Filipíny – Jedna země, tisíce zážitků [2. část]

14:00 | 04.01.2019 JoshuaTrimidal 4
Každá země, každé místo. Vše má svou tradici, kulturu nebo jinou výjimečnou událost, která popisuje danou krajinu. Japonská oslava třešňových květů. Indie a umění mantry a čaker. Čína a spojení jing a jang. Filipíny? Ty jsou chutí všeho!
Jeden z přícházejících tajfunů. Manila, Filipíny
Jeden z přícházejících tajfunů. Manila, Filipíny FOTO: Joshua Trimidal / AsianStyle.c...
Po mojí několikahodinové cestě taxi se završila moje cesta v oblasti Quezon City, kterou mohu doporučit. Pokud cestujete do hlavního města Filipín, Manily, určitě si najděte tuto oblast. Přesněji Manhattan Heights A Condo Unit Cubao Araneta nebo druhou možnost, General Romulo Avenue (Manhattan Heights Tower D). Jedná se o oblast, která je známá vysokým počtem bytových mrakodrapů s vyhlídkou na celé město. Ale to už předbíhám. 

Já byl ubytovaný v první možnosti v krásném 25. patře. Jen co jsem otevřel dveře a prošel místností na terasu, jsem byl zcela smyslu zbavený. Ten výhled byl tak dechberoucí. Přijel jsem později večer, takže se mi naskytl okamžitý pohled na jedno z nejrušnějších míst Asie. Právě díky jednomu z největších obchodních přístavů a jeho propojení v rámci Evropy, Asie a Austrálie. V dnešním článku se budu věnovat výjimečnosti filipínské kuchyně, která je opravdu podle mého názoru tou nejzajímavější z celé Asie. Měl jsem možnost ochutnat hodně místních pokrmů z jiných zemí, ale Filipíny byly pro mě opravdu jedno velké COŽE? 

Po prospání a načerpání energie jsem druhý den vyrazil rovnou do místních obchůdků v části Araneta, která byla pět minut od mého apartmánu. Našel jsem zde domácí pekárnu (poslední fotka na koláži dole), která pro mě byla chuťovým rájem. Nejen, že všichni Filipínci jsou velice příjemní, ale především vám rádi poradí a řeknou vše o tom, jaké přísady byly použity. V této pekárně jste našli výběr od normálního chleba z rýžové mouky po sýrovou alternativu. U mě zvítězilo pečivo obsahující UBE, jenž je národní pochoutkou. Jedná se o fialové sladké brambory, které najdete úplně všude. I v KFC! Kde dělají UBE taštičky. 

Já přivezl z této pekárny půlku kufru výrobků zpět do České republiky. Pokud pojedete do Quezon City, tak víte, komu napsat, a já vám po slepu řeknu, kde něco takového úžasného najdete. 

Filipíny jsou pro mě druhým domovem, a tak nebylo těžké mít přístup ke všem filipínským pochoutkám, i těm, u kterých jsem si řekl, že je nikdy do pusy nedám. Jako je například BALUT. Jedná se o kachní embryo, které se nechává pár týdnů ladem a poté se v teple rychle spaří. Jedná se o pravý filipínský postup. Nejlepší je ochutnat balut z typických street foodů, protože jen tak ochutnáte starou techniku. 

Našel jsem odvahu a za pomoci mého "filipínského ochránce" jsem se dle instrukcí striktně řídil tím, co mám jíst jako první. Opatrně naklepnete vajíčko a na horní straně ho zbavíte skořápky. Jen co vám znikne díra, tak obsah (tekutinu) vypijete na EX. Musím říct, že v tu chvíli jsem byl nejvíc překvapen. Čekal jsem chuť zkaženého masa a nevím, co přesně dalšího. Ale chuť to byla, jako bych si udělal k jídlu pouze žloutky bez bílků. Po vypití vajíčko otevřete a embryo vyndáte ven. Hodně dokumentů vám řekne, že se jí i embryo. Ale ti nejstarší Filipínci vám řeknou opak, protože je to prý porušení velmi staré kultury, která kdysi dávno na tomto ostrově působila. Moderní Filipínci jí balut i s embryem. Já naštěstí vypil pouze tekutinu a snědl tzv. výživnou tkáň. Nejoblíbenějším byl pro mě pokrm zvaný KWEK-KWEK. Jedná se o vejce, které je ponořeno do oranžově vyhlížející kořeněné omáčky, ve které je osmaženo. Poté se podává s vinným octem. 

Nechci zůstat pouze u krásných věcí. Přišel jeden den a já si řekl, že zkusím místní pochutinu zvanou Halo-Halo. Jedná se o zmrzlinu, ube, želé, fazole a další suroviny, které jsou připraveny jako pohár. Musím říct, že chuť byla naprosto neskutečná, i přes tu kombinaci surovin. Po pár hodinách jsem ale měl otravu z jídla a ty křeče, které jsem poté měl, nebyly moc úžasné. Od té doby radím každému se tohoto jídla vyvarovat. Věřte mi, je spousta lepších věcí. Jako je TAHO (čerstvé táhlé tofu s karamelem) nebo Bananacue (smažený sladký banán na špejli). 

Určitě vás budou zajímat ceny, ale já vám na to řeknu pouze jedno. Dnes je kurz 42 českých korun na 100 filipínských pesos. A každá tahle dobrota je v rámci do 20 pesos. Jídlo je jedna z věcí, kterou nemusíte nikdy přepočítávat, protože každý den se najíte královsky za 100 českých korun. 

Mnozí rádi nakupují potraviny v obchodech. Ale já říkám NE! Na Filipínách si užívejte chutě pouličního prodeje. Pokud se bojíte, o jaké jídlo jde, tak se ptejte! Filipíny jsou jediná země, kde se kromě tagalogu (Hodně lidí tvrdí, že Filipínci mluví filipínsky, ale pozor na to... jsou na to velmi alergičtí, jejich řeč je tagalog.) mluví i anglicky. Jídlo v obchodech je zbytečně drahé. Vodu kupujte pouze v pětilitrových barelech. Je to nejvýhodnější a nejlepší. Nikdy nepijte vodu z kohoutku. Jedná se o vodu užitkovou a citlivému člověku dokáže způsobit hodně nepříjemností. 

Nejdůležitějším prvkem na Filipínách je samozřejmě Lichon (lečon). Jedná se o celé grilované vepřové maso, u kterého je použita pouze citronová tráva a bylinky. A teď pozor, je využit SPRITE. Ano, domorodí Filipínci se naučili Lichon podlévat soft drinkem Sprite. Já nejsem zrovna milovník vepřového, ale i přesto jsem Lichon ochutnal, a musím říct, že chuť je znamenitá (Speciálně pro čtenáře chystám i typické národní recepty, ke kterým suroviny seženete i v ČR.). Hodně filipínských rodin své hosty i pečlivě přivítá. Já měl možnost tuto událost zažít. Jel jsem navštívit jednu z rodin v Dasmarinas Cavite a dostal jsem pohoštění pro snad dvacet osob. Od rýže, krevet, ryb, vepřového masa, kuřecího masa, Adobo (další filipínské jídlo) po sladkosti. Jedinou věc, kterou bych se rád naučil, je, že i přesto, že uvaří hodně jídla, tak nikdy jídlem neplýtvají a vždy ho využijí. 

Jídlo je základním prvkem celých Filipín a je tak potřeba ochutnávat a ochutnávat. Díky kulturám, které prošly kolem. Zde najdete jídla z celého světa - Evropy, Asie, USA a mnoha dalších. Filipínci jsou známí tím, že si určité pokrmy, například z Evropy, přeberou a zcela předělají a uznají za své. Nejvíc se zde využívá kokosové mléko, vepřové maso, rýže a ube. Tisíce chutí na vás dýchá z každého místa, kam vkročíte. Jděte a oslovte různé prodejce. Jděte a zkuste v malých dávkách místní dobroty. Jen tak poznáte odlišnou kulturu, než je ta vaše. 

Příště vám povyprávím o své zkušenosti s tajfunem, ale ne jedním. Rovnou pěti najednou. To poté s sebou přineslo zemětřesení a jednu chvíli, kdy šlo opravdu o život. 

TIPY / TRIKY / ZAJÍMAVOSTI

  • Umývejte si ruce častěji a nebo využívejte dezinfekci na ruce. Filipíny jsou díky své vysoké vhlkosti rájem bakterií i přes maximální čistotu. Na veřejnosti ale péči o ruce či hygienu moc nepřehánějte. Filipínci jsou hrdým národem a úrážku jejich místa či kultury nedoporučuji.
 
  • Umíte anglicky? Využívejte kinosály! Zní to otřepaně, ale za filmy na Filipínách zaplatíte úplný pakatel a můžete tak zabít i hodně deštivé dny.
 
  • Nechcete stále jíst street food a nebo nakupovat v obchodech? Navštivte restaurace, kde zaplatíte jednu částku za neomezené jídlo. Zde poté máte na výběr z několika národních jídel nebo jídel z celé Asie. 
 
  • Chcete udělat dobrý skutek? Nakupte hračky ve střediskách SM obchodů. Nákupem podpoříte dětské domovy, ale zároveň můžete nakoupit hračky do dětských domovů nebo je darovat dětem, které běžně potkáte na ulicích. 
 
  • Na ulicích okolo parků nebo mimo dosah obchodních středisek nechoďte nikdy sám či sama. Je to nebezpečné. Funguje zde hodně dětských gangů, které vás obklopí, a než se vzpamatujete, nebudete mít telefon, kreditku, natož peníze.
 
  • Teď něco trochu intimního. Všude na Filipínách je většinou na záchodech dostupná sprcha. Při velké potřebě je potřeba si umýt zadek a usušit jej toaletním papírem. Předejdete tak nákazám žloutenkou, kožním problémům apod. Kvůli vysoké vlhkosti je potřeba mít tato místa stále čistá. Nezapomínejte používat při pohlavním styku kondom. Na Filipínách je velký počet nakažených AIDS, stejně jako v rámci počtu obyvatel v České republice. Ale můžete se nakazit snadno i tropickými nemocemi. Doporučuji se informovat v českém sídle chorob a podstoupit očkování či doočkování.
 
  • Hodně Čechů i Slováků je zvyklých smlouvat o ceně. Chudoba v asijských státech je neskutečná, stejně jako v Africe. Zvlášť na Filipínách. Jsem odpůrce smlouvání o ceně! Zaplaťte cenu, kterou si prodejce žádá. Zvlášť v chudých oblastech. Výroba, doprava a vše něco stojí. A to, že smlouváte o ceně, může znamenat to, že dvě děti zůstanou týden bez jídla. Pokud těmhle věcem nevěříte, určitě doporučuji navšítívit v Manile tzv. chudinskou čtvrť v centru města při řece a svůj názor změníte. 

ZDROJ & FOTO: Joshua Trimidal / AsianStyle.cz

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9