Jezero Yashikul - domov bájného vodního velblouda

13:00 | 25.01.2021 Eunka 0
Jezero Yashikul se nachází v Tádžikistánu, tedy ve střední Asii. Pojďme ho společně navštívit a říci si o něm několik informací.
Yashikul
Yashikul FOTO: flickr.com/michael bamford
Jezero Yashikul (Jašikul) je sladkovodní útvar nacházející se v Tádžikistánu. Vzniklo v důsledku sesuvu, který přehradil údolí řeky Alichur. Leží v nadmořské výšce 3734 metrů.

Jezero, které je v nejhlubším místě 52 metrů hluboké, je 19 km dlouhé a od 1 do 4 km široké. Má rozlohu 35,6 km². Leží 1,5 km od podobného jezera Bulunkul, které je obklopeno mokřady, stejně jako písečnými a oblázkovými pláněmi.

Zajímavé je, že teplota vody na povrchu jezera nikdy neklesne o +14 °C. Voda je čistá a průzračná, takže je možné pozorovat vodní život. Jezero napájí malou vesnici, v níž žije jen 25 - 30 obyvatel. Poskytuje jim pstruhy a jiné ryby po celý rok.

Místní kyrgyzští pastevci věří, že jezero je domovem obrovského a kouzelného zvířete Tuya Suu - bájného velblouda vodního. Jestli jej ale někdo viděl, to se neví. Pokud tam však někdy zavítáte, třeba budete mít štěstí.ZDROJ: traveltajikistan.net, en.wikipedia.org
FOTO: flickr.com/mauro gambini

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9