Maledivy aneb odpočinkový ráj na zemi

14:16 | 02.07.2020 Host 0
Letadlo se za rozbřesku vynořilo ze tmy a první paprsky slunečného dne na nás začaly dopadat okénkem. Míříme vstříc novému dobrodružství na Maledivách.
Maledivy
Maledivy FOTO: CK Go2 s.r.o.

Pod námi se postupně objevuje azurově modrý Indický oceán. Potichu pozorujeme desítku ostrůvků, které jsou jako drahokamy rozesety na hladině oceánu. Pilot náhle zatáčí a oblétá jakýsi ostrůvek z bungalovů, které jsou umístěné na pilotech přímo v mořských vodách. Letadlo náhle snižuje výšku a vodní plocha se začíná rychle přibližovat. Jsme pár metrů na rozvlněnou plochou a náhled podvozek dopadá na něco tvrdého a pevného. Šikovná přistávací dráha letiště Velana na ostrůvku Hulhulé na Maledivách je vysunutá přímo do vln oceánu. 
 

Faktem je, že Hulhulé je uměle vytvořený ostrov. Vznikl za jediným účelem, a to k vytvoření mezinárodního letiště, na které ročně přistávají tisíce cestovatelů z celého světa. Jsou zde však svoje specifika. Když jsme vyšli před letiště, nečekal nás žádný taxík. Letištní autobus nás zavezl jen kousek k lokálnímu terminálu odkud létají malé hydroplány všemi směry. 

Maledivy a tisíce ostrovů 

Tentokrát jsme směřovali na západ, a to na atol Alif-Alif - na malý ostrůvek jménem Ranveli. Jsou zde vidět i rychlé čluny připravené odvést právě příletivší turisty k ostrovům bližším od Male. Na ostrově Male najdete pouze hlavní město Malediv, nic jiného tam není. Důležité je říci, že každý z malých ostrůvků má svou roli. Na některém žijí pouze místní rybáři, jiný například slouží na svoz a zpracování odpadků. Velká řada ostrovů je určena turistům. Není výjimkou, že jeden hotelový resort zabírá celou plochu ostrova. Nachází se zde ale také celá řada malých a opuštěných ostrůvků, které měří třeba jenom 100x300 metrů. 

Komfort a pohodlí 

Hydroplán nás rychle dopravil do jakéhosi průlivu, který se nachází mezi kvěma podlouhlými ostrovy. Konečně jsme přistáli na našem ostrově Ranveli, kterého lemují dvě řady bungalovů. Z každého je nádherně vidět oceán. Restaurace se nacházejí na kůlem daleko v oceánu s nádhernými výhledy. Jaká byla teplota mořské vody? Jedním slovem - komfort. Teploučká tak akorát. Písek je na tomto ostrově jemný a hebký jako krupicová kaše. Na východní straně ostrova je velké množství palem, které nám poskovaly úkryt před sluncem. Pobřeží jak z fototapety… Napadá mě jen jediné - jsem v ráji!

 
TIP:
Vydejte se na jeden ze zájezdů na Maledivy a poznejte toto kouzelné souostroví. Vybrat si můžete z široké nabídky pobytových či kombinovaných zájezdů.

Krásy podmořského světa

Každý cestovatel, který miluje šnorchlování, si může zábavy na Raveli užít dost. Díky korálovým útesům, které obklopují tento ostrov, ale i další maledivské ostrovy, je možné spokojeně plavat mezi pestrobarevnými rybkami, a to bez jakýchkoliv obav z mořských dravců. Dravci se přes korálový útes nedostanou. Na východním konci podlouhlého ostrůvku je velký písečný ostroh. 

Na tomto písečném molu se velmi často a rádi fotí novomanželé. Věděli jste, že ostrovy jsou rájem pro svatbu na Maledivách? Hotelové resorty dokážou všem párům vycházet v tomto směru vstříc. I když je nutné dodat, že svatby na Maledivách nejsou v České republice oficiálně uznávané. Tento obřad tak může mít pro novomanžele pouze symbolický význam doplněný o exotickou romantiku. Má to ale i silnou výhodu. Nemusíte shánět žádné mezinárodní dokumenty a nechávat je přeložit do angličtiny. Anglicky se na Maledivách domluvíte velmi snadno. V hotelích umí anglicky každý. 

Mořské proudy

Pokud se na Maledivách potápíte, počítejte s tím, že tu jsou silné mořské proudy. Když budete plavat proti, nic zřejmě nikam nedoplavete, akorát přijdete o síly. Daleko jednodušší je nechat se jimi nést. Ostatně proudění vody ze západu na východ je příčinou onoho téměř vždy podlouhlého tvaru Malediv. Můžete se nasytit nádherně teplých vln, okouzlujících západů a východů slunce a neskutečně jemného písku. Kromě šnorchlování a relaxu na pláži, můžete vyrazit i na exkurzi. V hlavním městě - ostrově Male, toho moc neuvidíte, jelikož výjimečných historických památek tam moc není. Uvidíte mešitu, hřbitov, park a stadion, který je stejný jako jinde. Cesta na Malé se vám vyplatí, pokud si chcete koupit nějaké originální suvenýry za přijatelnou cenu. 

Manty!

Na Maledivách se ale můžete vydat na exkurzi za mantami, kterou jen tak jinde po světě absolvovat nemůžete. Místní vás člunem odvedou na tiché místo, kam každý večer mezi osmou a devátou připlouvají manty. Jsou to nádherná a mírumilovná mořská stvoření, která se během krmení nechají i pohladit. Pro dospělé i děti se stane toto setkání zážitkem na celý život. Spolu s mantami připlouvají také trnuchy, rejnoci a často také velké želvy. Ty se také lidí nebojí a je možné se jich dotknout. 

Sečteno a podtrženo!

Jak zápory se mohou objevit na vaší dovolené na Maledivách? Odpověď bude jednoznačná. Zápory pobytu na Maledivách nejsou žádné. Obsluha v hotelech je usměvavá a vstřícná. Servis je více než vstřícný. Pobývali jsme celkem ve dvou hotelech, kde bylo čisto a uklizeno s luxusními bungalovy. V tom druhém jsme dokonce měli vanu hned u vchodu. Netradiční, ale velmi příjemné. 

 

Jídlo v hotelech je skvostné. Většinou se jedná o kombinaci arabské, indické a mezinárodní kuchyně. Velmi často je nabízeno formou švédských stolů. Počasí přitom nemůže být lepší. Potápění jako takové je možné charakterizovat jedním slovem - super. Kriminalita je nulová. Pokoje se snad ani nemusí uzamykat a nikdo vám nic nevezme. Ženy si lodičky brát nemusí. I na večeři je možné jít naboso. Všude je příjemný písek. 

Pár praktických rad na konec

Za prvé - vezměte si sebou minimálně troje plavky. Na některých ostrovech je poměrně velká vlhkost. Jakékoliv oblečení tu po vyprání schne velmi pomalu. 
 

Za druhé - vezměte si sebou opalovací krémy s vysokým faktorem. Pokud je budete kupovat až na Maledivách, jsou tu velmi, velmi drahé. Jedna tuba stojí až 700 Kč v přepočtu.
 

Za třetí - doprava z ostrova na ostrov a exkurze jsou tu také drahé. Zpáteční let hydroplánem stál až 150 amerických dolarů (3000 Kč).
 

Za čtvrté - eura zde obchodníci akceptují bez problémů. Nicméně je tu pro eura poměrně nevýhodný kurz. Vezměte si sebou raději americké dolary. 
 

Za páté - vybavte si lékárničku. Evropské léky tu neseženete a na každý přípravek musíte mít recept od místního doktora. Léky jsou obvykle vyráběny v Indii nebo v Číně.  
 

Za šesté - alkohol se na Maledivy dovážet nesmí. Jedná se o muslimskou zemi. Přílety ze Saudské Arábie, Jemenu, Dillí nebo Kuvajtu se na letišti vůbec nekontrolují. Ovšem pasažéři z letadel z Dánska, Finska nebo Ruska procházejí z tohoto hlediska údajně bedlivou kontrolou a láhve s alkoholem jsou jim odebrány. My jsme přiletěli linkou z Frankfurtu a nikdo se nás na alkohol ani nezeptal.
 

Za sedmé - vízum není potřeba někde schánět. Vízum vystaví místní úředníci po příletu. 


AUTOR: Jiří Houdek


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9