Filipíny – Ráj chudoby [1. část]

14:00 | 29.12.2018 JoshuaTrimidal 0
Asie se stala za posledních několik let ekvivalentem náhodných drahých dovolených a rodinných cest. Japonsko, Thajsko nebo Srí Lanka patří mezi ty nejnavštěvovanější. Ale je jeden stát, kde najdete všechny vlivy Asie i Evropy. A tím jsou Filipíny.
Státní monument v Manila, PH
Státní monument v Manila, PH FOTO: Joshua Trimidal/AsianStyle.cz
Nedávno jsem měl tu možnost strávit na Filipínách celý měsíc a tak poznat dávnou kulturu. Proč jsou Filipínci i oblíbená pracovní síla nebo proč často jezdí za novým životem do jiných zemí? Místo, které oplývá neskutečným bohastvím, se stalo rájem chamtivců a ignorantů.
 

V červenci tohoto roku jsem se rozhodl, že nasednu do dvoupatrového letadla společnosti Emirates a pojedu na Filipíny. Dále mě na mé cestě nadchl i ten fakt, že zažiju luxus, který tato letecká společnost nabízí. Při nástupu do letadla jsem si ihned připadal jako v pohádce. Všichni krásně oblečení. Česká rarita sandály a ponožky byla tu tam. Kostýmky dam a personálu sladěny do stejných béžových barev s červeným čepečkem jako pokrývkou hlavy. Co především musím ze své zkušenosti vyzdvihnout, je naprostá ochota a profesionalita  personálu během letu. 

Nebudeme si nic nalhávat a řekněme si narovinu, že cesta na Filipíny je opravdu dlouhá. Proto je výhodou letět s takovou společností jako Emirates, neboť je vám nabízena spousta možností, jak ten čas o něco zkrátit. Výběr ze stovek hudebních alb, filmů a mnoho dalšího. Nevýhodou se stává pouze možnost WIFI na palubě. Dostanete zdarma pár těch MB, aby se neřeklo, ale za zbytek je potřeba královsky zaplatit. Což třeba v případě, že letíte s FlyDubai bude lepší. Tam zaplatíte o něco větší paušální sumu a máte vše neomezeně. 

Při mém přístání v Dubaji a následném hodinovém dalším odbavení, jsem byl již poněkud unavený, protože posuny času jsou extrémě znát. Zvlášť pokud jste v Asii častěji a tak vše více vnímáte. Co mě nastartovalo energií byl pohled na GATE směr Manila. Úsměvná poznámka by nejspíš byla: "Já a 300 Filipínců". Přišlo mi to vcelku vtipné v tu chvíli. Jako bych jel na školní výlet s "pár" přáteli. Já, jediný Evropan široko daleko, a mých 300 filipínských bratrů a sester. 
 

Cesta do Manily byla o něco delší a já měl na palubě několik problémů. To bych nebyl já, abych neměl nějaký problém, neboť za ty roky, co stále někam létám, vždy problémy přitahuji. Televize mi nefungovala a nějak nic se mnou na palubě letadla celkově nekomunikovalo. Když se blížilo přistání v cílové destinaci, tak ke mně přicupitala krásná a příjemná Korejka, která pracovala právě pro Emirates, a donesla mi nádhernou taštičku od Bulgari s dárky jako omluvu. To bylo poprvé, co jsem něco takového zažil. 
 

Byl jsem příjemně překvapený tímto jednáním a tak jsem z letadla vystupoval s nadšením. Manila - Ihned po přistání na hlavním letišti vás praští do obličeje horko, vlhkost a skoro nefunkční klimatizace. Po pár úsměvech od místních obyvatel, však moje mírná zlost i zklamání mizí z mého obličeje. Letiště je vcelku hezké a uklizené. Na každém kroku je vidět jedna odlišná kultura vedle druhé. Filipíny jsou totiž propojením španělské vášně s moderním americkým nádechem evropského myšlení s kapkou asijské zbrklosti. Můžete zde na letišti vidět všechny kultury, rasy a barvy pleti. 
 

Opustil jsem letiště a zapnul telefon. Klikl jsem na aplikaci UBER a snažil se, aby moje dobrodružná cesta pokračovala. A kruci! Uber aplikace zrušena a nahrazena společností GRAB! Ano, opravdu začalo mé dobrodružství. Po několika kliknutích na objednání taxi od společnosti GRAB, však žádné nepřijelo ani nešlo objednat. Divné. Nedalo mi to a odchytl jsem nejbližšího Filipínce a zeptal se ho, co se to děje.
 

Dozvěděl jsem se, že taxi na letiště na objednávku nejezdí. A už vůbec ne GRAB. Byl jsem seznámen s tím, ať si dávám jako Evropan pozor, protože Manila není bezpečným místem pro bělochy. Tohle jsem často slýchával na svých cestách po světě a tak jsem tomu nikdy nepřikládal důraz. Nakonec mi místní pomohl najít jiné taxi a já se svezl za 1 200 CZK necelých 10 kilometrů. Připadal jsem si jako bych byl zpátky v Praze. Když jsme projížděli potemělými uličkami a já měl možnost na každém kroku vidět špinavě vyhlížející děti, bylo to smutné a na druhé straně realita. 
 

Filipíny jsou známé jako místo s velkým procentem chudoby. Poslední měsíce i jako stát pevné diktatury i přesto, že jsou Filipíny republikou. Přísnost a tvrdá ruka prezidenta sice zlepšila drogovou situaci, ale chudoba obyvatel se stala více viditelnou. Každý jezdí na drahé dovolené do krásných resortů za X desítky tisíc, ale málokdo se jede podívat na tento stát takový, jaký je.
 

Ráj chudoby a fikce. Fikce, jež cestovní agentury a společnosti prezentují ve svých katalozích a na webových portálech. Smutné... Inteligentní člověk rozumí a chápe, že z 98% jsou všechny ty fotky z krásných míst pouze fikcí. Filipíny jsou domovem všeho. Kdyby se mě někdo teď zeptal, jakým jediným slovem bych popsal Filipíny a jak bych označil toho místo, bylo by to slovo ROZMANITOST!

Každý určitě znáte čínskou metodiku jing-jang. To právě cítíte ve všem, co vidíte na Filipínách. Dobro, které bojuje proti každodennímu zlu. Chudoba, co se snaží vyškrábat, alespoň částečně na životní styl bohatých a středních skupin. Zvířata, která vidíte, jak se rodí všude kolem vás a stejně tak rychle jsou i zbavována životů. Kdybych měl tu rozmanitost nějak odlehčit, tak bych řekl, že Filipíny s určitostí nejsou místem pro VEGANY. Je to místo pro lidi, co chtějí okusit dobrodružtví a nebojí se zkoušet vše, co jim cizí kuchyně a kultura nabídne. 
 

TIPY/TRIKY/ZAJÍMAVOSTI

  • Společnost UBER na Filipínách skončila. Nahradila ji dceřinná společnost GRAB, kterou doporučuji. Existuje aplikace na android, tak i iOS. Za využívání aplikace sbíráte body, které pak můžete zhodnotit. Já měl dvakrát večeři v Jollibee!​
 
  • Jollibee je jednou z věcí, kterou doporučuji. Nebudete-li mít čas se najíst anebo nemáte po ruce obchod, Jollibee je něco, co Filipínci milují! Je to fast food, který spojuje filipínské UBE s kulturami z Evropy!  A musím říct, že jsem byl spokojený s jídlem. Bylo to poprvé, co jsem ani po fast foodu nepřibíral na váze.
 
  • Zjistěte si, zda vaše letenka obsahuje platbu za odcestování z Filipín. Pokud ne, je třeba si vše zařídit po příletu do Manily. Já jsem za odcestování platil 600 filipínských pesos. 
 
  • Filipínci mají jeden problém. Většinou jim nefunguje přijímání platebních karet. DEBETNÍCH! Za to s kreditní kartou nebudete mít problém nikde.
 
  • Nevyužívejte směnárny! Nejlepší je mít český účet, na kterém nemáte poplatky za výběry z ciziny. Já mám například ČSOB Premium (mám větší příjmy, takže mám vedení zdarma, ale jinak se platí 900 CZK měsíčně). Kdo více cestuje, tak se mu vyplatí. Vybíral jsem poté z ATM od filipínské banky nebo čínské. A platil jen za přepočet peněz 250 pesos, což je cca 40 CZK. 
 
  • Pokud byste na Filipíny měli cestu, klidně se mě na cokoliv zeptejte. Filipíny jsou mým druhým domovem, stejně jako Korea! Rád poradím! Tyhle tipy a triky můžete očekávat v každém cestopisném článku ode mě.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9