Úžasná zvířata, která potkáte na Srí Lance

13:00 | 14.10.2020 Eunka 0
Rozhodli jste se cestovat po Srí Lance a k tomu poznávat nejen místní kulturu, ale i zvířata? Pak se s námi podívejte, jaká tam můžete najít.
Slon cejlonský
Slon cejlonský FOTO: pxfuel.com

Slon cejlonský

Slon cejlonský (Elephas maximus maximus) se vyskytuje pouze na Srí Lance. Má tmavší barvu a jen výjimečně má kly. Tento slon je jedním ze tří druhů asijských slonů. Většina návštěvníků ostrova se vydává za sledováním slonů na safari nebo na návštěvu sloního sirotčince. Sloni jsou důležitá a posvátná zvířata na Srí Lance a jsou chráněni. Nedoporučuje se jezdit na slonovi s dřevěným sedadlem, protože to slony bolí, ani se nedoporučuje je pronásledovat v džípu, když se s nimi setkáte na silnici. Slony lze vidět ve většině národních parků a místo, kde se koná velké shromáždění slonů, je v národním parku Minneriya. Začátkem 20. století jich na Srí Lance bylo okolo deseti tisíc.

Levhart cejlonský

Levhart cejlonský (Panthera pardus kotiya) je poddruh levharta, který se vyskytuje pouze na Srí Lance. Nejvíc se jich nachází v nachází v národním parku Yala a v národním parku Wilpattu. Je to samotářský lovec, jenž na Srí Lance nemá kromě člověka přirozeného nepřítele. Pokud vyrazíte na safari, nelze spoléhat na to, že jej potkáte, často to závisí i na vašem průvodci a jeho úctě k přírodě. Není tak plachý jako jiní levharti, před člověkem tolik neprchá. Bohužel se však musí vyhýbat pytlákům. 

Langur šedý

Langur šedý (Semnopithecus priam) je zajímavý druh opice žijící v jihovýchodní Indii a na Srí Lance. Žije na stromech, proto se jim říká listové opice. Má krátké bělavé vousy a černé obočí. Nebojí se usadit i blízko lidských obydlí. Můžete jej potkat například v národním parku Yala. Komunikují různými zvuky jako chrochtání, pištění nebo zvuk připomínající kašel. Bystrým zrakem snadno spatří predátory a schovají se v korunách stromů.

Páv korunkatý

Páv korunkatý (Pavo cristatus) pochází z Indie a na Srí Lance je považován za jedno z nejkrásnějších a nejposvátnějších zvířat. Jelikož samice není tak krásně barevná jako samec, byla často lovena kvůli masu. Některé hotely na Srí Lance mají ve svých zahradách pávy a pávice. Tito ptáci rádi předvádějí svůj chvost a pózují turistům jako modelové!Na Srí Lance se samozřejmě vyskytuje i celá řada dalších úžasných a zajímavých zvířat. Určitě se k nim tedy časem vrátíme.

ZDROJ: theculturetrip.com, en.wikipedia.org
FOTO: pxfuel.com, Dinuka Kavinda/flickr.com, en.wikipedia.org, pickpik.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9