[Pěší turistika v Soulu] Bukhansan

13:00 | 05.10.2018 Little Panda 0
Jižní Koreu si jistě mnoho lidí přeje navštívit z mnoha rozličných důvodů, ale ty z vás, kteří by si vybrali tuto destinaci jako záminku pro pěší turistiku bych zcela jistě napočítal na prstech jedné ruky.
Výhled na severní část Soulu z národního parku Bukhansan
Výhled na severní část Soulu z národního parku Bukhansan FOTO: Little Panda/asianstyle.cz
Národní park Bukhansan (doslovný překlad "hory na sever od řeky Han") je jedním z nejlepších míst pro pěší turistiku v celé Jižní Koreji společně s Jeju a slavnou sopkou Hallasan na ostrově Jeju, ​národním parkem Seoraksan (považovaným za nejkrásnější v zemi) a Oblastí hory Jirisan s nádhernými čajovými políčky. 

Bukhansan má však jednu obrovskou výhodu, nachází se totiž v těsné blízkosti Soulu a tak je pro turisty nejpřístupnější. Nejvyšší vrchol, Baegundae, dosahuje "pouhých" 836,5 m.n.m., takže je velmi dobře přístupný.

FOTO: google maps

Národní park je poměrně rozlehlý a nabízí tak zábavu na několik dní. Osobně jsem Bukhansan navštívil celkem čtyřikrát (dvakrát z jihu jednou z východu a jednou ze západu) a pokaždé jsme si za cíl vybrali jiný vrchol. K parku se vždy dá dojet autobusem přímo ze Soulu a vzhledem k tomu, jak je metro velké a síť zasahuje až za Goyang a Uijeongbu, tak se často dá využít i tato možnost. 

Baegungdae - nejvyššší vrchol

Pokud by se mě někdo zeptal, kdy je nejlepší se do Bukhansanu vydat, odpověděl bych jednoznačně brzké jaro nebo pozdní podzim a po dvanácté hodině. Ačkoli se v tomto období nemůžete těšit na ideální teploty, naopak se neuvaříte ve skleníkových teplotách a také si užijete hory skoro sami. Korejci jsou totiž zvyklí chodit brzy ráno (a většina z nich v horách relaxuje, medituje či se modlí) a cizinci zase v turistické sezóně.

Pohled z Baegungdae na severní část Soulu

Mluvíme-li o Korejcích, je až neuvěřitelné, kolik lidí v důchodovém věku je možné na pěších túrách potkat. Jejich energie je neuvěřitelná a s našimi důchodci nesrovnatelná. Často se stává, že jejich tempu ani nestačíte a jako by jim to nebylo málo, tak se během túry ještě zastavují na venkovních posilovnách (korejská rarita), kde se různě protahují.

Korejská outdoorová posilovna; FOTO: ​David Howard

Co je však nejúžasnější na Bukhansanu není ticho a krásná příroda. Bukhansan ukrývá nepřeberné množství Budhistickcý památek, chrámů a svatyní, které úžasně dotvářejí atmosféru. Také výhled z Bukhansanu je unikátní. Z našich končin jsme zvyklí na výhledy na okolní přírodu, z Bukhansanu si ale prohlédnete hlavně hlavní korejskou metropoli a okolní městečka. Jižní částí Bukhansanu se pak táhne část staré obranné zdi.Pokud bych měl Bukhansan ohodnotit, tak by dostal 9/10. Za celý rok, který jsem měl možnost v Koreji strávit, jsem navštívil celkem 5 horských oblastí a národních parků a Bukhansan si navždy našel místo v mém srdci a předčil ho jen výlet na sopku Hallasan, o tom však již příště. Pokud se někdy objevíte v Jižní Koreji, určitě si uvolněte alespoň jeden den a zkuste poznat Koreu i z trochu jiné stránky.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9