Čína v UNESCO: Qinghai Hoh Xil

14:00 | 08.01.2019 JoshuaTrimidal 0
Velké pastviny plné zeleně. Vysoké hory, na které dopadá ledový poprašek sněhu. A to vše spojené v jeden celek, který nabízí dokonalou podívanou, Qinghai Hoh Xil.
Qinghai Hoh Xil
Qinghai Hoh Xil FOTO: ChinaDaily.com
Qinghai Hoh Xil se nachází na severovýchodním konci Qinghai - tibetské plošiny. Patří mezi nevyšší plochu na světě v oblasti hor. Je to rozsáhlá atypická oblast tzv. alpských hor a stepových systému. Tato oblast se tyčí 4 600 metrů nad nadmořskou výškou. Průměrná teplota celoročně převažuje pod spodní hranicí nuly.

Geografické a klimatické podmínky ve zdejší oblasti přispěly k naprosto jedinečné biodiverzitě. Více než třetina rostlinných druhů a býložravých savců se vyskytuje a žije endemicky (tzv. rozšíření organismu nebo dané věci v jednom sektoru) v horských oblastech. To zajišťuje, aby tibetské antilopy nemusely absolovovat každý rok migrační cesty přes různě vzdálené oblasti v přírodní rezervaci. Toto zvíře je taktéž uznávané jako chráněné zvíře první kategorie. V roce 1997 vznikla v Hoh Xil první přírodní rezervace s cílem chránit především tibetskou antilopu. Právě teď zde volně žije 60 000 antilop, aniž by byly loveny či zabíjeny. 

V červenci 2017 byla oblast Qinghai Hoh Xil zapsána do seznamu světového přírodního dědictví a stala se tak celosvětově chráněnou a podporovanou oblastí. Část názvu této oblasti, přesněji Hoh Qil, znamená v mongolštině "krásná dívka". Součástí přírodní rezervace je i hlavní pramen řeky Yangtze. Národní dědictví Hoh Qil je největší neobývaná oblast světa, která je chráněná a zároveň pro lidi nevhodná ke klidnému žití. Především kvůli velmi nepříznivému počasí. Najdete zde však 230 druhů volně žijících zvířat, včetně těch ohrožených a chráněných.

ZDROJ&FOTO: ChinaDaily.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9