Čína v UNESCO: Fanjing Mountain

13:00 | 05.01.2019 JoshuaTrimidal 0
Čína je známá svou velikostí. Nejen jako stát, ale i kulturní sílou a poklady. UNESCO jich pod svou ochranou má hned několik. První z nich je velmi slavná čínská hora Fanjing.
Fanjing Mountain
Fanjing Mountain FOTO: ChinaDaily
S více než tisíciletou historií je hora Fanjing slavnou kulturní horou, která se nachází ve městě Tongren v provincii Guizhou. A proč zrovna kulturní? To je jednoduché. Jedná se o pátou největší posvátnou buddhistickou horu v Číně. Hlavní vrchol Wulingských hor má nadmořskou výšku 2572 metrů. Hora není pouze kulturním místem, ale také fascinující přírodní lokalitou.

Hora a její bezprostřední okolí bylo nedávno označeno jako nejlépe zachovaný prales na světě. Naleznete zde neskutečných 4 394 druhů rostlin a 2 767 druhů zvířat. Jedná se o nejvíc bohaté místo, co se týče orientálních listnatých stromů a biologické stránky vůbec.

Je také jediným stanovištěm a místem pro tzv. zlaté opice. Hora je klíčová i co se týká distribuce horských jedlí Fanjing. Čína si ale uvědomuje důležitost posvátného místa, a tak distribuci eliminuje a nahrazuje novými stromky. Nejdůležitější ochranou jsou oblasti bukových lesů v celé Asii, nejen na této hoře.V červenci 2018 byla horská oblast Fanjing konečně zapsána do seznamu světového přírodního dědictví. Fanjingská hora se rozprostírá na ploše 402,75 km² s ochrannou zónou 372,39 km².

Ekosystém hory Fanjing zachoval velké množství starověkých rostlin, vzácných a ohrožených zvířat a zcela jedinečných druhů. Hora je zapsána jako národní dědictví již od roku 2013, ale dlouho se čekalo, zda UNESCO dovolí zapsání do světového seznamu. Nakonec se Číně tato věc podařila.

Mezinárodní unie pro ochranu přírody, jakožto oficiální poradní orgán pro přírodní památky dědictví UNESCO, prohlásila, že Fanjing bude zapsán pro svou estetickou hodnotu jako místo přírodního dědictví a také pro svou vynikající biologickou rozmanitost a integritu.

ZDROJ: UNESCO, ChinaDaily

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9