Čína v UNESCO: Kulangsu

13:00 | 10.01.2019 JoshuaTrimidal 0
Památkou nebo chráněnou oblastí nemusí být pouze jen jedna věc, ale rovnou celý ostrov v Číně, který v sobě uchovává kapku architektury z každé doby a prolínání designu. 
Kulangsu a Historic International Settlement
Kulangsu a Historic International Settlement FOTO: ChinaDaily
Čínský ostrov známý jako Gulangyu, který se v místním dialektu nazývá Kulangsu, se nachází na ústí řeky Jiulong směrem k dalšímu městu Xiamen. Dědictví tohoto místa zahrnuje složení neskutečných 931 historických budov a představuje řadu místních a mezinárodních architektonických stylů, neuvěřitelných přírodních scenérií, prastarých cest a magických zahrad. Gulangyu (Kulangsu) je výjimečný příklad kulturní čínské fúze, která se protkala jak pavučina do celého světa.

Ostrov byl svědkem několika historických činů, kulturních střetnutí, ale v hlavním bodě integrace mezi Východem a Západem, protože Xiamen byl v roce 1844 počátkem obchodní křižovatky a zahraničního obchodu. Je až podivuhodné, jak se dokázalo zachovat takový počet historických památek a reprezentativních přírodních krás. Do seznamu UNESCO pak byl celý ostrov zapsán přesně 8. července 2017. Ostrov byl obsazen nejméně desítkami zemí, včetně Velké Británie, Francie a Japonska. Po první opiové válce a Nakinhské smlouvě v roce 1842 vládla architektura viktoriánského stylu, kterou dodnes můžete vidět na na kostelech a nemocnicích. Ve výsledku se západní kultura protkala do zdejší oblasti. V 19. století zejména pak hudba.

S takovou harmonickou směsicí západní hudby a východní kultury se Gulangyu přirozeně označuje jako "ostrov hudby". Je proslulý svými vynikajícími hudebníky a nástroji. Ve skutečnosti zde naleznete více jak 200 klavírů.

Je taktéž domovem řady ohrožených druhů, jako je indo-tichomořský delfín hrbatý a mnoho dalších malých mořských živočichů. Máte možnost projít se po promenádě, která má přes šest kilometrů. Žádné auto ani moderní dotek, pouze jen příroda a nezapomenutelný zážitek.

Kulangsu nebo chcete-li Gulangyu je příkladem kulturního dědictví, jenž je výsledkem mezinárodních burz, které se okopírovaly do městské struktury. Budovy zde mají směs různých stylů, včetně tradičního stylu Jižního Fujianu a západního klasického stylu obrození a Veranda Colonial. Největším svědectvím je stylistický vliv architektonického hnutí Amoy Deco style, které je syntézou moderního stylu počátku 20. století Art Deco.

ZDROJ&FOTO: ChinaDaily

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9