je součástí "Wardu" Shibuya.

Nádraží Shinjuku (pohled na sever ze čtvrti Yoyogi), které uprostřed dělí široká a rušná silnice

Historie

Na samotném počátku bylo Shinjuku pouze malé předměstí tehdejšího hradu Edo (dnešní Tokio), které zvyšovalo svůj význam hlavně díky budování obchodních cest a hlavně železnice. Ale ani to nebylo jen tak.

Tento rozvoj nastartoval tehdejší daimjó rodiny Naitō, který nechal vystavět na místě dnešního nádraží zastávku. Takový malý bod na cestě, která propojovala Edo s provincií Kai. Bylo to hlavně kvůli tomu, že tento dajmó zde měl své sídlo (dnešní Shinjuku Gyoen).

Avšak až po téměř třech stech letech se město Naitō-Shinjuku (dnešní čtvrti Nishi-Shinjuku a Kabukichō) stalo součástí města Tokio.

Své dnešní podoby začalo Shinjuku nabývat až po velkém zemětřesení v roce 1923, od kdy je tato oblast seizmicky stabilní (z tohoto důvodu je zde dnes tolik mrakodrapů).

Nicméně v roce 1945, kdy bylo Tokio bombardováno americkým letectvem, bylo zničeno téměř 90 % všech budov v Shinjuku. Ale díky kolejím byla podoba zachována a i po skoro sto letech je rozložení Shinjuku podobné tomu, jak tomu bylo před druhou světovou válkou.

Od roku 1991 je díky dostavěné nové radnice Shinjuku hlavním městem prefektury Tokio, tím pádem hlavním městem celého Japonska, i s pouhými 300 000 obyvateli.

Ekonomika

Mimo vládní a správní agentury je Shinjuku také místem s mnohými sídly japonských korporací.

Mezi ty největší patří sídlo východní divize Japonských telekomunikací NTT (NTT East). Dále je to například mezinárodní společnost Olympus, Seiko Epson (Tiskárny Epson), firma Atlus zaměřující se na herní průmysl (série Persona), Nissin Foods, průmyslový gigant Fuji Heavy Industries (automobilka Subaru) a mnohem více. Dříve zde měla sídlo i skupina Bandai Visual (anime průmysl).

Shinjuku je velice velké a rozmanité území, kde se každá čtvrť něčím vyznačuje. Díky svému statusu je Shinjuku stále v růstu a díky tomu zde každým rokem přibývají nové nemalé stavby a doplňují tak už tak velkou "sbírku" mrakodrapů.

Snad nejznámější místo v Shinjuku. Křižovatka (vlevo dole) s umístěným nápisem "LOVE" a celkem známými mrakodrapy Mitsui (uprostřed - za ní schovaná Shinjuku Center Building), Sumitomo (vpravo), Nomura (první vlevo) a Sompo (druhá vlevo). Od roku 2008 za Mitsui stojí 204 metrů vysoká Mode Gakuen Cocoon Tower.Poznámka autora: Dle mého názoru je mrakodrap Shinjuku Mitsui Building jednou z nejkrásnějších budov vůbec. Toto je totiž ten správný příklad toho, jak by měl mrakodrap vypadat, i když se jedná o pouhou tzv. krabici.

To samé bych řekl o Shinjuku. Krásné město plné života, barevné a se spoustou zajímavých míst. Ačkoli by se dalo na hlavním nádraží jednoduše ztratit, pohled na pěkné mrakodrapy mi vykresluje úsměv na tváři.ZDROJ: wikipedia.org, panoramio.com
FOTO: muza-chan.net, sea.ap.teacup.com, panoramio.com, staticflickr.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9